Кам’яні вишиванки Нової Каховки представили на Тернопільщині

Феномен української культури, закодоване мистецтво – саме так в Україні та цілому світі називають кам’яні вишиванки Нової Каховки. Для їх виготовлення знадобиться не голка з ниткою, а цементно-піщаний розчин зі спецобладнанням. Здається нереальним?

Не лише почути про унікальне мистецтво, а й доторкнутися до нього в мініатюрі є можливість у жителів Тернополя та області. Адже саме в Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини Єлизавета та Тетяна Євсеєви презентували проєкт «Окупована спадщина півдня України: кам’яні вишиванки Нової Каховки».

Приклади кам’яних вишиванок у мініатюрі

Розвінчуємо міфи та відкриваємо невідоме

Відкриття виставки, лекції та майстер-клас із різьблення по сирому тиньку – вже традиційно захід складався з трьох частин. Кожна частина – пізнавальна та цікава по-своєму.

Під час лекцій люди дізналися, що «Кам’яні вишиванки» на будинках Нової Каховки започаткував послідовник школи бойчукістів, художник-монуметаліст Григорій Довженко. Разом з колегами у 50-х роках минулого століття він створював різьблені кам’яні панно.

«Коли помер Сталін, то українські митці, які пережили Розстріляне відродження, отримали певну свободу творчості. У цей час до Нової Каховки приїжджає Григорій Довженко і разом зі своїми однодумцями втілюють в реальність ідею про «закодоване місто». Мотиви традиційні українські, козацького бароко чи східних культур. Та ще й в унікальній техніці – різьблення по сирому тиньку, – розповідає Єлизавета Євсеєва. – Григорій Довженко упорядкував, фактично, всю центральну частину міста. Це майже 200 будинків, які мають неповторні орнаментальні панно.»

Тетяна та Єлизавета Євсеєви під час відкриття

Вже близько двох років місто Нова Каховка знаходиться в окупації. Там панують російські загарбники. А знаючи їхню жагу до знищення всього українського, питання про вцілілі кам’яні вишиванки – залишається без відповіді.

«Наразі нам відомо, що внаслідок обстрілів пошкоджено, знищено десь 10 будинків. Але знаєте, орнаментні панно неодноразово намагалися знищити ще й до повномасштабного вторгнення. Зокрема, у 2012 році влада Нової Каховки запланувала програму з побудови житлових кварталів сучасних шестиповерхівок. Під забудову відвели частину історичного центра міста, де розміщується 180 будинків з кам’яними вишиванками на фасаді. Але місцеві жителі та архітекторка Тетяна Євсеєва разом домоглися, щоб історичний центр Нової Каховки як цілісну пам’ятку архітектури, містобудування і монументального мистецтва внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України», – говорить Єлизавета Євсеєва.

У другому залі музею вивісили десятки різноманітних банерів, на яких можна побачити будинки з кам’яними вишиванками за мирний час, а також прочитати чимало цікавої інформації, до речі, двома мовами – українською та англійською. Адже виставка мандрує не лише містами України, а й була представлена у Хорватії та Польщі.

«Мета виставки – розвінчати міф про новоросію, російське походження півдня, відсутність українських культури і традицій. Також розвінчуємо міф, що Нова Каховка –  типове радянське промислове містечко, побудоване нам москвою і до того тут були голі неплідні землі. Про Довженка в нас є окремий проєкт. Ми розповідаємо, що він глибоко розумів трагедію затоплення вже в ті часи, а не прагнув створювати пропаганду радянських перетворень Дніпра», – додають організаторки.

Зроби вишиванку власноруч

Третя частина проєкту – найцікавіша, адже тут можна не лише слухати інформацію, а й долучитися до створення кам’яних вишиванок у мініатюрі. Організатори заздалегідь підготували столи з необхідними матеріалами. Кілька хвилин інструкції і зареєстровані заздалегідь учасники взялися до роботи.

Для учасників воркшопу підготували спеціальний розчин, рукавиці та обладнання

Єлизавета Євсеєнко наголошує, через практику інформація стає яскравою, людина вже на 100% залучена.

«До війни ми проводили реставраційні роботи на панно з широким залученням людей. До Нової Каховки приїздили з інших міст, аби долучитись саме до відновлення панно. Тому воркшоп став таким певним продовженням практики залучення», – каже новокаховчанка.

Учасники воркшопу ознайомлюються із завданням

До таких воркшопів долучаються і студенти-архітектори, реставратори. Можливо, це допоможе повернути популярність техніці «різьблення по сирому тиньку», а згодом і відновити кам’яні вишиванки у Новій Каховці.

«Відновлення – одна складова, а друга – психоемоційне перезавантаження. Ми проводимо воркшопи для дітей з прифронтових територій. Це дозволяє їм розслабитися, відновитися. Тобто, таке ручне ремесло дає новий досвід. А в поєднанні зі знаннями про спадщину, орнамент стає потужним елементом культури», – розповідають організаторки.

А це вже взялися до роботи

Після воркшопу учасникам дозволили забрати вироби із собою. А також дали настанови, як краще їх розписати чи зробити мозаїку. Тобто люди отримали частинку Нової Каховки додому, ще й зроблену власноруч.

Це щось магічне….

Попри те, що проєкт «Окупована спадщина півдня України: кам’яні вишиванки Нової Каховки» вже не вперше показують на Тернопільщині, у залі музею зібралися десятки відвідувачів. Серед них як місцеві жителі, так і переселенці.

Кожен учасник мав індивідуальний малюнок

Тернополяни не приховують, про кам’яні вишиванки чують вперше і вчергове для себе відзначають, що наша культура багата на чималу різновидність мистецтв.

«Я ніколи не була на півдні України, а тим паче у Новій Каховці. Для мене цей проєкт став відкриттям. Ви тільки подумайте: вишиванки не на подушках, не на рушниках, а на стінах. Це щось особливе. Я дуже хотіла б доторкнутися до них в реальності. Сподіваюсь, хоч щось вціліє після російської навали», – каже тернополянка Юлія.

А ось переселенка Ольга все життя прожила на Херсонщині. Та зізнається, було не до мистецтва, адже постійно важко працювала. Тепер знайомиться з культурою рідного краю далеко від дому.

«Так соромно, що скільки разів була у Новій Каховці та жодного не звертала уваги на кам’яні вишиванки. Було завжди не до того. Виявляється, це дуже захоплююче. Хочу більше про це дізнаватися і своїм дітям, друзям буду розповідати. Бо це – важливо», – розповіла вона.

Якщо ж з певних причин у вас не вийшло долучитися до презентації 2 лютого, то познайомитися з унікальним мистецтвом Нової Каховки ви можете протягом двох тижнів – до 16 лютого. Працівники радо приймуть та проведуть екскурсію. Музей працює з понеділка до п’ятниці.

Автор: команда «Херсон плюс»

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *