Мистецький проект «Херсонщина – це Україна»: підтримка ЗСУ та відбудова пам’яток культури
«Сьогодні увага України і всього цивілізованого світу прикута до Херсонщини. Це справжня трагедія. Адже кожен день, який російські військові залишаються на нашій землі – це місяці психологічної реабілітації внутрішньо-переміщених осіб та тих, хто залишився в окупації. Крім того, це сотні зруйнованих домівок, в які не зможуть в’їхати їх власники та десятки знищених культурних цінностей, які можуть бути втрачені назавжди. Наш проект – це персональний вклад кожного з нас в пришвидшення звільнення та відбудову нашої Батьківщини. Бо сьогодні всі ми, і ті хто виїхав, і ті, хто не зміг цього зробити мріють тільки про одне – знову жити в українській Херсонщині!», – говорить Вікторія Кулакова.
З таких слів розпочинається наша розмова з головою Благодійного фонду «Це Крафт» Вікторією Кулаковою, яка разом з головою ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад» Павлом Ярмієм заснувала мистецьку благодійну програму «Херсонщина – це Україна». Унікальність проекту полягає в тому, що він є безстроковим та передбачає існування до тих пір, поки люди матимуть бажання долучатися до нього.
Арт-резиденція в Умані
Організатор Вікторія Кулакова розповідає, їх ініціатива представляє собою масштабний мистецький проект з кількох складових: арт-резиденція в Умані, залучення до участі художників онлайн, співпраця з ілюстраторами для виготовлення сувенірної продукції, виставки в різних містах та благодійний онлайн-аукціон. Однак все по-порядку.
Ми провели в окупації два місяці, тому дуже добре знаємо та розуміємо наскільки це важко емоційно. Перебуваючи там, всіх нас підтримував не стільки хліб, як пісня про червону калину та слова про російський корабель… Це підтримка моральна і це про нашу культуру, цінності, колоритність. Тому після того як виїхали, ми почали задумуватися саме про цей напрямок допомоги, – ділиться пані Вікторія – І в кінці липня Павлу Ярмію прийшла на думку ідея мистецького проекту зі створення картин й речей з українськими символами і кодами. А ще з нашою безмежно широкою душею та шаною до славетного коріння».
Підготовка з втілення задуму була дуже швидкою. Тож вже 24 серпня на День Незалежності України, в рамках проекту, в Умані запрацювала арт-резиденція. Її учасниками стали 20 художників зі всіх куточків нашої країни.
Ми запрошували їх по рекомендаціям знайомих та через рекламне оголошення про програму в соціальних мережах. А відбір був за допомогою робіт, які вони нам надсилали на електронну пошту. Ми були зацікавлені в тому, аби тематична рамка проекту була досить широкою та створені картини подобались людям різного віку, соціального статусу та смаків. Тому склад учасників підібрався досить змішаний. Це і Заслужені художники України, які є членами Національної спілки художників України, і молоді, ще невідомі. Але всі, безперечно, дуже талановиті», – пояснює Вікторія Кулакова.
Виставки по всій Україні
Протягом 12 днів в арт-резиденції обрані митці працювали над культурною візитівкою нескореної Херсонщини, переносячи у витвори своє бачення, свої відчуття. Результат їх роботи став основною частиною експозиції «Херсонщина – це Україна», яка є наступним етапом однойменного проекту.
Загалом, це близько 50 робіт в різних жанрах та напрямках: від класичних до експериментальних технік. Також ще понад 40 творів організатори отримали від художників, які захотіли долучитися до ініціативи попри відстань. Це були як оригінальні картини надіслані через доставку поштою, так і цифрові копії – надані в електронному форматі.
Відмітимо, що створена виставка є пересувною. Тож на сьогодні її вже побачили жителі та гості міст Умань і Кривий Ріг. Та це лише початок всеукраїнського туру експозиції.
29 вересня виставку буде відкрито в Одесі у двох локаціях: «Будинок з Янголом» та «Сади Перемоги». Тут вона триватиме мінімум два тижні й це буде найбільше представлення картин. Адже ми плануємо виставимо всі 92 роботи, які є в нашому розпорядженні на сьогодні фізично. Потім в планах – Київ, Львів та Вінниці, в останньому випадку якщо знайдуться партнери. Також наразі ми ведемо перемовини з іншими містами Західної України та Польщі», – не приховує Вікторія Кулакова.
Пані Вікторія додає, прагнуть, аби якомога більше людей побачили експозицію «Херсонщина – це Україна». Адже всі представлені картини є дуже потужними та сильними. Вони наповнені впевненістю в нашій Перемозі, стійкістю вільного українського духу і міцністю нескореного характеру:
Проект живий, він змінюється. Нині ми маємо робіти від 52 авторі. Але це не кінець. Бо ми продовжуємо отримувати заявки доєднатися до проекту. І це важливо для нашого подальшого кроку».
Благодійний онлайн-аукціон та мерч-продаж
Організатори мистецького проекту наголошують, на меті – надати підтримку ЗСУ в звільненні півдня Укоаїни від російської навали. А після деокупації Херсонщини ще й допомогти з відбудовою культурних пам’яток. Для цього в листопаді-грудні буде проведений благодійний онлайн-аукціон.
Онлайн-аукціон буде призначено на один день. А зі всіма картинами вже можна ознайомитись не тільки через виставки, а й на сайті «Це Крафт». Вони будуть позначені лейбою «Благодійність», – розповідає Вікторія Кулакова. – Люди будуть залишати заявки на купівлю конкретної роботи й таким чином ми зможемо запросити всіх зареєстрованих учасників на конкретну дату на платформу події. Відмічу, що деякі твори можна придбати й зараз. Ми так робимо, аби мати кошти для організації подальших виставок».
Ще одна цікава складова проекту – створення і продаж мерчу. А саме листівок, подушок, підставок під телефон та іншу продукцію з надрукованими на ній принтами – зображенням картин, наданих українськими ілюстраторами спеціально для даної ініціативи.
Якщо людина не зможе придбати картину на аукціону, то вона може купити дерев’яний магніт або блокнот з малюнком, який їй сподобався. Всі вилучені кошти на аукціоні та за продаж сувенірної продукції будуть спрямовані на користь ЗСУ, а потім, після Перемоги – на відбудову культурних пам’яток півдня України. Наприклад, «Кам’яних вишиванок» в місті Нова Каховка. Це різьблені візерунки по сирому тіньку (спеціальний цементний розчин для екстре’єрних рельєфів), який створив митець Григорій Довженко. Його мало знають, бо він був одним з команди Бойчукістів з Розстріляного покоління, частина з яких через свою проукраїнську думку ледве вижили», – зазначає пані Вікторія.
Наприкінці спілкування організатори ініціативи наголошують: проект не матиме закінчення допоки художники, ілюстратори та інші митці захочуть надавати зображення, а люди зі всього світу в бажанні підтримати Україну будуть купувати їх картини в фізичному, NFТ-форматі або у вигляді продукту з принтом. Таким чином мистецька програма «Херсонщина – це Україна» буде корисною і збиратиме кошти на відродження тимчасово окупованих територій.
Нашою діяльністю ми хочемо сказати тим, хто нині перебуває в окупації: «Тримайтесь. Ми разом з вами. Думаємо про вас. Та робимо усе можливе, щоб допомогти вам!», – підкреслює Вікторія Кулакова.
Автор: команда «Херсон плюс»
Не Рембрандты и не Рафаэли. На 2+ по пятибальной шкале. Дал бы меньше, но время и деньги на краску потрачены всё же.