Зробимо Україну чистішою: як херсонці можуть долучитися до Всесвітнього для прибирання

«Хай небо буде мирним, а Україна чистою!» Під таким гаслом наша країна долучається до Всесвітнього для прибирання World Cleanup Day. Традиційно цей захід проводиться у третю суботу вересня. Цього року це 17 вересня. А його метою є не лише очистити територію від сміття, а й об’єднати людей.

За один день минулого року в 24 областях Всеукраїнському молодіжному руху Let’s do it Ukraine вдалося активізувати 311 665 учасників до прибирання. Зі слів координаторки Всесвітнього дня прибирання в Україні Юлії Мархель, тоді цим учасникам вдалося зробити чимало.

Ви тільки уявіть, понад 300 тисяч українців разом очистили 3945 локацій. Щоденно на цих локаціях скидалося сміття і все разом воно важило 1022 тони. Також дещо вдалося відсотрувати і 70 тон із зібраного непотребу на вулиця міста, ми відправили на переробку. І це все при тому, що в Україні була пандемія Covid-19, діяли обмеження. Вона зробила нас адаптивними до обмежень, навчила дотримуватись заходів безпеки під час реалізації проєктів», – розповідає пані Юлія.

Херсонщина за чистоту

Берислав, Каховка та навіть Горностаївка – щорічно до акції приєднувалось все більше населених пунктів Херсонської області. Люди збиралися цілими колективами і наводили лад як на територіях державних установ, так і в парках, на прибудинкових територіях, вулицях. А ось херсонські активісти та власники бізнесу у сфері екотуризму минулого року прибирали не лише землю, а й воду. Сидячи на сап-дошках чи у байдарках, вони діставалися найпотаємніших місць плавнів та збирали весь непотріб.

Минулого року на Херсонщині було 86 локацій, на яких вийшло 2409 місцевих жителів. Такими спільними зусиллями у регіоні вдалося зібрати 8246 кг сміття, 1038 кг херсонці здали на переробку», – додає Юлія Мархель.

Всесвітній день прибирання-2021

Херсонщина – один з найактивніших регіонів, що долучаються до прибирання. Цього року обласна військова адміністрація прийняла рішення, що Херсонська область традиційно братиме участь у Всесвітньому дні прибирання.

У 2022 році Херсонщина надихає інші регіони приєднуючись до World Cleanup Day, це історична подія для кожного українця, можливо навіть перша в світі, коли громадяни під час війни об’єднуються в соціально-екологічному проєкті заради чистого майбутнього», – каже координаторка Всеукраїнського дня прибирання в Україні.

Керівниця еко-команди «Zero Waste School Херсон» Ольга Демченко каже, ідея класна. Хотілося, аби і їх команда знову зібралася разом, відправилася до плавнів або на узбережжя Чорного моря і влаштували прибирання.

Ми протягом чотирьох років збиралися з активістами, школярами і їхали саме у цей день на узбережжя Чорного моря, аби очистити його після туристичного сезону. Але зараз постає питання: наскільки в нинішніх умовах реально провести це прибирання нашій команді? Війна нас розкидала: хто в Херсоні, хто на підконтрольній території України, а деякі діти взагалі виїхали за кордон. Хотілося б зібратися разом і підтримати цю ідею. Прибирати важливо завжди. Це стосується всіх регіонів України, і Херсонщина – не виключення. Наразі небезпечно проводити такі заходи в окупації, а ось на підконтрольній території України – цілком можливо. Якщо я отримаю запрошення на таку акцію, то обов’язково долучусь, адже для мене це повернення у мирне життя. Це доказ того, що життя продовжується. Це можливість застосувати свої знання, свої вміння і навички. Але сумно, що цього року я не очищатиму території і не рятуватиму Україну від сміття разом зі своєю командою», – розповіла пані Ольга.

Активності для херсонців відбуватиметься у декількох форматах в залежності від населеного пункту. На підконтрольних Україні територіях учасники можуть приєднатися в індивідуальних прибираннях вдома та на прибудинкових територіях. Також херсонці, які знаходяться в інших містах або країнах можуть долучатися до традиційних толок на локаціях та прибирати від імені свого рідного міста.

На окупованих територіях херсонці зможуть долучитися лише до цифрового прибирання. А саме: видалення зайвої інформації зі своїх гаджетів, хмарних сховищ, електронних та інтернет-ресурсів, що дозволить розвантажити центри баз даних, на підтримку яких витрачається величезна кількість енергії, це прибирання зменшить кількість викидів CO2 в атмосферу – реєстрація результатів на сайті.

Херсонці за кордоном теж можуть долучатися, робити локальні прибирання та реєструвати результати від свого рідного міста за посиланням.

Чому варто долучатися до прибирання?

Команда телеканалу «Херсон плюс» неодноразово порушувала екологічні питання та відвідувала масштабні прибирання, що проходили на території Херсонщини. Місцеві екоактивістки Юлія Тищенко, Ольга Машкова, Ольга Демченко нам наголошували, такі заходи мають бути у житті кожного населеного пункту. А дітей треба змалечку привчати не лише до прибирання, а й сортування.

Прибирання спонукають громадян об’єднуватися і разом робити суспільно корисну справу,  контролювати прибрані території, щоб інші не смітили, вчать співпрацювати з комунальними службами, а іноді навіть мотивують встановлювати сортувальні станції, компостери на подвір’ях та у місцях громадського відпочинку знаходити підрядників із заготівлі і переробки вторинної сировини, таким чином розвантажувати і без того вщент переповнені сміттєзвалища. А зараз прибирання – це хороший привід для зустрічі, комунікації та спілкування», – розповідає Юлія Мархель.

Всеукраїнські толоки – лише перший крок до формування екосвідомості громадян об’єднання для екологічних позитивних змін в громадах, далі кропітка щоденна діяльність тисяч волонтерів в різних куточках країни. Кожен регіон має свої особливості, але проблема з несанкціонованими сміттєзвалищами та забруднення довкілля побутовим сміттям, на жаль, розвивається і зростає, нині додались ще наслідки війни, які нищать нашу екосистему.

«Ми працюємо над сталим розвитком громад в сфері екології, крім прибирань проводимо інформаційні кампанії, тренінги, лекції, комплексні програми в закладах освіти, форуми, фестивалі, кінотеатри просто неба, формуємо команди екопатрульних на музичних фестивалях, запроваджуємо систему сортування на масових заходах, своїми діями спонукаємо людей до відповідального споживання та зменшення негативного впливу на навколишнє середовище, створили та розвиваємо Національну мапу пунктів прийому вторинної сировини», – додає пані Юлія.

За даними Світового банку, щодня люди виробляють понад 2 мільярди тон сміття, а це приблизно по 800 грамів на одного землянина. Переважна більшість відходів розкладається дуже довго. Для прикладу, поліетилен спочиває собі на дні водойм до 200 років, пластик – понад 500 років, а його спалення призводить до викиду важких металів, що руйнують озоновий шар. Ґрунтові води, омиваючи відходи, збирають у собі залізо, ртуть, цинк, свинець, барвники, пестициди, миючі засоби та інші хімікати. А тепер тільки уявіть, якщо цю отруту питимете ви чи ваші рідні. Через сміття гинуть мільярди тварин. Одні застрягають у пластикових кільцях, інші ковтають предмети, треті отримують поранення. Причина може бути різна, але, кінець часто для всіх однаковий – тварини гинуть від перевтоми, спраги чи втрати крові.

Настав час активних змін, час показати, що люди можуть ставати колосальною силою для руху до кращого життя навіть під час воєнного стану в Україні. Тож, долучайтеся! І давайте разом робити нашу планету чистішою.

Реєструвати свої результати прибирання кожен українець може до 25 вересня.

Автор: команда «Херсон плюс»

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *