«Ми втратили артефакти, але не знаємо що саме» – Ростислав Карандєєв

Як і коли можна буде повернути культурні цінності, що були вкрадені з херсонських музеїв росіянами під час окупації, не знає навіть т.в.о. міністра культури та інформполітики України Ростислав Карандєєв. Про це він розповів на пресконференції для представників ЗМІ в Херсоні.

Т.в.о. міністра культури та інформполітики України Ростислав Карандєєв

Чому найцінніші музейні експонати не були евакуйовані з херсонських музеїв у перші дні після повномасштабного вторгнення? На це питання вже більше двох років немає відповіді. У соціальних мережах, наприклад, ексочільник Херсонщини Борис Сіленков підкреслює, що у місцевої влади та у керівництва музеїв, архіву, інших культурних установ було 25, 26, 27 лютого 2022 року. У ці дні, коли йшли бої біля Антонівського мосту й добровольці з херсонського ТРО героїчно захищали рідне місто, можна було й треба було організувати таку евакуацію. Чому це сталося й хто в цьому винен? Знову відповідей немає.

Т.в.о. міністра культури та інформполітики України Ростислав Карандєєв на пресконференції оприлюднив для журналістів та громади ще один факт. Виявляється, окупанти викрали усі облікові фондові книги, де були зазначені й зареєстровані відповідні артефакти, із Херсонського художнього музею та Херсонського обласного краєзнавчого музею. А тому на сьогодні у нас не має точних даних ні про ті цінності, які були в музеях, ні про ті, які з них викрали.

Соромно визнавати, але з’ясовується, що в ХХІ столітті реєстр робот Миколи Пимоненка, Йосипа Бокшая, Марії Примаченко, Івана Айвазовського, Зінаїди Серебрякової та інших художників зберігався в паперових журналах записаний кульковою ручкою! А про електронні бази данних та хмарні сховища ніхто не чув.

Ростислав Карандєєв для шокованих цими новинами журналістів підкреслив, що Україна й досі повертає культурні цінності, які були втрачені під час Другої світової війни, мовляв, «це дуже тривалий процес».

На сьогодні відомо, що більшість викрадених картин з Херсонського художнього музею потрапило до Центрального музею Тавриди у Сімферополі. Але не всі артефакти можуть потрапити до музеїв Росії, велика частина може опинитися в приватних колекціях, а щось можуть взагалі спробувати вивезти за кордон, аби продати. І тільки в останньому випадку, на думку т.в.о. міністра в української влади є шанси швидко повернути вкрадені шедеври. Адже в України є чимало договорів з багатьма державами світу щодо фіксації випадків незаконного перетину кордонів та спроб вивезення історичних та культурних цінностей.

За інформацією Ростислава Карандєєва, на сьогодні на Херсонщині пошкоджено 251 та повністю знищено 46 закладів культури, а також 136 культурних пам’яток зазнали руйнувань. Аби хоч якось навести лад із фіксацією втрат вже розроблений державний реєстр пам’яток – нерухомих об’єктів культурної спадщини.

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *