Марафон фізичних і моральних тортур: розслідування про наглядачів найбільшої катівні Херсону

30 березня на ютуб-каналі Суспільне Новини вийшов документальний фільм – журналістське розслідування «Гаспада афіцери: наглядачі херсонської катівні» про незламний Херсон, який чекає справедливості. 14 місяців журналісти провели в пошуках тюремників, які влаштували найбільшу катівню в Херсоні на вулиці Теплоенергетиків. Історія херсонського ізолятора тимчасового тримання в окупації розповідає про життя на межі, про те, як катування людей за методичками НКВС відбуваються у XXI столітті. 

«…там би ніхто не витримав»

«Херсон в окупації — це порожнеча» 

«Люди кричали там цілодобово від цих катувань» 

«Вона вже хотіла писати передсмертну записку батькам. Її катували» 

«…щоразу, коли відчиняються двері у камеру, треба вставати всім, кричати: “Слава Росії, слава Путіну, слава Шойгу”»

«…треба за добу вивчити гімн Росії, бо будуть запитувати. Якщо хоча б хтось не знає, то буде отримувати шокером вся камера»

«Коли протягом кількох днів чуєш, як кричать чоловіки, ти просто радієш, що потрапила туди ти, а не твій чоловік чи твій, тим більше, син», — розповідають колишні затримані в ІТТ на Теплоенергетиків.

Допити й катування в ізоляторі на Теплоенергетиків відбувалися здебільшого на першому поверсі й тривали цілодобово. Людей били гумовими кийками, електрошокерами, ногами, заливали водою, катували струмом, закривали в «камері-стакані» розміром метр на метр. Особливо жорстокими були тортури, яким окупанти дали назву «дзвінок Байдену» та «дзвінок Зеленському». Якщо ж затримані не розповідали потрібної інформації, російські слідчі викликали «важких», після катувань яких люди погоджувались на вимоги окупантів, щоб зберегти життя.

«Наглядачів, за розповідями херсонців, які були незаконно утримувані та катовані в ІТТ, було близько 10. Це люди, які постійно перебували в ізоляторі, відповідали за тамтешній режим, виводили ув’язнених на допити, вирішували, коли й кому можна вийти у прогулянковий дворик чи навіть спати. Саме наглядачі знущалися з херсонців не лише фізично, а й морально, змушуючи співати гімн РФ, викрикувати “слава Росії, слава Путіну, слава Шойгу». Ці наглядачі, на відміну від “м’ясників”, які проводили найжорстокіші катування, не приховували обличчя. Понад рік тривали наші пошуки цих росіян і нам таки вдалося знайти сімох наглядачів херсонського ІТТ, які “працювали” там з липня до жовтня 2022 року», — коментує Алла Садовник, авторка розслідування «Гаспада афіцери: наглядачі херсонської катівні».

Наглядачами у захопленому окупантами херсонському ізоляторі тимчасового тримання були поліцейські конвойної та патрульно-постової служби з кількох регіонів рф, зокрема Красноярська. 

«Це не просто одна з тисяч історій про окупований Херсон. Не просто одна з сотень тисяч історій про жорстокість росіян. Це історія про боротьбу, про людей, яким завдали болю, принизили, але не зламали. І про тих, хто знущався без жодної потреби», — розповідає у фільмі Інна Білецька, шеф-редакторка редакції розслідувань.

Дізнатися імена російських тюремників, які перетворили тримання херсонців на марафон фізичних і моральних тортур можна в розслідуванні «Гаспада афіцери: наглядачі херсонської катівні».

Джерело: Суспільне Новини

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *