Без усвідомлення своєї ідентичності не може існувати нація! У Херсоні триває виставка «Мовні вправи»
Попри щоденні обстріли, у Херсоні вирує життя. 16 серпня на лінії фронту відкрили другу частину виставки про мову та деколонізацію «Мовні вправи». В експозиції представили роботи українських митців та мисткинь, які переосмислюють колоніальний досвід української нації. Серед них – Алевтина Кахідзе, Оля Федорова, Михайло Алексеєнко, Елтуран Мамедов та інші.
Всі твори незмінно присвячені темі мовної ідентичності, деколонізації та важливості української в повсякденному житті. Зокрема, на картині Ольги Федорової є влучні слова: «Є стільки мов, які я хотіла б вивчити…І тільки одна, яку я мрію забути». Також наголошують на тому, що варто забувати про існування «Ы» і все частіше використовувати нашу «Ї», а ще: «Наша зірка – не зовсім звезда». Тобто, у своїх роботах майстри закликають відмовлятися від російської мови та культури.
Зі слів організаторів, «Мовні вправи» – це своєрідний діалог між художником та глядачем. Адже саме глядач є споживачем культури і після перегляду витворів мистецтва понесе свої почуття і переосмислення долі в реальне життя.
«Це всеукраїнський проєкт, в якому подібні виставки проходять по всій Україні. Мета нашої виставки – деколонізація через слова. Ми відібрали ті роботи, які на нашу думку змушують замислитись над різницею і сенсом, що несуть одні й ті слова українською і російською мовами», – зазначив керівник проєктів благодійного фонду «Крила Фундейшн» Андрій Книга.
Крім перегляду шедеврів мистецтва, присутні херсонці мали змогу долучитися до дискусії під назвою «Мова опору: деколонізація через Слова». Спікерами виступили: художній керівник Херсонського театру Куліша Олександр Книга, режисерка Ірина Корольова, композитор Олексій Пономарьов та військові.
Зі слів військовослужбовця Олександра Мартиненка, наразі триває боротьба між нашими особистими ментальностями: європейська та ординська (східна). Кожен з нас повинен час від часу порушувати питання всередині себе: хто я, з ким себе можу ідентифікувати.
«Ми зараз виживаємо, як нація, як народ. Я хотів би привідкрити деякі моменти саме в ідентифікації. У чому полягає різниця між нами і москалями (ординцями)? Я за роки війни побував практично на всіх напрямках. Починав з Києва, а далі була Харківщина, Донеччина, Херсонщина. І потім аналізував це все. Так, ось 80% нашого народу мають ментальність господарника, землероба. Ми не дивимося на чуже, ми хочемо мати своє, доглядати, вирощувати, нести за це відповідальність. На відмінну від них», – каже пан Олександр Мартиненко.
Аби дійсно відбулися зміни, українському глядачеві варто запропонувати альтернативу. Тобто, створювати, розвивати український контент, частіше порушувати у виставах питання щодо унікальності нашої мови.
«Сьогодні саме від нас залежить невпинна і цілеспрямована робота з соціумом з метою поширення українського контенту. Без усвідомлення своєї ідентичності, без поваги до власного культурного надбання не може існувати нація. Ми маємо обʼєднати зусилля на нашому нелегкому культурному фронті», – зазначив Олександр Книга.
До заходу долучилися десятки херсонців, серед яких представники освіти, місцеві поети, письменники, військовослужбовці. Присутні люди були вражені глибокими сенсами та елементами, що зобразили майстри.
«Я дуже уважно переглянула виставку, навіть сфотографувала якісь роботи для себе. Мені здалися вони дуже красномовними, дуже точними й мені хотілося б, щоб цю виставку більше людей побачили. Щодо дискусії – вона була не тільки продуктивною, а й конкретною з вдалими порадами», – коментує відвідувачка Ксенія.
Відомо, що схожі виставки презентували у Дніпропетровській, Миколаївській, Харківській, Сумській, Чернігівській, Одеській та Запорізькій областях. Саме у Херсоні показ другою частини триватиме до 31 серпня. Зі слів організаторів, вхід вільний для всіх охочих доторкнутися до мистецтва.
Автор: команда “Херсон плюс”