Франція відкрита для українських біженців: на що можуть розраховувати постраждалі від війни

Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну стало поштовхом для об’єднання всіх країн Європи. І Франція – не виключення. Команда телеканалу «Херсон плюс» зв’язалася з українками Оленою Лужецькою та Іриною Булавкою, які проживають у Франції і зараз допомагають переселенцям влаштуватись на новому місці. Ми поспілкувались з дівчатами та детально дізнались, на що можуть розраховувати українські переселенці.

Наразі всі французи об`єдналися задля єдиної мети – підтримати українських переселенців. За роки життя тут я ще ніколи не бачила такої згуртованості. Люди розуміють всю ситуацію, що відбувається в Україні, і від щирого серця готові допомагати тим, хто через війну змушений покинути свої будинки», – ділиться волонтерка з Франції Олена Лужецька.

Храм як місце порятунку!

За два місяці війни кількість українських переселенців у Франції перевищило 20 тисяч осіб і це тільки ті, хто вже встиг оформити офіційні документи. Разом із кількістю переселенців у країні зростає і кількість центрів допомоги. За словами Ірини Булавки, вони є в кожному населеному пункті:

Якщо люди дізнаються що в місті з`явились нові біженці, вони одразу намагаються з ними налагодити контакт і пропонують свою допомогу. Маючи на руках перелік необхідного, французи збирають речі по знайомим або ж самостійно купують. Одяг, взуття, предмети побуту, їжа та навіть ліки – знаходять усе і приносять до тимчасового приміщення, де мешкають українці».

Що ж до Парижу, то велику роль у підтримці переселенців відіграє Кафедра Святого Володимира Великого. Саме у приміщенні церкви організували штаб гуманітарної допомоги. За кілька днів там утворився справжній склад, адже бажаючих принести речі виявилось чимало, власне як і потребуючих.

Сьогодні звернувшись до храму за адресою: 51 Rue des Saints Pères, 75006 Paris, France українці можуть отримати все те, що необхідно їм для проживання. Аби уникати масового скупчення, установа приймає переселенців щосуботи та щосереди за встановленим графіком: 14:00-17:00.

Акцію на підтримку українців проводять у великому приміщенні, де всі речі розкладені за класифікацією. Це починаючи від одягу як для дорослих, так і дітей, і завершуючи продуктами харчування, підгузками, дитячим харчуванням, засоби гігієни. Так, кожен українець, який приїхав під час війни до Парижу, має можливість прийти і взяти все необхідне. Якщо виникають труднощі, то волонтери завжди прийдуть на допомогу. Приходьте, не варто соромитись», – додає волонтерка Олена Лужецька.

Більше того, українські волонтери налагодили зв’язок з французами. Таким чином на Західну Україну, а саме до Івано-Франківська вдалось передати вже не одну автівку гуманітарної допомоги. Там її розподіляють за категоріями і перевозиться до інших українських міст.

Наприклад, частина медикаментів відправлялись хлопцям на передову до Києва та Харкова. На заході в основному залишали одяг, трохи їжі та солодощів. Щоб діти з батьками, які приїхали з Краматорська, Ірпеня були забезпечені. Ось так і працюємо. Стараємось максимально проконтролювати, щоб дійшло до місця призначення», – розповідають волонтери.

Допомога з перших хвилин прибуття!

Одразу важливо зрозуміти до якого населеного пункту у Франції ви прибули. Якщо ж це велике місто, наприклад Париж, то тут на допомогу вам прийдуть представники Червоного Хреста.

З представниками Червоного Хреста можна спілкуватись без зайвого сумніву, адже саме вони нададуть детальну інформацію про подальші дії, направлять до центру допомоги, видадуть речі першої необхідності (або квиток та їжу, якщо ви їдете далі). Також там присутні лікарі та психологи, якщо вам потрібна будь-яка допомога.

Вдень на вокзалі видають безкоштовні квитки в інші міста і сусідні країни на TGV (ТЖВ – швидкісні поїзди). Цим опікується Червоний Хрест спільно з представниками залізниці. Якщо ваш квиток на завтра, вам запропонують місце для ночівлі. На електричках можна їздити безкоштовно за пред’явлення українських паспорту або посвідки. У Парижі громадський транспорт для українців наразі безкоштовний. Для проїзду потрібно взяти квиток у віконці “Services” на станції метро (за пред’явлення паспорта або посвідки)»,- розповідає Ірина Булавка

Також по допомогу ви можете звернутись до пунктів прийому. Волонтери поділилися із нами адресами пунктів, що розташовані в одних з найбільших міст.

Куди складніше з волонтерами у маленьких населених пунктів. Тож, якщо вас відправлять з Парижу в інше місто, обов’язково просіть контакти людей, які б зустріли вас там або ж хоча б скоординували. А далі якомога швидше звертайтесь до мерії. Там не лише вам допоможуть з тимчасовим прихистком, а й розкажуть як подати документи на соцвиплату. 

Під час приїзду не варто затягувати з оформленням документів, реєстрацією та отриманням медичного страхування. Адже тоді ви будете медично захищеними і матимете можливість звернутись до лікаря на консультацію безкоштовно. Якщо ви опинитесь під опікою Червоного Хреста, то вони допоможуть вам вирішити ці питання», – ділиться пані Олена.

Фінансова допомога та працевлаштування

Перша інституція, що допоможе фінансово – Office français de l’immigration et de l’intégration – служба еміграції та інтеграції. Зазвичай OFII дадуть банківську картку, яка має бути активована через 10-30 днів (смс на французький номер телефону). Туди будуть надходити кошти, які можна витрачати тільки в магазинах, але не знімати. Зараз картку дають прямо в префектурі, або в центрі прийому українців.

Наразі українські переселенці можуть розраховувати на місячну виплату у розмірі 204 євро. Це лише на одну особу, тож, якщо ви переїхали всією родиною, то розмір виплати збільшується. Ви також додатково можете отримати 7,40 на день, у випадку ненадання необхідного житла. Як тільки житло від волонтерів буде знайдено, щоденні 7,40 буде скасовано. Важливо, що обмежень на ці фінанси немає і людина може спокійно купити засоби гігієни, продукти харчування, одяг», – пояснюють волонтери.

Щодо працевлаштування, то з цим вам допоможуть у центрі зайнятості, графік роботи і адресу ви можете знайти за посиланням (https://www.pole-emploi.fr/). Якщо не хочете довго чекати, то спробуйте зареєструватись на сайті з пошуку роботи (https://accueil-integration-refugies.fr/wp-content/uploads/2022/03/Inscrire-a-Pole-Emploi.pdf)

Також у Франції існує Association des Cadres Ukrainiens en France (https://www.facebook.com/ACUF-Association-des-Cadres-Ukrainiens-en-France-1657886631105377 ) , яка готова допомогти українським переселенцям знайти необхідну роботу. За словами представників асоціації, вони надають чималий перелік послуг і головне – безкоштовно.

«Шановні українські біженці у Франції, ви можете звернутись до нас, аби отримати переклад вашого резюме на французьку мову з подальшим розповсюдженням у відділах кадрів на підприємствах, де ми працюємо. Ми повністю ознайомимо вас з процесом працевлаштування у Франції та поділимося нюансами, які варто враховувати під час співбесіди. За детальною інформацією звертайтесь: [email protected]», – йдеться на сторінці асоціації.

Мінімальну суму за годину роботи, що ви можете отримати у Франції – 8,37 євро, тож за місяць – 1 269 євро. І це вже з урахуванням податків. Винятки можуть бути у випадку, якщо вам пропонують житло за роботу, але навіть тоді треба укладати офіційний контракт, щоб уникнути експлуатації.

Війна – не привід забувати про навчання!

За законами Франції усі діти від 3 до 16 років зобов’язані відвідувати освітній заклад. Це стосується і переселенців. Як і в українських установах дітей розподіляють за віком: до 5 років діти ходять в садочок, а далі початкова та середня школа і, звичайно ж, – ліцей.

А ось записати дитину до навчального закладу можна звернувшись в мерію за місцем проживання. Під час звернення українці повинні мати при собі пакет документів:

  • посвідка на тимчасове проживання батьків або копія свідоцтва про народження, що мають бути перекладені або видані Французьким відомством із захисту біженців та осіб без громадянства/OFPRA).
  • документ, що підтверджує місце проживання (наприклад: рахунок за електроенергію або договір оренди, або довідка місця проживання).
  • документ, що підтверджує, що дитина отримала обов’язкові вакцини: це вакцини проти дифтерії, правця та поліомієліту, які можна зробити, звернувшись до сімейного лікаря.

У навчальному закладі ви маєте додати ще свідоцтво про реєстрацію, видане мерією. Процес влаштування довготривалий, тож за словами пані Олени, волонтери намагаються допомогти з оформленням документів з перших днів приїзду:

Ми розуміємо, що серед переселенців є багато вихованців садочків та школярів. Тож, під час реєстрації документів волонтери відразу дізнаються щодо того, який заклад відвідувала дитина в Україні. Це робиться задля того, аби допомогти влаштувати дітей до необхідного навчального закладу. Зауважу, що процес влаштування для учнів до 5-го класу включно значно простіший. З 6-го класу у нас діти навчаються в коледжах, а 10-11 – ліцей. Це окремі інстанції, тож через волонтерів це питання не вирішити. Буде швидше, якщо батьки звертатимуться до закладу з документами самостійно».

Зауважимо, що перед тим, як ваша дитина приступить до навчання, вона має пройти два тести: визначення рівня шкільної освіти та рівня володіння французькою мовою. Саме це допоможе французьким освітянам зрозуміти, куди її краще влаштувати. Важливо ще й те, що державні школи безкоштовні, батьки сплачують тільки за харчування.

Натомість волонтери переконані, після довготривалого переїзду українські діти потребують куди більше уваги, адже їм завжди бракуватиме спілкування з тими, хто їх може зрозуміти без зайвих жестів та перекладачів. Саме тому було прийнято рішення про відкриття української суботньої школи у Парижі, яка вже прийняла 170 дітей. Більше того, філію такої школи незабаром відкриють у місті Версаль.

Війна, переїзд в іншу країну – великий стрес для дітей. А ще й потрібно ходити до садочка чи школи, де тебе не розуміють. На адаптацію потрібен час і ми це прекрасно розуміємо. Тому хочемо відкрити таку незвичайну школу, до вони зможуть спілкуватись з іншими українцями, гратися, навчатися чомусь новому. Це буде своєрідне знайомство зі своїми земляками. Впевнені, що батькам та дітям сподобається наша ініціатива», – додає волонтерка Олена.

Пані Олена додає, Франція взяла на себе витрати за вимушено переміщених українців: житло, медична допомога, їжа, освіта для дітей. На пунктах волонтери не мають права вимагати від українців кошти. Запам`ятайте це! Якщо у вас виникають додаткові питання або ж волонтери відмовляються допомагати, звертайтесь за посиланнями та номерами вказаними на фото нижче.

Автор: команда “Херсон плюс”

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.