Модульні будинки – рішення у відновленні житла після руйнувань

Мільйони українців війна вигнала з дому. Сотням тисяч вже нема й куди повертатися, вони залишилися без даху над головою, бо постійні ворожі обстріли перетворили їхні затишні оселі на руїни. З-поміж найбільше постраждали від руйнувань регіонів – Херсонщина та Миколаївщина.

Альтернативою для швидкого відновлення житла, тимчасового та довгострокового, стали модульні будинки. На прикладі двох громад – села Посад-Покровське на Херсонщині та села Шевченкове на Миколаївщині  – розкажемо про обсяги модульного будівництва, як пристосовуються до нового житла люди та як модульні будинки вдало трансформують у пункти незламності та здоров’я.

Все село перетворили на руїни…

Родина Гладиш із села Посад-Покровське, що на Херсонщині, повернулася додому навесні 2023 року. Уже після деокупації правобережжя Херсонщини. Перші кілька тижнів подружжя ночувало у машині на вулиці, адже все подвір’я було засипано уламками снарядів та залишками згорілого будинку.

«Будинок не підлягає ремонту: даху немає, а стіни в тріщинах. Необхідно повністю зносити та будувати все заново. Крім того, сильно пошкоджені гараж, два сараї та літня кухня. Наприклад, від літньої кухні залишилися лише стіни. Єдина будівля, яка вціліла – маленький курятник. Добре, що на момент влучання ворожого снаряду нас не було вдома», – каже Катерина Гладиш.

Зруйнований будинок родини. Джерело: архів родини Гладиш

Не кращою є і загальна ситуація в Посад-Покровському. Враховуючи те, що село розташоване за 35 кілометрів від Херсона, і це останній перед межею із Миколаївською областю населений пункт, який вісім місяців був лінією фронту і прямо в селі йшли запеклі бої.

Зі слів помічниці старости Посад-Покровського Лариси Соколової, знищено понад 90% всіх споруд. Вцілілих будинків одиниці, й такими тут називають ті помешкання, де хоча б збереглися стіни та дах. У селі вже є світло та інтернет, водопостачання – лише у частині села. А от з газопостачанням складніше, його зараз відновити неможливо.

«До повномасштабного вторгнення у нашому населеному пункті проживали 2 240 людей, а також було 940 будинків. Наразі наші жителі практично не повертаються додому, бо просто нікуди. Так, є поодинокі випадки, коли треба вставити вікна, замінити двері, прибрати подвір’я і можна більш-менш жити. Але таких випадків небагато. Тут треба працювати і працювати», – розповідає Лариса Соколова.

Ось такий вигляд має будинок після влучання. Джерело: архів родини Валентини Бурлаку

Російські снаряди перетворили на купу будівельного сміття і будинок Валентини Бурлаку. Під час влучання жінка з чоловіком та мамою проживали у Молдові, куди евакуювалися задля порятунку.

«Ми у 2023 році повернулися з Молдови до України. Коли приїхали в село, то оніміли, бо побачили, що від нашого будинку залишилося. Ми не впізнали свій двір, свою оселю. Все брудне, чорне, купа скла та сміття. У подвір’ї вціліли лише стіни літньої кухні, яку до війни будував чоловік, – ділиться Валентина Бурлаку. – До нас приходили експерти, оглядали будинок і сказали, що він підпадає під третю категорію. Тобто, відремонтувати його неможливо. Лише все зносити, вигортати і на цьому місці будувати щось нове.»

Шевченківська громада: сіра зона та окупація

Від наслідків злочину країни-агресорки постраждав житловий фонд і у громадах Миколаївської області. Не оминула біда і родину пенсіонерки Зої Іванівни із села Шевченкове. Жінка не приховує, оселю дуже шкода, адже працювали, облаштовували її все своє життя.

«Та що розповідати… Ситуація аналогічна, як і в багатьох жителів села. У будинок влетів російський снаряд. Дах знесло повністю, стеля обвалилася. Тож як тільки дощ, сніг, то одразу все мокре. Відновленню оселя не підлягає. Ось так на старість ми залишилися без нічого», – розповідає пані Зоя.

Розбомблені будинки у Шевченківській громаді. Джерело: «Центр підтримки Бізнесу»

Загалом у Шевченківській громаді російськими обстрілами пошкодило 2700 будинків. 540 знищені повністю, серед яких і 10 багатоквартирних. Зі слів голови громади Олега Пилипенка, найбільше постраждали села Мирне, Новогригорівка та Любомирівка.

«З усього Миколаївського району 10 сіл перебувало в окупації, з них 8 — Шевченківської територіальної громади. У нас шість населених пунктів практично зруйновані. А один із них — Тернові Поди, фактично перестав існувати, адже колись там був опорний штаб росіян. Орієнтовно 3,5 тисячі людей залишилися без житла або мають дуже пошкоджені оселі. Друга проблема — це те, що, крім житла у цих населених пунктах пошкоджено заклади освіти, культури, медицини», – каже Олег Пилипенко.

Розмір збитків через пошкоджені та знищені об’єкти у Шевченківській громаді Миколаївської області складає понад 2 мільярди гривень. Такі підрахунки громади станом на кінець жовтня 2023 року.

Постраждали як приватні будинки, так і кількаповерхові. Джерело: «Суспільне. Миколаїв»

Перші модульні будинки від шведських партнерів

Легке каркасне житло стало тимчасовим рішенням для родин з Посад-Покровського, які повертаються до своїх зруйнованих осель, щоб жити і поступово відбудовувати все з нуля. Для людей зводять 328 модульних будиночків, які Україна отримала від Шведської служби цивільного захисту.

До модульного будинку добудували коридор. Джерело: архів родини Валентини Бурлаку

Один з таких будиночків отримала родина Валентини Бурлаку. Жінка розповідає, що площа тимчасової оселі невелика, всього одна кімната, але для них вистачає. Разом з будиночком в комплекті було освітлення, обігрівач і вентилятор, а ще – ліжка і спальна білизна. Такі будинки призначені переважно для проживання навесні чи влітку. А ось восени та взимку тут холодно.

«Нам вдалося зробити у будинку навіть зонування. Тобто, умовно поділили на житлову кімнату та кухню. З одного боку встановили два односпальні ліжка, з другого поставили стіл, взяли у сусідів старенький холодильник і вийшла кухня. Також чоловік самостійно добудував до модульного будинку коридорчик і там ми встановили буржуйку, протоплюємо», – каже пані Валентина.

Ось так пані Валентина облаштувала пересувну оселю всередині. Джерело: архів родини Валентини Бурлаку

Попри те, що майже ніяких зручностей у модульному будинку немає, родина Катерини Гладиш радіє і цьому.

«Ми отримали необхідні матеріали, аби зібрати модульний будинок та утеплити його. Спочатку ставили пластик, потім трохи утеплювали скловатою, а далі набивали плівку. На підлозі дерев’яні піддони, які також поверх обтягнули плівкою. Проживати у літню пору тут нормально, – розповідає пані Катерина. – Світло у будиночок ми не проводили, буржуйку не встановлювали. Якщо нагріється лампочка чи димохід, то це може спричинити пожежу. Небезпечно. Зараз живемо у літній кухні та чекаємо весни аби відбудовувати оселю далі».

Модульні будинки, які встановлювали біля зруйнованих у Посад-Покровському. Джерело: «Суспільне.Херсон»

Місцева влада одразу попереджала селян, що ці модульні будинки тимчасові. В Посад-Покровському їх ставили у першу чергу пенсіонерам і людям, у яких повністю зруйноване житло. Люди радіють такому рішенню, бо для них головне залишатися вдома.

«Ми розуміємо, що ці модульні будинки не можуть на 100% замінити повноцінне житло. Але людям невигідно жити десь у Херсоні чи Миколаєві і щодня їздити до села, аби розгрібати завали, аби щось ремонтувати. Також враховуйте, якщо жити десь, то треба платити кошти за оренду. Та здебільшого люди прилаштувалися вже. Хтось добудував до модульного будинку коридор, хтось встановив буржуйку і живуть», – розповідає помічниця старости Посад-Покровського Лариса Соколова.

Відкривай двері та живи! Повнокомплектні модульні будинки на Миколаївщині

Поступово вирішують проблему з житлом за допомогою модульних будинків і в Шевченківській громаді, що на Миколаївщині. Від весни 2023 року там вже встановили понад 20 таких об’єктів. Акцент роблять на будинках для цілорічного проживання, тут можна зимувати і не боятися холодів.

Ось такі сучасні модульні будинки отримали у Шевченківській громаді. Джерело: «Центр підтримки Бізнесу»

Першими такі повноцінні будинки громаді надав гуманітарний штаб «Центр підтримки бізнесу та економічного розвитку». Всі деталі виготовляють, збирають на підприємстві у Миколаєві. Це значно полегшує загальний процес, адже люди знають місцевий клімат, а також простіше вирішуються питання із закупівлями та логістикою.

Будинок максимально обладнаний усім необхідним для комфортного проживання людини: туалетом, кухнею, ванною та меблями. Вартість одного складає 12,5 тисячі доларів, їх профінансували партнери з Бельгії.

«Великий плюс цих будинків у тому, що їх привозять вже зібраними. Тобто, ми попередньо знаємо, на якій присадибній ділянці його будемо встановлювати, за потреби розрівнюємо землю, робимо основу з бетонованих стовпів. А далі – за допомогою великогабаритної техніки їх привозять та встановлюють. Відкривай двері та живи», – каже голова Шевченківської громади Олег Пилипенко.

Сучасним житлом забезпечують переважно пенсіонерів та родини з дітьми. Людина, яка бажає отримати модульний будинок, має заповнити заявку. Після чого представники організацій їх розглядають та надають відповідь.

Пані Зоя з чоловіком отримали ключі від модульного будинку. Джерело: «Центр підтримки Бізнесу»

Серед тих, хто отримав позитивну відповідь і вже від жовтня 2023 року проживає у новому помешканні і жителька села Шевченкове Зоя Іванівна. Жінка розповідає, про такі гарні умови і мріяти не могла. Для неї надважливо, що більше не треба бідкатися у чужих помешканнях.

«Тут тепло, затишно і я сама собі господиня. На вигляд він наче маленький, але все добре сплановано: є ванна, вбиральня, кухня. Чимала перевага, що до будинку під’єднали електроенергію, каналізацію, водопостачання. Вікна та двері у будинку металопластикові. Як тільки стало на вулиці прохолодно, то мені показали та розповіли, як треба вмикати електричне опалення, налаштували підігрів води. Зимувати тут можливо без проблем. Я вдячна, що волонтери про нас так потурбувалися.»

Зі слів голови Шевченківської громади Олега Пилипенка, з підведенням електричних проводів, водопостачання, каналізації, налаштуванням лічильників у будинку людям допомагають комунальні служби. А ось за використані послуги вони мають сплачувати самостійно.

«Сплачувати всім за використані комунальні послуги громада не може. Але знайшли організації, які забезпечили людей генераторами. Бо всі ми знаємо, негода чи якісь обстріли – і світла нема. А без електроенергії тепла не буде, – розповідає Олег Пилипенко. – За цей час, що люди там проживають, проблем поки з комунікаціями не виникало. Взимку тепло, світло є. А це – головне.»

А це вже будинки із СІП-панелей для інших шести родин. Джерело: Caritas-Spes-Odessa

Встановлення ще шести модульних осель жителям громади профінансували донори з Люксембургу. Їх привозили у розібраному вигляді, адже виготовлені вони із СІП-панелей, а вже збирали на місці. На повний збір будинку фахівці витрачали до двох днів. Всередині облаштували всім необхідним для проживання: від ліжка до пральної машинки. Взимку тут тепло, адже будинки виготовляли за норвезьким стандартами. Гарантований термін служби – 30 років.

У модульному будинку можна не лише жити, а й облаштувати адміністративний пункт, амбулаторію чи «Пункт незламності». Зокрема, у селі Мирному це допомогло вирішити проблему з пунктом здоров’я, який постраждав під час обстрілів. У громаді кажуть, в одному з будиночків поставили все необхідне для базового огляду людей. А коли лікарі приїжджають за графіком, то всіх туди запрошують і надають медичні послуги.

Посад-Покровське стане взірцем сучасного українського села

В Україні реалізують програму за принципом «Build back better», тобто «відбудувати краще, ніж було». Визначено шість населених пунктів, які зазнали страшних руйнувань і де відбуватиметься комплексне відновлення за новими принципами. До експериментального проєкту потрапило і Посад-Покровське.

За даними Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, на першому етапі заклали відновлення 120 приміщень. Орієнтовний бюджет на відновлення осель площею від 70 до 140 квадратних метрів склав до 4 000 000 гривень. Окрім приватних будинків  у Посад-Покровському планують збудувати громадський центр, дитячий садок-ліцей, центр безпеки, інженерні мережі та вулично-дорожню інфраструктуру.

Один із будинків у Посад-Покровському, який вже відбудували. Джерело: сайт «Bilozerka.info»

Підрядники вже перейшли до реальних дій. Повністю вигорнули будівельне сміття на місці зовсім зруйнованих 72 житлових будинків, очистили садибні території від уламків, пошкоджених речей. Поступово заливають фундаменти та підвали. Також до відбудови долучаються українські волонтери. Разом вже відновили п’ять житлових будинків.

Місцевим жителям пообіцяли, що у майбутньому Посад-Покровське стане взірцем, прикладом сучасного українського села.

Автор: команда “Херсон плюс”

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *