«Мельпомена Таврії-2022»: голос Херсонщини почують глядачі 30-ти театрів

Цьогорічний фестиваль – це меседж, своєрідний посил підтримки херсонцям, які залишаються в окупації. Бо ті обставини та емоції, які зараз відчувають ці люди – потребують того, аби про це розповідали вголос. І ми хочемо цей «голос» розповсюдити по всій Україні, по всьому світу. Тому «Мельпомена Таврії» була, є та буде – і її не можна зупинити навіть війною», – Олександр Книга.

Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» – знакова та масштабна культурна подія нашого регіону, яку із нетерпінням очікує не лише театральна спільнота, а й херсонці та гості міста. Адже мистецьке дійство завжди відрізнялося своєю яскравістю та унікальністю.

Проте новина про проведення заходу цього року стала справжньою несподіванкою. Тож наша команда поспілкувалася з генеральним директором і художнім керівником Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Миколи Куліша Олександром Книгою та дізналася всі особливості майбутнього фестивалю.

Мистецтво – це теж своєрідна зброя

Олександр Книга розповідає, за 23-річну історію існування «Мельпомена Таврії» ніколи не переносилася. Навіть під час пандемії та карантинних обмежень команда театру ім. М. Куліша знайшла вихід із ситуації – вистави гралися на відкритих майданчиках просто неба. Адже лише за таких умов можно було зібрати глядачів. Тож коли постало питання, що робити наразі? Було вирішено, що війна теж не стане привидом для відміни. Своє рішення пан Олександр пояснює так:

Відтак XXIV Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» відбудеться з 10 по 19 червня. Проте замість звичної святкової атмосфери та міжкультурного обміну на меті події – стати своєрідним «інформаційним» рупором. Так як головною особливістю цьогорічного заходу є солідарність із тимчасово окупованим Херсоном, аби кожен театр-учасник зробив свій творчий посил в підтримку нашого міста. Саме тому «Мельпомена Таврії-2022» проходитиме під хештегом #Голос Херсонщини.

Я знаю наскільки це складно… Я пробув в окупації 40 днів, а люди знаходяться вже три місяці…Тому мені дуже хочеться звернути і посилити увагу спільноти до Херсонщини, – зазначає пан Олександр. – Водночас із тим продемонструвати херсонцям, що про них ніхто не забув. Бо зараз дуже багато таких «викидів» зі сторони Росії йде… Наші люди вже неодноразово доказували, що Херсон – це Україна. Згадайте кадри з мітингів, які облетіли увесь світ. І взагалі, недаремно наше місто сьогодні має статус «героя». Тож наш колектив хоче заявити та підкреслити цю позицію ще раз».

Відмітимо, що наразі Олександр Книга перебуває у Львові, туди чоловік виїхав після кількаденного тримання у полоні російськими військовими. На підконтрольну територію Україні вдалося виїхати і частині співробітників театру. Усі вони нині перебувають в різних регіонах нашої країни та закордону. Попри це, сидіти склавши руки ніхто не збирається та на відстані працюють над організацією майбутнього фестивалю.

Про Херсон – у кожному виступі

Олександр Книга не приховує, хоча офіційне відкриття фестивалю заплановане у дзеркальній залі Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С.Крушельницької – плекає надію, що Херсон буде звільнений до 10 червня і урочиста церемонія пройде у рідних театральних стінах. Однак навіть за таких обставин, через загальну ситуацію в країні формат фестивалю потребував значних змін.

Зрозуміло, що з логістикою зараз складно. Крім того є ще й фінансова складова, коштів теж наразі не вистачає… Тому ми придумали наступний алгоритм: кожен театр-учасник буде грати подану в програму фестивалю виставу в себе вдома, тобто на своїй сцені. Але при цьому він буде зобов’язаний повідомити глядачеві, що цей виступ відбувається в рамках фестивалю «Мельпомена Таврії», який зазвичай проходить у Херсоні та чому він нині відбувається не тут… І далі власне головне – розповісти, що сьогодні відбувається в нашому місті», – пояснює пан Олександр.

«Окупаційну» історію Херсонщини театри розповідатимуть не лише зі сцени, безпосередньо перед початком спектаклю. Також учасники фестивалю мають зібрати прес-конференцію для ЗМІ і провести відповідній розголос в соціальних мережах.

Це має бути потужний посил. Бо, аби ви розуміли, на сьогодні нас вже підтримують 30 театрів з 19 міст, з 8 країн. Якщо говорити про Україну – то це Львів, Коломія, Івано-Франківськ, Тернопіль. Житомир, Кропивницький, Київ, Рівне, Дніпро, Ужгород, Хмельницький. Навіть зголосилися на участь театри Маріуполя та Луганська, які наразі евакуйовані до інших регіонів. Тобто всі театри, які на сьогодні можуть працювати і працюють в нашій країні – вони всі присутні в програмі фестивалю», – ділиться Олександр Книга.

Що ж стосується країн, то про Херсон будуть говорити з творчих майданчиків Португалії, Польщі, Румунії, Грузії, Німеччини, Туреччини та Чехословаччини.

Руї Мадейра, режисер із Португалії

З великою гордістю та задоволенням Театральна компанія Браги долучилася до фестивалю «Мельпомена Таврії» цього року. Усвідомлення того, що наші друзі знаходяться в країні, яка бореться за свою свободу – дає нам більше наснаги брати участь у цій безпрецедентній виставі, що розповідає про інквіцизію на Піренейському півострові у 16 столітті. Це вистава, яка говорить про смиренність, доброту, необхідність слухати Бога та потребу пошуку тиші. І між тим знайти в цій спільності між тишею та театральним дійством момент катарсису, який ми всі в глибині душі очікуємо – Миру», – режисер із Португалії Руї Мадейра.

Андрій Мацяк, генеральний директор львівського театру ім. М.Заньковецької

Ми, як і кожен львівський театр, будемо грати вистави на вшанування цього прекрасного фестивалю та його надважливої суспільної мети. Ми будемо грати дві вистави: «Кассандра» Лесі Українки і «Життя P.S.». Хочу відмітити, що для нашого театру велика честь стати учасником «Мельпомена Таврії-2022»… З одного боку я хочу висловити своє співчуття херсонцям, які наразі перебувають під окупацією, а з іншого – я не можу оминути гордість, яку демонструють ці люди в такій складній ситуації… Не виникає жодних сумнівів, що вже у найближчий час ми звільнимо Херсонщину і всі прекрасні події, які там відбувалися, повернуться у своє рідне місце», – генеральний директор-художній керівник Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької Андрій Мацяк

Театри-учасники додають, крім інформаційного та терапевтичного аспектів сьогодні культура виконує ще й благодійну функцію. Тож, під час подій фестивалю на офіційний рахунок херсонського театру – глядачі можуть за бажанням зробити внесок. Усі зібрані кошти підуть на підтримку театру ім. М.Куліша.

Стати частиною фестивалю може кожен херсонець

Не обійдеться «Мельпомена Таврії-2022» і без участі херсонського театру. І хоча зіграти заплановані вистави не вдасться, творчий колектив відшукав спосіб бути «присутнім» на усіх майданчиках фестивалю.

Театр – це великий механізм, і нажаль, навіть зіграти маленький спектакль без одного актора, а також декорацій і костюмів неможливо. Тож, по-перше це буде вистава в онлайн-форматі від нашого театру. А по-друге… нехай це буде сюрпризом, не буду розголошувати цього… Але в кожному виступі театрів-учасників буде «розмова» з херсонцями. Це або за можливістю прямий онлайн-зв’язок, або якщо наші актори є в цьому місці – вони будуть особисто виступати зі сцени цього театру. Зокрема, так точно буде у Дніпрі, Львові, Кривому Розі та Івано-Франківську», – зазначає Олександр Книга. 

Та на цьому особливості проведення цьогорічного фестивалю не закінчуються. Адже усі театри-учасники відкриваючи реєстрацію на виставу мають повідомити, що українці та в першу чергу херсонці (біженці та внутрішньо переміщені особи) можуть прийти в цей день на виступ абсолютно безкоштовно.

Тобто херсонці, які наразі як ті листочки розкидані по всьому світу – матимуть змогу долучитися до улюбленого фестивалю, – наголошує пан Олександр. – Також театри будуть знімати невеличкі ролики зі своїх виступів і усі ці відео-шматочки подій в рамках фестивалю будуть обов’язково транслювати на ютуб-каналі нашого театру. Крім того там теж буде розміщено всі вистави, подані на участь в онлайн-форматі. Я сподіваюся, що попри проблеми зі зв’язком в окупації – херсонці будуть бачити та відчувати цю колосальну підтримку, яка буде відбуватися для них».

Наприкінці розмови Олександр Книга додає, артисти театру ім. М.Куліша продовжують проводити репетиції в дистанційному режимі. Між собою колектив домовився, що в день звільнення Херсона – одразу зіграють виставу.

І на останок публікуємо добірку яскравих фоторобіт, які були зроблені у різні часи на фестивалі «Мельпомена Таврії».

Автор: команда «Херсон плюс»

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.