Вижити в окупованому Херсоні: у вічному пошуку зв’язку

Коли 30 квітня рашисти повністю відімкнули Херсон від будь-якого зв’язку та засобів комунікації багатьом містянам, особливо тим, хто молодшого віку, здалося що це все – кінець світу, повний інформаційний вакуум. Через три доби мобільний зв’язок увімкнули, запрацював домашній інтернет, але з тим, щоб в останні дні травня зникнути зовсім.

Вільне отримання інформації та спілкування – беззаперечні права усього людства у 21 столітті. Ось тільки в росії вважають інакше. У нашому матеріалі ми розкажемо як крок за кроком окупанти позбавляли Херсон голосу, інформації, зв’язку, банкінгу…

Перший крок: відрізати від інформації

Бої в місті тривали 1-2 березня. І вже наступного дня після захоплення Херсона російські військові відімкнули ефірне цифрове телевізійне мовлення. А вже четвертого березня з Криму приїхав спеціаліст-технік, який увімкнув 24 російські канали. На умовах анонімності один з інженерів Херсонської філіі Концерну РРТ розповів нам, що у будівлі на Перекопській, яка поруч з телевізійною вежею, не обійшлося без зради:

Знайшлося кілька боягузів, яких примусили допомагати кримчаку і саме тому так швидко – за один день перепідключили телевізійні канали. Із усіх місцевих каналів була команда залишити в ефірі лише один – «ВТВ плюс». Уже на той момент, мабуть, з ними була якась домовленість».

Кабельні оператори та ФМ-радіостанції в Херсоні протрималися трохи довше – близько двох тижнів. І з середини березня на радіохвилях Херсонщини встановилася повна тиша.

Кабельних операторів – основні у нас це «Воля-кабель» та «Норма» – як і радіо просто відімкнули. В Херсоні кабельним мовленням користується більша частина населення тож глядачі побачили перед собою лише чорні екрани, – розповідає представник Національної ради з питань телебачення і радіомовлення в Херсонській області Сергій Мовчан. – На фоні того, що на Херсонщині перестали виходити усі газети, більшість людей, особливо похилого віку, які звикли дивитися телевізор і звідти дізнаватися новини, опинилися в інформаційному вакуумі. Єдиним джерелом отримання інформації на той момент залишився інтернет».

Другий крок: обмежити спілкування

Відключення зв’язку 30 квітня стало справжнім ударом під дих. Адже окупанти відімкнули все – мобільний зв’язок і відповідно мобільний інтернет, стаціонарний телефонний зв’язок, домашній інтернет.

Нас просто відрізали від світу, – розповідає собкор одного з центральних телеканалів Тетяна. – Як можна жити без мобільного зв’язку та інтернету у наш час ми навіть не уявляли. Ні зателефонувати друзям, рідним, ні подивитися електронну пошту, ні почитати новини, ні поспілкуватися у соцмережах, ні передати інформацію – нічого. Лише через добу один невеличкий провайдер– SkyNet – увімкнув домашній інтернет. Ви навіть не уявляєте яка черга на підключення до нього вишикувалася 2 травня біля офісу на вулиці Лавреньова. Люди просто проривалися до офісу, просили мобільні телефони у дівчат-операторів аби подзвонити по Вайберу чи WhatsApp на підконтрольну територію й сказати кілька слів: «Ми живі, ми здорові, лише в Херсоні немає зв’язку».

Єдине місце в Херсоні, де на вулиці Суворова дивним чином можна зловити мобільний зв’язок від Life.

Усім, хто хоч трохи розбирається в інтернет, одразу стало зрозуміло, що спочатку SkyNet, а за ним інші невеличкі провайдери підключилися до світової мережі через Крим і відповідно через Росію.

Люди за консультаціями почали звертатися одразу, – розповідає менеджер комп’ютерної фірми Роман. – Усі запитували – чи безпечно користуватися інтернетом через рашу? І ми всім пояснювали: «Ні!». Допомагали ставити VPN, TOR-браузери, пояснювали як зробити двофакторну автентифікацію без використання номера телефона, встановлювали на телефонах Signal, Threema. Чимало херсонців розуміли, що користуючись провайдером, що підключений до російських мереж (через Крим), варто усвідомлювати, що спецслужби рф можуть бачити вашу інтернет-активність (сайти, на які ви заходите, зміст ваших публікацій). Також, для користувачів заблоковані доступ на більшість українських медіа та всі сайти та служби, які заблоковано в Росії».

А я пам’ятаю ті дні, коли херсонці як зомбі ходили містом у пошуках незапароленого і працюючого Wi-Fi, – згадує директор телеканалу «Херсон плюс» Володимир Косюк. – Біля кількох кафе, просто під вікнам багатоквартирних будинків, де був SkyNet чи Digicom, збиралися десятки, а інколи й сотні містян, «ловили» інтернет й намагалися щось комусь написати, передзвонити. Недалеко від нашого будинку, біля АТБ у когось просто у вікні стояв роутер (людина не просто зняла пароль доступу, а ще й поставила так, щоб Wi-Fi краще з вулиці ловив) і там з самого ранку до пізнього вечора стояли люди. Були й інші приклади взаємодопомоги: молоді люди давали бабусям телефони подзвонити, налаштовували смартфони, допомагали приєднатися до мережі».

На четверту добу мобільний зв’язок та домашній інтернет повернулися. Містяни зітхнули з полегшенням і більшість користувачів домашнього інтернету від «Воля-кабель» та «Київстар» відмовилися від своїх заявок на перехід до дрібних провайдерів. Але радість була недовга. Наприкінці травня зв’язок зник взагалі.

Тритій крок: тотальний контроль від окупантів

Коли в середині травня в Херсоні у вільному продажу (але під паспортні дані) з’явилися сім-карти невідомого російського оператора «На связи» із кодом +7990… , мені одразу стало зрозуміло, українських мобільних операторів незабаром повністю відключать, а нас змусять переходити на ось цей російський зв’язок, – розповідає колишній менеджер салону «Київстар» в Херсоні Христина. – Так, на жаль, і сталося. Поки до кінця травня працював український зв’язок, сім-карти цього фейкового російського оператора ніхто не купував. А ось 1-2 червня, мені з вікон квартири добре видно, як на площі Свободи під 35-градусною спекою вишикувалися черги до півтисячі людей. Ажіотаж. На руки продавали по 5 сімок по 70 гривень за штуку. А на Центральному ринку ділки вже перепродували такі сімки по 200 гривень. Окрім того – «Воля» та всі мобільні оператори оголосили, що з 1 червня йдуть з ринку й припиняють надавати послуги на окупованих територіях. Тож херсонці стали купувати сім-карти «На связи» й активніше перепідключатися до провайдерів, у кого був інтернет через Крим. Бо інших варіантів вже не було!»

Мобільного оператора від окупантів херсонці називають «На рації», все через якість зв’язку.  Адже оператор +7990… працює тільки на окупованій Херсонщині, люди, які виїжджали з цими сім-картами в Крим, розповідають, що вже в АРК ці номери працюють в режимі роумінга, а при переїзді через Кримський міст – ні в Краснодарському чи Ставропольському краях, ні в Ростовській області (і далі по рф) цей оператор не працює і мобільного зв’язку немає. Далі, зателефонувати з цього номера на українські чи європейські номери – неможливо. Можна зв’язатися лише в середині мережі, причому до кінця червня цей зв’язок працював лише в самому Херсоні і тільки зараз став доступний по області – можна, наприклад, зателефонувати в Каховку чи по селах Херсонщини, але тільки тим, у кого є сім карта «На связи». Мобільний інтернет нестабільний, на рівні 4G працює лише в центрі Херсона, вже у спальних районах та в передмісті якість інтернету зовсім погана. Зареєструватися будь-який аккаунт навіть на російських сайтах на такий номер теж неможливо.

На підключення через Крим перейшли усі місцеві провайдери, у тому числі – один з найбільших – «Норма». Тому усі навики роботи через VPN, використання програм для зв’язку, які мають достатній рівень захисту, регулярна зміна паролів в усіх аккаунтах (соцмережі, електронна пошта, фінансові застосунки) – тепер дуже актуальні серед херсонців.

Херсонські журналісти вдячні нашим постійним партнерам з «Інтерньюз-Україна», спеціалісти з цього ГО підготували короткі, але чіткі та зрозумілі поради з цифрової безпеки для окупованих територій, – розповідає директор телеканалу «Херсон плюс» Володимир Косюк. – Я особисто зв’язувався з Віталієм Морозом і ми ще в перших числах травня проговорювали усі ризики роботи через російський інтернет та як обійти обмеження, які в російському інтернеті існують».

У перших числах липня окупанти оголосили заборону на використання в мережі інтернет Вайбера та ЮТуб й обмежили доступ до них.

Головним рупором окупаційної влади став телеканал «ВТВ плюс», на якому ще наприкінці квітня вийшло інтерв’ю головного колаборанта Херсона Володимира Сальдо, яке особисто брала у нього власниця телеканалу Тетяна Каменська. Після цього Нацрада з питань телебачення і радіомовлення звинуватила «ВТВ плюс» у колаборационізмі, у підтримці держави-агресора і сприянні в проведенні підривної діяльності проти України. Дії телеканалу можуть кваліфікуватися як державна зрада і Нацрада вирішила анулювати ліцензію на мовлення. На сьогодні на «ВТВ плюс» щодня виходять антиукраїнські сюжети, відкрито лунає російська пропаганда. І тепер зрозуміло чому це був єдиний телеканал, який окупанти не відімкнули від мовлення.

Крок четвертий: окупанти залізли до всіх херсонців у кишеню

Насправді, усі ці, здавалося б, нелогічні дії херсонської окупаційної влади мають свою мету. Ви думаєте місцевих колаборантів чи російських фсбшників дуже турбує, неможливість спілкування по мобільному зв’язку між людьми на окупованій території? Чи всі ці складні кроки з відключення українських мобільних операторів та створення спеціально для окупованих територій нового (нехай навіть неякісного та фейкового) оператора, перепідключення усього інтернет трафіку через Крим – це все задарма?

У “віджатому” сервісному центрі УМВС України тепер видають російські паспорти.

На глобальному рівні місцева окупаційна влада виконує завдання кремля: якомога швидше та масовіше роздати російські паспорти. А для цього усі засоби підходять. Відсутність мобільного зв’язку обмежила не лише отримання інформації та спілкування, а й здебільшого унеможливила користування банкінгом (в основному – звичайними пластиковими кредитними картками, картками для соціальних виплат та пенсій). Українські банки достатньо швидко переводили свої сервіси на підтвердження через Вайбер – тепер відімкнули Вайбер. Проблеми з платіжними терміналами в магазинах через відсутність інтернету – знову удар по кишені найнезащиніших. А ще – саме через відсутність зв’язку на початку липня зачинилися остаточно уже всі відділення українських банків в Херсоні (найдовше протримався Приват) та Укрпошти. Окупанти не просто примушують херсонців купувати свої сім-карти з неякісним зв’язком, вони в першу чергу намагаються розірвати зв’язки населення на окупованих територіях з фінансовими установами України, примушують відкривати рахунки та брати кредитні картки у підсанкційному Промсвязьбанку (відімкненому від SWIFT). А далі вони обіцяють вже соціальні виплати пенсіонерам та малозабезпеченим на вже нові російські картки і відповідно в рублях, але для цього потрібно отримати російський паспорт. Все! Коло замкнулося! І в Херсоні знову шикуються черги із пенсіонерів, яких вже не один раз обікрала та обманула окупаційна влада. Одні стоять за картками Промсвязьбанку, а інші – одразу вже за паспортами рф. Адже їм пояснили – без паспортів ніяких зарахувань на нові картки не буде. Оголошений в середині червня курс 1 гривня = 2 російських рубля через два тижня в ручному режимі був скорегований. Тепер в окупованому Херсоні курс 1 гривня = 1,5 рубля. Корегування курсу пройшло за рахунок пенсіонерів, у яких на картках чи в гаманцях залишалося хоча трохи українських гривен.

На початок липня це вже застаріла інформація. Зараз курс 1 к 1,5

Автор: команда “Херсон плюс”

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *