Мистецтво задля благодійності, або Чому творчості є місце під час війни

Херсонська художниця Олена Панчишина продала дві авторські роботи на благодійному онлайн-аукціоні у місті Вараш, що на Рівненщині. Ці картиии стали першими у її творчій доробці після виїзду з тимчасово окупованої Херсонщини. Про ініціативу говорить лаконічно: «Це все, що в мене було. А мені хотілося бути корисною та робити добрі справи».

Мистецтво на паузі – ВІЙНА

Усе життя херсонки Олени Панчишин пов’язане з малюванням. Ним захопилася ще в дитинстві, та й так, що вирішила перетворити улюблене заняття на професійну справу. Тому і обрала навчання у вищому навчальному закладі за творчою спеціальністю –  поступивши на факультет культури та мистецтва ХДУ.

Активно малювати та шукати свій власний стиль я почала приблизно з 2012 року. На це спонукала робота з дітьми, а саме прагнення навчити їх чомусь новому та незвичному. Зокрема, з вересня 2021 року та по теперішній час викладаю у херсонському навчально-естетичному комплексі «Художня школа». Через це я постійно знаходжусь у пошуку та експериментах відносно різноманітних технік, художніх матеріалів та стилізації зображувальних об’єктів», – розповідає пані Олена.

Незважаючи на це художниця без вагань виділяє найулюбленіший напрямок малювання – робота в графічних техніках із використанням лінерів, маркерів, кольорових олівців. За її словами, особливість цих матеріалів в тому, що вони завжди під рукою, доступні та мобільні. А ось зображує херсонка майже все: портрети, пейзажі, об’єкти флори та фауни тощо. Бо натхнення шукає у всьому, що нас оточує. Наприклад, наприкінці листопада пані Олена представила на виставці серію з котами. Усі роботи різні за кольоровим рішенням і виконані гуашевими фарбами, розміром 20 на 20 см.

Проте 24 люте змусило Олену Панчишин поставити своє творче життя на довготривалу паузу. Про це говорить так:

«Перші тижні про малювання навіть думати не могла. Постійний страх, тривога, нерозуміння… Загалом це був стрес. Справлятися з цим допомагали мої діти, бо поряд із ними ти просто не маєш права бути слабкою. Ми з ними відволікалися різними способами: гралися, розмовляли, робили уроки…»

Зазначимо, що події того ранку застали родину художниці вдома, в селище Антонівка. Вже того ж дня, вони на собі відчули ВІЙНУ. Адже після обіду поблизу їх населеного пункту пролунав перший вибух – прилетів снаряд.

Увесь дім затрусився… Одночасно із цим почали приходити повідомлення про пошкоджені будинки, поранених та загиблих. Першу ніч ми з дітьми провели під сходами на 2-ий поверх та на постійному зв’язку із рідними, друзями. Наступного ранку ми виїхали до центру Херсона, а близько обіду почався бій на Антонівському мосту», – ділиться херсонка.

Як і більшість містян, Олена Панчишин зіткнулася із життям в окупації. Не приховує, сподівались, молились і чекали кожного дня, що все закінчиться. Врешті на початку квітня вона прийняла рішення виїхати – спочатку до Одеси, а потім до рідних на Західну Україну – до Рівненської області.

Про благодійний онлайн-аукціон

Олена Панчишин не приховує, знаходитись далеко від дому та близьких людей складно, часто бере сум та відчуття безпорадності. Тим паче, що у мирний час херсонка майже не мала вільного часу – постійно була в русі та чимось зайнята. Тож справами намагається рятуватися і нині.

Наша «Художня школа» працювала в дистанційному форматі, а ще шкільні уроки з власними дітьми. Поступово часу для творчості становилося все більше… І це стало моєю віддушиною, так я себе заспокоювала, виражала свої думки та настрій», – зазначає художниця. – А потім я випадково побачила, що проводять благодійний аукціон, зібрані кошти якого спрямовують на потреби ЗСУ. Я сама постійно надсилаю гроші перевіреним чи знайомим волонтерам у Херсоні, тому так захопилася цією ідею. Але прийняти участь в цьому заході не встигла, бо він був у той день, коли я про нього дізналася».

Натомість херсонка вирішила запропонувати волонтерам свої роботи для наступного онлайн-аукціону. Ті, на таку пропозицію відгукнулися із радістю та звернулися до пані Олени під час підготовки нового благодійного розпродажу. До того часу вона вже встигла завершити дві картини – «Червона калина» та «Українська ніч».

Червона калина

«Червона калина» – стала першою роботою Оленою Панчишин після виїзду з малої Батьківщини. На неї її надихнула однойменна пісня, яка нині стала співочим символом боротьби України проти російської навали. Саме тому на картині можна побачити образ нашої країни у вигляді зажуреної дівчини. Виконаний малюнок в стриманій кольоровій гамі улюбленими графічними матеріалами художниці. Це маркер, кольорові олівці та поталь.

Українська ніч

Жіночий образ втілено і в роботі «Українська ніч», проте на відміну від попереднього – дівчина зажурена лише трохи, бо в очах та серці має надію на краще. Про це художниця говорить так:

Ця картина була написана майже на одному диханні… Дівчина, на перший погляд, дійсно здається сумною, зажуреною… Але навколо неї самі квіти – символи весни, нового життя, щастя і радості. А у волосі виблискує золоте сяйво місяця. Крім того в її руках також знаходиться квітка, як наша надія на мир, така ж тендітна і омріяна. Кожна деталь на малюнку поєднана одна з одною».

Саме ці малюнки були виставлені на благодійному аукціоні, який проходив на сторінці в соціальній мережі Facebook. У коментарях усі бажаючі залишали ціну, яку готові були заплатити за кожен окремий лот. Охочих придбати роботи херсонської художниці виявилося чимало, за них влаштували справжні «баталії». В результаті малюнки були продані людям, які запропонували найбільші суми. Це 2500 гривень за «Червону калину» та 4200 гривень за «Українську ніч».

Усі вилучені кошти, а це 6 тисяч 700 гривень будуть спрямовані на допомогу ЗСУ. Організатори аукціону та волонтери закуплять необхідне обладнання для окремої танкової бригади, яка знаходиться біля Ізюму. Маю надію, що це допоможе хлопцям зберегти свої життя та перемогти», – наголошує Олена Панчишин.

Картина, як згадка на майбутнє

Олена Панчишин впевнена, мистецтву має бути місце під час війни. Адже це не просто спосіб виявити власні почуття та емоції, а спосіб залишити згадку про події, які вирують навколо нас. Це демонструє на власному прикладі – серії малюнків в маленькому скечбуку, єдиному художньому матеріалу, який взяла із собою з дому.

Перша робота створена в середині березня. Голубка в руках – це той мир, який ми чекаємо. Але який дістається нам тяжкими втратами. Другий малюнок було зроблено одразу після виїзду. Тому тут і весняні квіти у теплих кольорах. Це позначає час, коли мені стало трохи спокійніше на душі», – пояснює художниця.

На третьому малюнку знову відображається тривожний стан, бо ситуація вдома з кожним днем стає гіршою. Хвилювання за рідних людей змішане з сумом нестачі близьких поряд, їх обійм та захисту… І четверта картина, як бачимо, світла та натхненна. Адже я отримала гарні новини з дому. Тож сповнена надії на близький мир та повернення до рідного Херсона. Хочу також зазначати, що на даний час мені чомусь ближче передавати саме жіночі образи, але тематика моїх картин досить різноманітна», – додає пані Олена.

Зазначимо, що ці малюнки дуже маленькі (20 на 20 см). Такий формат, за словами художниці, для неї зручний, а робота над дрібними елементами заспокоює. Проте картини «Червона калина» та «Українська ніч» мають значно більший розмір.

А ось малює херсонка здебільше пізно ввечері та скільки часу витрачає на кожну з робіт – ніколи не рахує. Тому говорить лише орієнтовні цифри, зокрема картина «Українська ніч» зайняла понад 30 годин роботи.

Наприкінці розмови Олена Панчишин ділиться, ідея благодійного онлайн-аукціону з її картинами дуже сподобалася не лише організаторам, а й учасникам. Тож в майбутньому художниця планує повторити захід. Про це говорить так:

Я задоволена, що змогла долучитися до доброї справи і від того, що частинка мене (у вигляді творів) залишиться в місті, де я та мої діти знайшли прихисток у тяжкі часи. Сподіваюсь, що мої роботи будуть приносити людям гарні спогади зараз та після того, як Херсон та всю нашу країну звільнять. Маю надію, що це станеться найближчим часом».

Автор: команда «Херсон плюс»

P.S. Ще кілька робіт херсонської художниці.

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.