«Вони – наше майбутнє»: херсонська дизайнерка Олександра Книга про роботу з дітьми в прифронтовому місті

«Я сама мати двох підлітків. Тож на власному досвіді розумію, як впливає війна на дітей. Нестача спілкування, замкненість, придушення власних емоцій… Це далеко не увесь перелік… І якщо діти, які виїхали у більш безпечні регіони, принаймні мають можливість піти до того ж торгівельно-розважального центру чи ігрового майданчика, то діти, які залишаються у Херсоні, це не можуть зробити. Тому я хотіла створити для них місце, де вони відчули би частинку звичного життя», – засновниця Благодійного фонду «KRYLA», херсонська дизайнерка Олександра Книга.

Повернути зруйноване та вкрадене дитинство. Саме так можна обумовити те, що сьогодні робить херсонська дизайнерка Олександра Книга та її команда. У прифронтовому Херсоні, який щоденно потерпає від ворожих обстрілів, волонтери організовують для дітей навчальні майстер-класи, шоу-програми з аніматорами та спортивні заняття. Крім того, пані Олександра ще й продовжує свій довоєнний напрямок роботи, а саме руйнування бар’єрів для інклюзивного середовища.  

«Наші заходи не мають вікових обмежень»

«Після звільнення Херсона я була вдома кілька разів: займалася особистими питаннями та волонтерила. Під час цих поїздок я бачила, що відбувається у місті й скеровувала напрямки своєї допомоги. І коли, в березні, я дізналася, що в нас почав діяти #артхаб_в_укритті  – почала реалізовувати давню ідею творчих заходів для дітей. Раніше просто я не бачила у нас такого комфортного і затишного, а головне безпечного місця!», – розпочинає нашу розмову херсонська дизайнерка Олександра Книга. 

Олександра Книга, засновниця Благодійного фонду «KRYLA», херсонська дизайнерка

Першим форматом, який вирішила запровадити пані Олександра, стали майстер-класи. Майстринь шукала і через оголошення в соціальних мережах, і через друзів та знайомих. Коли ж на ініціативу відгукнулися перші мисткині – спрацювало «сарафанне» радіо.

«Зараз вже люди самі телефонують та кажуть, що хочуть долучитися та провести навчальні заходи. Адже дуже скучили за дітьми та роботою з ними. Бо в Херсоні мало що працює, особливо якщо це стосується закладів позашкільної освіти, – ділиться херсонка. – Співпраця з майстринями відбувається на волонтерських засадах. Єдине – я надаю їм увесь матеріал для роботи. При цьому, його доводиться закуповувати в інших містах, бо у Херсоні не працюють відповідні спеціалізовані крамниці. Але були й такі мисткині, які відмовлялися та приносили усе необхідне самі».

На сьогодні в команді пані Олександри декілька майстринь, і всі вони спеціалізуються на різних напрямках. Зокрема, під час майстер класів малеча може навчитися виготовляти великодні пряники та різноманітні вітальні листівки, шити ляльки-мотанки, плести браслети з бісеру чи інші вироби.

«Також наразі до нас долучилися аніматори, теж небайдужі херсонці. Тож після навчальних заходів у нас, іноді, відбуваються розважальні івенти. На цьому приємності для наших учасників не закінчується. Із нещодавнього, про нашу ініціативу дізналися люди з Києва, які вирішили допомогти нам матеріалами та інструментами для роботи. Привезла усе особисто волонтерка Ілона Москаленко, яка зустрічалася з дітьми, поспілкувалася і зробила їм сюрприз у вигляді особистих подарунків. Такі моменти насправді доводять до сліз… Складно описати, треба просто бачити очі малечі…», – додає Олександра Книга.

Розважальні івенти

Зазначимо, що всі майстер-класи відбуваються абсолютно безкоштовно. Але, через площу локації, на один захід волонтери можуть зібрати не більше 20 учасників. Що ж стосується вікових обмежень, то їх не має – долучаються діти від 3-4 до 15-16 років.

«Вже зараз, дивлячись наскільки різноманітна аудиторія до нас приходить, ми думаємо про те, як розвести дітей по віковим категоріям та створити паралельні групи. Хочемо це зробити, щоб учасникам було цікаво по складності виконання роботи і комфортно по комунікації. Бо є маленькі діти, середнього віку та підлітки. Особливу увагу хочемо приділити саме останнім. Вони зазвичай, на жаль, «важкі на розкачування». Тому поки думаємо чим зацікавити їх, аби запалити в них бажання і щоб вони летіли на ці зустрічі. До речі, плануємо майстер-класи і для дорослих. Так як отримали відповідне прохання від матусь дітей, які долучилися до нашої ініціативи», – говорить пані Олександра.

«Інклюзивність, як норма життя в суспільстві»

Відмітимо, що до війни Олександра Книга активно просувала ідею руйнування бар’єрів між інклюзивним та адаптивним середовищем. Для цього вона долучалася до різноманітних всеукраїнських проєктів, де представляла Херсонщину.

«З дітками з інвалідністю я працюю десь з 2016 року. Тоді у рамках проєкту «Справжні» я створила колекцію одягу, в якій вони пройшлися по подіуму як моделі. При цьому, з ними спеціально займалася хореограф і спортивний інструктор Анна Сапонько. А потім наша дружба з «сонячними» дітками продовжилася і ми на постійній основі робили для них інклюзивні дискотеки в «Urban CAD» та в гімназії № 6. Також згадаю унікальний культурно-мистецький проєкт «Fashion party «Ми в тренді», який був реалізований в 2020 році за підтримки Українського культурного фонду. Його результатом став кліп, знятий в п’яти дивовижних природних локаціях нашого регіону», – не приховує пані Олександра.

Тему інклюзії херсонка не оминула і цього разу. Тому ще одним масштабним заходом, який проводить команда, є спортивні онлайн-заняття. Олександра Книга зазначає, такий формат обрали через те, що значна частина «сонячних» діток виїхала поза межи Херсонської області й наразі перебуває в усіх куточках України.

Спортивні онлайн-заняття

«Миколаїв, Одеса, Вінниця, Івано-Франківськ, Тернопіль… Майже всюди є наші дітки… Тому на меті було організувати для них зустрічі, де вони могли би бачитися та спілкуватися. Бо вони, без перебільшень, сумують один за одним. А щоб ці заходи були ще й корисними, ми додали до них фізичну складову, – пояснює пані Олександра. – Заняття веде згадана вище Анна Сапонько. Вона готує комплекс фізичних вправ, які працюють як реабілітація для дітей з інвалідністю, а для звичайних діток є зарядкою. Ми спеціально залучаємо всіх дітей, бо таким чином ми долаємо ось ті бар’єри розмежування, які довгий час будувалися в нашому суспільстві для інклюзивного середовища. Звичайні діти бачать, що є дітки «незвичайні». І це нормально! З ними можна спілкуватися, гратися, займатися та загалом дружити».

Витягнути дітей з «панцирів»

Одним з останніх нововведень волонтерів став захід «Письменницький табурет». На ньому херсонські поети Альона Мовчан та Дмитро Плотніков розповідають про сучасну українську літературу та її авторів, пояснюють особливості прози і поезії, а також навчають писати вірші.

«В нас були вже такі зустрічі онлайн, а нині ми готуємося до проведення офлайн. Локація, незмінна, #артхаб_в_укритті. Хочу відмітити, що цей захід не лише про творчість, а й психологічне розвантаження. Бо вираження своїх думок та почуттів на папері сприятиме своєрідній розмові дітей з суспільством: що в них болить, про що мріють, чого їм бракує», – зазначає Олександра Книга.

Онлайн-зустріч «Письменницький табурет»

Херсонка додає, загалом усі заходи їх команди спрямовані на те, щоб витягнути дітей з «панцирів», в яких вони опинилися через війну та перебувають вже півтора роки. При цьому, неважливо чи були вони увесь час в окупації або виїхали в перші місяці, знаходяться зараз в Херсоні чи є внутрішньо переміщеними особами. 24-го лютого 2022 року російські військові зруйнували звичне життя українських дітей, викрали їх дитинство.

 «Спілкування, творчість, терапія – ключові складові нашої роботи. Ми допомагаємо дітям відволікатися від страшних та жахливих подій довкола, заново вибудовувати комунікацію з однолітками і навчатися чомусь новому, розкриваючи їх таланти. І як сказала одна з матусь, дитина якої була у нас на майстер-класі: «Ці зустрічі – ковток свіжого повітря». Тому я гадаю, що ми працюємо у правильному напрямку. Особливо це важливо через те, що всі ці діти – майбутнє України», – наголошує пані Олександра.

Майстер-класи

Благодійний фонд – це масштабування ініціативи

Олександра Книга не приховує, не очікувала такої кількості бажаючих стати учасниками їх заходів. А також постійних запитів від дітей та дорослих про нові напрямки роботи. Тому на сьогодні херсонка вирішила перевести ініціативу на більш серйозний рівень та заснувала Благодійний фонд «KRYLA».

«Відкриття фонду допоможе нашій команді залучати допомогу від міжнародних та українських організацій, брати участь у грантових програмах і отримувати різноманітну спонсорську підтримку. Це допоможе розвинути та масштабувати наші задуми. А їх чимало! Наприклад, терапевтичні групи чи дівочі зустрічі на кшталт «дівич-вечорів». У планах також розширювати горизонти майстер-класів: робити ще більше прикладних багатогранних занять та, як на мене це важливо, оплачувати роботу майстринь. Хочеться мати і своє місце: більше за площею, зі спеціально організованим простором та сталою базою інвентарю, наприклад, мольбертами чи гімнастичними килимками. Звичайно, воно повинно бути і безпечне, тому цей процес пошуку не такий простий і швидкий. Але ми будемо намагатися робити усе від нас залежне», – пояснює пані Олександра.

Крім того, за словами засновниці, діяльність фонду допоможе говорити більш гучно про проблеми деокупованого Херсона та області. Першочергово, привернення уваги стосуватиметься потреб в мистецькій, культурній та освітній сферах.

Майстер-класи

А ось на питання чи є символічною назва «KRYLA» Олександра Книга відповідає так:

«Крила – тому що розвиток творчих, креативних та комунікативних здібностей здатен надихати. Ми хочемо, аби під час наших заходів кожен учасник відчув вільний політ, як у пташки. А ще крила оберігають. Ці навички стануть у нагоді в будь-яких ситуаціях – і це міцний фундамент для майбутнього. Додам ще, що наш слоган: «Ми KRYLA творчого потенціалу наших дітей і підлітків».

Дізнатися анонси заходів Благодійного фонду ««KRYLA» можна у Телеграм-каналі спільноти чи на сторінці в Instagram. Участь як у онлайн-заняттях, так і офлайн відбувається виключно за попереднім записом.

Автор: команда “Херсон плюс”

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *