Синергія волонтерів Херсонщини!

Відпрацьована логістична схема та чітке розуміння потреб постраждалих дозволяє уникнути хаосу в наданні гуманітарної допомоги в затопленому Херсоні

Володимир Косюк, голова ГО «Спілка журналістів «Альтернатива» – праворуч

Ідея проєкту «Синергія волонтерів Херсонщини» виникла одразу після деокупації Херсона. Після 255-ти днів у неволі 11 листопада 2022 року ЗСУ звільнили обласний центр, і в другій половині місяця Херсон перетворився на своєрідну українську Мекку. Приїхати в деокупований південний форпост України хотіли всі: волонтери та військові, депутати, політики, громадські діячі, музиканти, художники, фотографи, активісти, журналісти з усіх куточків України та всіх міжнародних ЗМІ, які мали свої представництва в нашій державі. Усі хотіли сфотографуватися на площі Свободи – центральній площі міста – зробити пост чи сторіз і привезти в Херсон гуманітарну допомогу.

Везли все: продукти харчування, питну воду, засоби гігієни та теплі речі. Місто 3 – 4 тижні жило без електрики та водопостачання, тому найціннішою допомогою були генератори, ліхтарі, павербанки і навіть свічки, батарейки та сірники. Склади, які швидко знайшла міська та обласна влада та пристосувала їх для прийняття «гуманітарки», так само швидко заповнилися овочами, крупами, борошном та «секонд хендом».

Ажіотаж породив хаос. Бо чимало волонтерів привозили не те, що було потрібно жителям правобережжя Херсонщини, а те, що в них було. Було чимало курйозних випадків. Наприклад, одна ГО привезла в Херсон партію з п’ятисот дитячих пластикових горщиків для зовсім маленьких (на таких привчають малечу ходити в туалет). Із волонтерів ніхто не поцікавився, що таких маленьких діточок в місті майже не залишилося – більшість їх евакуювали.

«Розуміння що потрібно людям і як налагодити роздачу та доставку на місці гуманітарної̈ допомоги в місцевої влади не було, – розповідає голова ГО «Спілка журналістів «Альтернатива» Володимир Косюк. – Більше того, у них не було й людей, які б цим займалися. Створені при райвиконкомах комісії збирали заявки від голів ОСББ, потім їх довго розглядали, приймали рішення… А в цей час на складах гнила картопля та морква, а крупи та макарони їли миші та пацюки».

Волонтерська команда херсонських журналістів працювала в Херсоні протягом усієї окупації. Тому не дивно, що наприкінці листопада 2022 року команда взяла на себе велику частину координаційної роботи волонтерського руху Херсонщини.

«Ми чітко знали потреби людей і самі готували запити на українські та міжнародні фонди щодо змісту гуманітарної допомоги, – розповідає головний координатор команди журналістів-волонтерів Ірина Мєзєнцева. – У нас була база даних багатодітних сімей, людей з інвалідністю, стареньких та маломобільних жителів Херсона й передмістя. Тому щодня збирали, фасували, розвозили та роздавали допомогу херсонцям».

На 1 березня 2023 року, коли стартував проєкт «Синергія волонтерів Херсонщини», у команди був чіткий план дій та розроблена логістична схема з доставки допомоги жителям Херсона, передмістя та сіл правобережжя Херсонщини.

За 5 місяців роботи ГО «Спілка журналістів «Альтернатива» налагодила співпрацю з десятками ОГС України та світу. Команда спільно працює в місті з ГО «Херсонська ліга соціальних працівників» та ГО «ВелоХерсон», ГО «Аутизм. Особливий всесвіт», ГО «Справа громад».

На всеукраїнському рівні постійними партнерами є МФ «Відродження», МБО «Фонд Східна Європа», БФ «Голоси дітей», ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій».

На регіональному рівні налагоджена постійна співпраця з ГО “Центр інформаційних досліджень та ресурсних послуг “Меридіан” зі Львова, ГО “Імпульс” (м. Сколе, Львівщина), ГО “Десяте квітня” з Одеси, ГО “РОТАРІ КЛУБ ХАРКІВ “НЬЮ ЛЕВЕЛ”, БО “Сила Ужгорода”.

Постійно підтримують команду і європейські партнери: Німецько-українське товариство Фрайбурга, товариство “Свободу Україні – Брауншвейг” (Німеччина), асоціації Zuera Solidario María Pilar Comín Pueyo із містечка Суера провінції Сарагоса (Іспанія), товариство Caps and Candles for Ukraine зі Швеції.

«Щоб перелічити всіх партнерів нам не вистачить навіть аркуша паперу, – посміхається Ірина Мєзєнцева. – Друзі й помічники в нас є в більшості областей України: Рівне, Дніпро, Київ, Харків, Закарпаття та багато інших. А ще в Італії̈, Румунії̈, Франції̈, Португалії̈, Польщі, США, Канаді».

Для Херсонщини випробування окупацією не завершилися. 6 червня 2023 року росіяни підірвали Каховську ГЕС. Низові райони Херсона та села на березі Дніпра затопило.

«У допомозі та підтримці Херсона знову начався ажіотаж. Люди з усіх куточків України та світу щиро хотіли допомогти. Але ми вже були готові до цього ажіотажу, – розповідає Володимир Косюк. – Так, у переданій допомозі попадалися жіночі туфлі на шпильках та каракулеві шуби. І це для затопленого Херсона (сміється). Але 99% допомоги відповідало реальним потребам. У перші дні це питна вода, човни, гумові чоботи, мотопомпи, їжа швидкого приготування. А зараз – гігієна та побутова хімія, дезінфектори, усе для прибирання, тачки, лопати, звичайні побутові речі, подушки, білизна, рушники, пледи. Усім цим ми забезпечуємо постраждалих від затоплення».

Склад волонтерської команди херсонських журналістів

Відпрацьована логістична модель та чітке розуміння потреб людей із затоплених районів дозволило уникнути хаосу. Гуманітарна допомога в Херсон у червні – липні 2023 року надходила швидше та якісніше, а головне так само швидко і якісно доставлялася людям, які справді цього потребували.

Велика вода в оселях херсонців забрала все: меблі, побутову техніку та апаратуру, особисті речі… Врятувати та відмити можливо лише посуд. Команда журналістів-волонтерів розуміє, що на подолання наслідків катастрофи від підриву окупантами Каховської ГЕС підуть роки. І весь цей час люди, будинки яких були затоплені, потребуватимуть допомоги.

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *