«Українці – сильна нація і ми маємо допомогти здобути Перемогу в цій війні»: шведи на передовій волонтерства
Опубліковано
· Оновлено
«Коли переглядав світлини у Фейсбук, то побачив фотографію маленької українки, яка продає хліб на користь української армії. Тоді дійшов висновку: якщо ця маленька дитина може зробити щось для свободи, навіть перебуваючи в розпалі війни, то я точно можу допомогти, живучи у безпечній країні. Також, колись один солдат-доброволець зі Швеції сказав, що коли горить сарай твоїх сусідів, ти не можеш просто стояти, заклавши руки в кишені. Тож я вирішив не стояти осторонь, а діяти й допомагати українцям….»
Орьян Люндстрьом
Знайомтеся, це шведський благодійник Орьян Люндстрьом. Він, як і велика кількість європейців, американців не зміг бути байдужим і тихенько спостерігати за війною в Україні.
У листопаді 2022 року чоловік заснував волонтерський фонд Caps and Candles for Ukraine, де навколо благодійності об’єднав шведів та переселенців з України. За дев’ять місяців роботи фонду він разом з однодумцями надали допомогу сотні цивільним та військовим українцям.
Медикаменти, засоби гігієни, харчові продукти та навіть військове спорядження – чи не щотижня заповнені автівки приїжджають зі шведського містечка Ярна до України, а далі розподіляються між містами.
Журналістам телеканалу «Херсон плюс» випала унікальна можливість поспілкуватися із засновником та волонтеркою фонду Caps and Candles for Ukraine і дізнатися деталі активної та часто дуже виснажливої роботи.
Почалося все з окопних свічок
Вперше про допомогу для України Орьян Люндстрьом замислився в травні 2022 року. Саме тоді чоловік разом з іншими волонтерами завітали до України, де почув інформацію про можливий блекаут та проблеми з електроенергією. Тому він вирішив об’єднати друзів, знайомих, рідних і зібрати першу допомогу.
«Коли я побачив, які жахи торкнулися вашої країни, це змусило мене зробити все можливе, щоб якось допомогти. Український друг розповів про ризик знеструмлення взимку через російські бомбардування електричної інфраструктури. Ми почали збирати свічки у Швеції та відправляли їх в Україну, аби люди у притулках могли використовувати замість світла і трохи грітися. А також зі звичайних свічок ми почали виготовляти окопні для українських захисників. Ці окопні свічки невеликі за розміром і гарно виділяють тепло. Ми все збирали, пакували та відправляли «Новою поштою», яка за лічені дні все доставляє до України. Згодом ми налагодили співпрацю з волонтерами, тож передавати наші свічки стало ще простіше», – зізнається волонтер.
Побачивши, що допомога доїжджає до притулків та захисників в Україні, Орьян разом з небайдужими людьми вирішили розширити спектр допомоги. І наступні автівки завантажили не лише свічками, а й одягом, засобами гігієни. Так з тижня в тиждень ініціатива Орьяна отримувала все більшої підтримки.
«У Швеції рівень підтримки України становить 97%, і люди часто жертвують дуже хороші речі, які ми можемо передати українцям. Маючи понад 1100 підписників у Facebook, а також робочу силу з приблизно двадцяти волонтерів різного віку ми є дуже сильною командою. Щоб ви розуміли, пакунки для українців складають навіть 12-річні діти та 80-річні пенсіонери. Наша група – друзі, сусіди, сімейні пари, іноді батьки та діти. Я думаю, що всі наші волонтери поділяють одне бачення свободи, миру в Європі та Перемоги України над злом. В основному наша робота базується в нашому центрі, де ми збираємо речі військовим, лікарям, так і волонтерським організаціям в Україні. Деякі кімнати в моєму будинку нагадували справжній склад. Там я зберігав усі свічки, спальні мішки, ліки та інші речі, що відправляли для українців. Згодом муніципалітет надав нам стару класну кімнату в школі, де команда продовжує працювати», – ділиться співрозмовник.
Наразі допомога фонду Caps and Candles for Ukraine систематично надходить як до прифронтових, так і тилових міст України. Зокрема, йдеться про Донецьку, Луганську, Дніпропетровську області, а також міст Запоріжжя, Херсон, Тернопіль. А від запакування посилки до її отримання військовими чи цивільними проходить від тижня і більше.
«Дійсно, у нас вже напрацьована логістика. У нас є українські транспортери. Зазвичай, це хлопці-волонтери, які мають дозвіл на виїзд. Одні приїжджають раз на тиждень, а інші – два рази на тиждень. Інколи ми реально шукаємо водія, який би міг довезти вантаж зі Швеції хоча б до України. А там вже знайомі волонтери забирають і відправляють поштою на різні напрямки. Бо ми на кожну коробку наліплюємо адресу, контакти кому треба відправити. Військові безпосередньо виїжджають до найближчої пошти, забирають і привозять хлопцям на передову. На перший погляд, цей алгоритм здається складним, але за ним ми працюємо вже кілька місяців і все виходить», – розповідає волонтерка фонду Оксана Гуз.
Не забуває команда фонду і про українських біженців, які вимушено переїхали до Швеції.
«Допомагаємо біженцям різними способами. Наприклад, ми співпрацюємо з ініціативою «Kaffe för Ukrainare», що означає «Кава для українців». Ця ініціатива допомагає українським біженцям, наприклад, одягом. Коли ми отримаємо речі, які підходять для людей, то дбаємо про те, щоб вони їх отримали. Ми також допомагаємо біженцям, які живуть поруч з нами, з основними потребами, а також велосипедами, меблями та іншими речами, якщо це необхідно», – наголошує Орьян Люндстрьом.
Допомога для рідного Херсона
В організації вдалося об’єднати не лише небайдужих шведів, а й українців. Зокрема, херсонка Оксана Гуз долучилася до команди з лютого 2023 року. Дівчина наголошує, навіть на такій великій відстані хочеться бути корисним для своєї Батьківщини.
Волонтерка Оксана Гуз
«Одного разу я потрапила на різдвяний ярмарок в містечку Ярна і там побачила стіл, на якому було написано «Продукти з України». З’ясувалося, що це волонтерська організація Caps and Candles for Ukraine. Ми обмінялися контактами з керівником, а вже за кілька днів він допоміг мені знайти водія, який перевіз гуманітарну допомогу в Україну. Потім мені стало дуже цікаво і я почала співпрацювати з ними. Мене вразило, наскільки у такому маленькому місті Ярна люди об’єдналися і все задля допомоги українцям. Це неймовірна волонтерська організація, яка закриває потреби не лише цивільних, а й військових. Сторонні люди знаходять нашу сторінку у Фейсбук і донатять, аби ми могли більше придбати всього необхідного. А коли вони бачать, що допомога дійшла за призначенням, то неймовірно тішаться», – розповідає херсонка.
Фото від волонтерської команди “Херсон Плюс”
З перших днів повномасштабного вторгнення Оксана Гуз не втрачала надії допомогти рідному Херсону. Вже перебуваючи у Швеції дівчина почала шукати херсонських волонтерів, які б готові були прийняти допомогу від іноземних благодійників і передати місцевим жителям.
«Я бачила, що ми активно допомагаємо Запорізькій області, Донецькій області, а також Дніпру, Краматорську та іншим. У мене постійно боліло серце за Херсон, бо моя мама постійно спілкується зі знайомими та сусідами та знає, що допомога людям потрібна. Коли я шукала волонтерів, то наштовхнулася на пости від команди журналістів-волонтерів «Херсон плюс» і вирішила, чому б через них не передавати все необхідне. Я, ще до війни, добре знала цю команду і була впевнена в їх прозорості та відкритості. Так ми списалися з головним редактором та волонтерським координатором Іриною, спробували відправити їм першу коробку допомоги, згодом отримали від них чудовий фотозвіт. Все дійсно дійшло людям! І тоді я зрозуміла, ось той мій такий бажаний ланцюг допомоги для Херсона, – радіє пані Оксана. – Коли стався підрив Каховської ГЕС, то ми знову ж таки влаштовували ярмарки й тоді я розповідала людям, що родом з Херсонщини, що знаю постраждалих особисто. Місцеві все слухали та цікавилися, як допомогти.
«Волонтерська організації Caps and Candles for Ukraine як завжди одна з перших запропонувала допомогу жителям Херсона та передмістя, які постраждали від затоплення! Ми списалися з Оксаною і оперативно склали список необхідного: особиста гігієна, рукавиці для прибирання, вологі серветки та антисептики, засоби від комах, продукти швидкого приготування. Отримали все дуже швидко і навіть одразу розфасовували в пакети не відходячи від відділення Нової пошти аби не втрачаючи час розвести набори постраждалим», – ділиться координатор волонтерської команди Херсон плюсІрина Мєзєнцева
Українські військові – справжня лють
Аби на власні очі побачити, як працюють українські військові та виборюють кожен окупований шматок рідної землі, Орьян Люндстрьом разом з другом-волонтером Вадимом Нагорним відправилися на Схід України.
«Я дуже вдячний українським волонтерам, що вони провели мене до військових. Ми роздали їм необхідне обладнання і трохи поговорили. Я був вражений тією роботою, яку роблять військові, аби їх Україна була нарешті вільною. Це нереальні масштаби і їх робота непроста, але вони стоять на своєму і я вірю, що незабаром їм вдасться досягти мети», – зізнається чоловік.
Після візиту на фронт, Орьян Люндстрьом вирішив ще більше допомагати українським військовим. Він переконаний, якщо захисникам надаватимуть велику кількість озброєння та необхідного обладнання, то це якнайскоріше наблизить Перемогу.
«Ми намагаємося допомогти військовим усім: від гарного взуття, шкарпеток і спальних мішків до турнікетів CAT, аптечок першої допомоги та наших дуже популярних гігієнічних сумок. Ми двічі на тиждень у нашому центрі готуємо сумки для бійців, де є гелі для гоління, бритви, зубна щітка та паста, мило та інше. Часто ми також можемо додати сонцезахисний крем або спрей від комарів», – наголошує співрозмовник.
Фонд Caps and Candles for Ukraine вже має постійних партнерів та волонтерів з України. Працюють виключно за офіційними запитами та зверненнями. Зокрема, вже неодноразово надавали допомогу першому окремому механізованому батальйону «Вовки Да Вінчі» імені Дмитра Коцюбайла. А всі сумки збирають за потребами захисників.
«Для нас дуже важливо знати про потреби людей з перших вуст. Тому ми намагаємося спілкуватися з волонтерами, які мають доступ до людей з прифронтових міст та військових. Бо так ми знаємо, що наш вантаж буде 100% корисним та потрібним. Бо бували випадки, коли ми хлопцям накладали гелі для душу, шампуні, а у них навіть не було місця для миття. Ми передавали їм цукор, а вони хотіли цукерки та якусь іншу їжу. Зараз ми формуємо набори відповідно до їх потреб, не забуваємо і про дівчат. Також закладаємо і білизну, і шкарпетки, і спеціальний одяг. Ще пам’ятаю, що військові просили термозасоби. Вони необхідні для поранених, поки вони очікують машину з госпіталю.», – розповідає волонтерка Оксана Гуз.
Україна – не лише про війну та руйнування
Під час розмови Орьян Люндстрьом неодноразово наголошував, що він приємно здивований красою, культурою та кухнею України. З його слів, до повномасштабного вторгнення він та інші шведи мало що знали про нашу Батьківщину. Проте зараз вважає за потрібним говорити про Україну не лише як країну, де йде війна, а й розвинену, багату на культуру та просто фантастичну державу.
«Навіть якщо жахи війни присутні в усіх вимірах суспільства, безсумнівно, українці працюють лише заради однієї мети – Свободи! У нас багато українських біженців працюють волонтерами. Таким чином, ми можемо забезпечити як інтеграцію, знання мови та культурний обмін. Я також хочу відкрити мовне кафе для українських біженців, де бажаючі зможуть практикувати свою шведську мову, а також знайти нових друзів. Крім того, хочу налагодити культурну, економічну та розвиваючу співпраці між моїм шведським містом та українським містом. Тобто, щоб в Україні у нас було своє місто-побратим», – каже Орьян Люндстрьом.
А поки наша херсонка Оксана Гуз не впускає можливості та все більше розповідає волонтерам-колегам зі Швеції про нашу Україну. Зі слів дівчини, на кожну кавову паузу готує цікаві розповіді.
«Я намагаюся розповідати про особливості кожного регіону, чим вони особливі та багаті і як розвивалися до повномасштабного вторгнення. Шведам насправді цікаво, бо наша країна – не лише про війну і нам є про що розповісти, що показати. Я також наголошую, що в кожному регіоні вирощували продукцію, розвивали підприємства. Намагаюся щоразу готувати такі розповіді, бо хочеться, щоб після завершення війни ми стали гарними друзями й вони приїздили до нас в гості не з гуманітарною допомогою, а для відпочинку», – додає пані Оксана.
Додатково команда фонду Caps and Candles for Ukraine відвідує фестивалі та виставки, де продають їжу, магніти, футболки. Але найважливіше для них у цих заходах те, що вони можуть проінформувати шведське суспільство про ситуацію в Україні та боротьбу країни за свободу та незалежність.
Важливо те, що фонд Caps and Candles for Ukraine не має постійних спонсорів та закриває всі потреби виключно з донатів небайдужих шведів. Команда наголошує, що у них вистачить сил та часу допомагати Україні , а потім обов’язково разом святкувати Перемогу.