«Хочемо підтримати деокуповані села Херсонщини»

11 листопада 2022 року ЗСУ звільнили Херсон та всю правобережну частину області. 255 днів місто перебувало в окупації і за цей час жодного «зеленого» коридору, жодного гуманітарного потягу з України на Херсонщину не надходило. Вижити в окупованому Херсоні було важко, а ще важча гуманітарна ситуація склалася в селах на лінії фронту – людям загрожував голод.

Після звільнення ситуація кардинально змінилася. По всій Україні прокотилася волонтерська хвиля і бажаючих приїхати  в Херсон, сфотографуватися й щось привезти було дуже багато.

На жаль, місцева влада не змогла швидко й ефективно організувати роботу та взаємодію розрізнених місцевих та немісцевих волонтерських команд і рухів, – коментує ситуацію голова ГО «Спілка журналістів «Альтернатива» Володимир Косюк. – Пройшло вже більше місяця після звільнення й на сьогодні маємо: склади, які відкрили і опікується міська та обласна влади, завалені овочами. В першу чергу – картоплею та капустою, які псуються й гниють. Абсолютна більшість волонтерів, які приїжджають в Херсон зі всієї України тепер вже не хочуть мати справу з місцевою владою, а шукають місцевих однодумців. Бо в нас все чітко, відпрацьовано, уся гуманітарна допомога доставляється до адресатів».

Існує ще декілька проблем – чому міжнародні партнери, великі благодійні фонди та відомі українські волонтерські рухи не хочуть віддавати гуманітарну допомогу у «закрома Родіни» (так в Херсоні називають гуманітарні склади місцевої влади).

Перша: неможливість отримати повноцінну звітність. Тобто після потрапляння гуманітарних вантажів на ці склади вже просто неможливо отримати дані – кому, куди, скільки і чого конкретно було передано. Звичайно, ведеться якийсь облік, але він закритий, діяльність із роздачі гуманітарної допомоги – не публічна. Влада діє за старою схемою – передає все по вертикалі, на голів громад, на старост, квартальних. А з місць надходить чимало скарг про розкрадання цієї допомоги, про те, що «гуманітарка» достається лише наближеним, друзям, кумам, а не тим, хто дійсно потребує підтримки. У свою чергу серйозні донори вимагають чіткої звітності, списків з особистими даними, з номерами телефонів, аби була можливість перевірити ефективність роздачі.

Друга проблема: географія. Бо влада у перший місяць роботи в деокупованому Херсоні обмежила свою гуманітарну діяльність центром міста. Найбільш постраждалі передмістя, наприклад, Антонівка так і не дочекалася централізованої допомоги.

Що вже казати про невеличкі села, які сильно зруйновані й були на лінії фронту, – доповнює картину головний координатор волонтерської команди херсонських журналістів Ірина Мєзєнцева. – Про них знову забувають. Тому ми й починаємо новий проєкт «Підтримка деокупованих сіл Херсонщини». Наше основне завдання, звичайно, надати пряму підтримку мешканцям сіл, серед яких і наші легендарні Чорнобаївка та Антонівка. А також ми хочемо привернути увагу місцевої влади до умов проживання в деокупованих селах. Адже в них залишилися ті, хто не зміг виїхати – люди похилого віку, багатодітні сім’ї, маломобільні та люди з інвалідністю».

На дворі зима, холодно, у багатьох людей в селах немає чим опалювати домівки, перебої з електрикою та зв’язком. Не всюди на правобережній Херсонщині відновили роботу продовольчі магазини та крамнички. Тому забезпечення людей базовим набором продуктів харчування особливо взимку – вкрай необхідно. Саме на це й спрямований проєкт волонтерської команди херсонських журналістів.

«Підтримка деокупованих сіл Херсонщини» – проєкт ГО «Спілка журналістів «Альтернатива», що реалізується в межах програми «Шелтер», що впроваджується Фонд Східна Європа, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії через Посольство Королівства Данія в Україні Embassy of Denmark in Ukraine.

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *