Херсонські лікарі онлайн: отримати план лікування не виходячи з дому

Розграбоване спецобладнання, розбиті відділення та нестача фахівців – система охорони здоров’я України зазнала безпрецедентного стресу внаслідок повномасштабного вторгнення. Лікарні та медики масово стали об’єктом російських атак. Багато українців і українок опинились відрізаними від звичних благ життя, зокрема й від можливості звернутись до медзакладу особисто. Лише на Херсонщині, за інформацією Херсонської обласної військової адміністрації, за два роки війни внаслідок обстрілів пошкоджено або зруйновано 151 заклад охорони здоров’я.

Внаслідок обстрілів від деяких лікарень залишились лише руїни  Джерело: Херсонська ОВА

Вісім з половиною місяців окупації, а зараз – щоденні обстріли – мали всі шанси поставити медичну систему правобережної Херсонщини на паузу. Натомість наші лікарі змогли вистояти і обрали інший шлях: пошук ефективних рішень, завдяки яким вдалося не лише відновити роботу, а й запровадити сучасні онлайн-технології для покращення якості наданих медпослуг.

Одним із перших це вдалося зробити команді Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні, яка вже оперує в укриттях, надає онлайн-консультації та має безперебійний доступ до електронної системи охорони здоров’я.

Лікарі й лікарки онлайн

Як оперативно та якісно надавати медичну допомогу дітям, які проживають у найвіддаленіших населених пунктах деокупованої Херсонщини чи евакуювалися за кордон? Це питання було в пріоритеті для команди Херсонської обласної дитячої клінічної лікарні. Вони розглядали чимало варіантів і як рішення обрали для себе  онлайн-консультації.

«Наша лікарня до вторгнення надавала допомогу тисячам маленьких пацієнтів. За потреби діти з різних населених пунктів з’їжджалися до нас як на консультації, так і на лікування. З початком війни доїхати з тої ж Бериславщини — не так просто. Питання в безпеці, логістиці, фінансах. Тому онлайн-консультації для родин, які проживають у віддалених населених пунктах Херсонщини або взагалі виїхали за кордон – гарне рішення», – зазначив Антон Девятко, заступник директора з питань якості медичної допомоги, інфекційного контролю та комунікацій з громадськістю.

Консультація з лікарем онлайн! Цю ідею дитячий обласній лікарні вдалося реалізувати! У рамках проєкту  USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» медзакладу виділили грантову допомогу. Зі слів комунікаційниці проєкту Юлії Фершал, у синергії з медиками їм вдалося відновити доступ маленьких пацієнтів до життєво необхідної медичної допомоги.

«Завдяки грантовій підтримці вдалось оновити робочі місця медиків. Закупили джерела безперебійного живлення, ноутбуки, обладнання для безпровідного інтернету, сервер та електронні табло для реєстрації. Загалом закладу вдалось обладнати 100 робочих місць у 31 структурному підрозділі лікарні. Все це дозволило медичним працівникам покращити доступ до медичних послуг шляхом запису онлайн і через термінал самозапису та охопити онлайн-консультаціями пацієнтів всього регіону», – розповідає Юлія Фершал.

Лікарі отримали нову комп’ютерну техніку. Джерело: USAID

Поступово запроваджували онлайн-консультації від осені 2023 року, а ось остаточно оновити обладнання вдалося в грудні. До роботи онлайн долучилися десятки кваліфікованих спеціалістів, зокрема: хірург-уролог, офтальмолог, ендокринолог, ЛОР, гінеколог, алерголог-пульмонолог, педіатр, терапевт. Всі вони мають безперебійний доступ до електронної системи охорони здоров’я, що є критично важливим для злагодженого надання медичної допомоги.

Ось такі листівки поширює медичний заклад та нагадує про перелік онлайн-послуг Джерело: Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня

Консультують онлайн навіть вночі, аби врятувати життя

Як саме працює медична система в онлайн-форматі на власні очі побачила і команда «Херсон плюс». Нам дозволили бути присутніми на онлайн-консультації. Лікарка-терапевтка Юлія Галінська в режимі відеозв’язку  детально розпитувала про самопочуття як дитини, так і мами, цікавилася на що саме скаржаться, чи приймали самовільно медичні препарати та в якій кількості. Зі слів лікарки, це є база, від якої варто відштовхуватися.

«Щоб підготуватися до консультації, батькам пацієнтів варто детально описати симптоми або проблему, що виникли в дитини. Що більше інформації, то легше лікарю зрозуміти ситуацію. Заздалегідь варто підготувати всі питання, які вас турбують. Запам’ятайте, що немає безглуздих або непотрібних питань, коли йдеться про здоров’я вашої дитини», – розповідає медикиня.

Онлайн-консультації проходять з аудіо та відеосупроводом. Лікар бачить пацієнтів, а вони – його

Після проведення онлайн-консультації медики формують діагностичний звіт, в якому вказують рекомендований план лікування, реабілітації. Після чого відправляють в електронному вигляді на гаджети батьків. Якщо у пацієнтів чи їхніх батьків виникають додаткові запитання, то в будь-який момент вони можуть звернутися до свого лікаря. Зі слів Юлії Галінської, за потреби консультують в режимі відеозв’язку навіть вночі. Інколи навіть аби врятувати життя.

«Мали випадок, коли вночі в одного з наших пацієнтів погіршилося самопочуття. У батьків та дитини була паніка, адже проживають вони у населеному пункті за межами Херсона. Батьки зателефонували до нашої медустанови і в режимі онлайн черговий лікар дізнався про симптоми, на що скаржиться дитина. Сформували загальну картину, надав рекомендації. Рідні пацієнта дотрималися всіх настанов і дитині стало значно краще. Це доводить, що дистанційні консультації необхідні, вони дієві. Тож ми на правильному шляху», – каже пані Юлія.

Під час повітряної тривоги онлайн-консультації не перериваються

Після деокупації Херсона у дитячій обласній лікарні насамперед провели ремонтні роботи в укритті. Воно розподілене на кілька зон, де є палата інтенсивної терапії, операційна, місце для стаціонарного лікування дітей та проведення онлайн-консультацій.

За час війни в укритті створили гарні умови

Проводячи консультацію в укритті, лікарі підтримують безпеку свою та пацієнтів. Крім цього, заклад забезпечили засобами для автономної роботи під час надзвичайних ситуацій. Тому пацієнти отримують онлайн чи офлайн консультацію навіть за відсутності центрального електропостачання.

«Якщо медик проводить онлайн-консультацію і чує вибухи чи сигнал повітряної тривоги, то може спуститися в укриття і продовжити роботу там. Для наших фахівців це вже звична справа. В укритті лікарі мають аналогічні робочі місця з комп’ютерним обладнанням, доступом до мережі та бази даних», – розповідає Антон Девятко, заступник директора з питань якості медичної допомоги, інфекційного контролю та комунікацій з громадськістю.

Навчилась користуватися смартфоном задля онлайн-консультацій

Серед тих, кому вже неодноразово доводилося звертатися до лікарів в онлайн-форматі й Альона Голуб. Жінка разом із трьома дітьми –  двоє доньок та один син – проживають у селі Борозенське на Бериславщині. Під час окупації родина виїжджала до Чернівецької області, але повернулися майже одразу після звільнення їхнього населеного пункту.

Старша донька – 17-річна Діана має проблеми із серцем та групу інвалідності, тож час від часу мусить проходити медико-соціальну експертизу для перевірки стану здоров’я та підтвердження діагнозу. А ось середній син – 14-річний Даніїл  – має порушення постави. Хлопчик потребує систематичних консультацій медиків та має носити спеціальний корсет.

Враховуючи всі нюанси зі здоров’ям дітей, пані Альона постійно ознайомлюється з нововведеннями в лікарнях Херсона та сусідніх областей, зокрема Одеської. Зі слів жінки, вона навіть розібралася з відеозвязком у смартфоні, налаштувала підключення онлайн.

 «Ми вже випробували медичні онлайн-консультації. Не думала, що це так зручно.  Під час відеозв’язку лікар був уважним до дитини, питав про всі симптоми, що його турбує, які є скарги. Додатково попросив нас сфотографувати поставу сина з різних ракурсів та надіслати йому світлини. Ми отримали від медика рекомендації, підібрали корсет і зараз 14-річний син ходить в ньому», – ділиться пані Альона.

Ось такі світлини сина в корсеті пані Альона надсилала лікарю Джерело: Альона Голуб

Наголошує Альона Голуб і на тому, що інколи все ж доводиться їхати саме до медзакладу, щоб пройти медико-соціальну експертну комісію із 17-річною донькою Діаною та підтвердити відповідну групу інвалідності. І це дійсно незручно.

«Нам доводилося двічі їздити до Херсона, аби повністю пройти лікарів таотримати всі виписки. І це дуже непросто і небезпечно. Тож ми радіємо, що зараз можемо дистанційно отримати базову онлайн-консультацію медиків. Я впевнена, поступово кількість онлайн-послуг буде збільшуватися, і це – гарне рішення», – наголошує пані Альона.

Завдяки сучасному обладнанню в майбутньому Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня матиме змогу щорічно надавати понад 30 000 онлайн-консультацій та проводити 6 000 госпіталізацій. Тобто, турбуватися про здоров’я дітей Херсонщини в безпечних умовах, попри виклики війни.

Як людині підготуватись до дистанційної консультації?

Лікарі наголошують, що потрапити до них на дистанційну консультацію не складно. Головне, щоб пацієнт підготувався до розмови з лікарем  це допоможе точніше сформулювати проблему та отримати ефективнішу допомогу.

Спочатку треба визначитись, що саме вас турбує і відповідно обрати лікаря. Якщо вагаєтеся, до кого саме звертатися, то спочатку консультуйтеся з терапевтом чи педіатром. За потреби він вас направить до вузькопрофільного спеціаліста.

  • Випишіть списком усі свої скарги
  • Підготуйте біля себе ліки, які приймаєте ви чи ваша дитина
  • Підготуйте блокнот і ручку, щоб одразу записати поради лікаря
  • Знайдіть тихе та безпечне місце для спілкування
  • Якщо не маєте доступу до аптек чи медзакладів, скажіть про це
  • Візьміть із собою результати обстежень, якщо вони є
  • Не соромтеся ставити запитання та просити повторити ще раз

Записатися на консультації до Херсонської обласної дитячої лікарні можна за телефоном +380663494126 (з 8.00 до 14.40) або в Telegram @poliklinikaE. Медсестра перевіряє дані, вільні години лікаря та реєструє запит від батьків пацієнтів на консультацію

Отримати безоплатну онлайн-консультацію лікаря чи лікарки в Україні можна у таких застосунках, як Medcard24, Telemed24, Helsi, Doctor Online, Likar.support. Послуги спеціалістів і спеціалісток, зареєстрованих у цих сервісах, оплачуються Національною службою здоров’я України.

Автор: команда “Херсон плюс”

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *