Незламна малеча або Як команда інклюзивної театральної студії «Світло в тобі» працює пропри окупацію та вибухи за вікном

І хоча за вікном було чутно вибухи, і я боялася, що онлайн-заняття може перерватися через вимушене переміщення у підвал, все ж продовжувала проводити наші зустрічі систематично. Я бачила, як світяться очі у дітей, скільки всього вони мають розповісти один одному. Розуміла, їм не вистачає звичного спілкування…»

Через повномасштабне вторгнення росії на територію України учасники Інклюзивної театральної студії «Світло в тобі» змушені змінити сцену на підвали, а яскраві костюми – на зручний теплий одяг. Проте навіть такі труднощі не лякають малечу з інвалідністю і вони вкотре доводять – перепон для заняття хобі не існує.

Зазначимо, студія «Світло в тобі» вже понад 3 роки функціонує на базі ГО «Сонячні діти Херсонщини». За цей час батькам та педагогам вдалось сформувати справжню команду. 21 юний херсонець, з яких 14 дітей з інвалідністю, брали участь у театральних постановках та танцювальних номерах і звичайно ж були переможцями багатьох фестивалів, конкурсів різних рівнів. На цьому діти зупинятись не збирались і мали безліч планів на весну, розповіла нашим журналістам керівниця студії Тетяна Михайлова:

Наші зустрічі проходили в Інклюзивному просторі дитячих мрій «Сонячний світ». 26 лютого діти мали виступати у фіналі народного талант-шоу «Ти – суперзірка!», ставили нові номери, обирали тканину на нові костюми. Але 24 лютого в Україні почалася війна…»

Фото зроблене до війни

Улюблене хобі як метод психологічної реабілітації

Саме від 24 лютого багато дітей втратили спілкування з друзями та можливість займатися зі спеціалістами. Тепер, коли самі педагоги змушені розв’язувати, окрім освітніх питань, ще й завдання власної безпеки та психоемоційного стану, можливостей для навчання дітей з інвалідністю стало ще менше. І брак системного навчання та доступу до корекційних занять, зв’язку зі звичними педагогами спричиняє додаткове напруження у батьків.

Психологічний стан дітей дуже залежить від психологічного стану батьків. І якщо дорослі справляються з емоційними переживаннями, то і дітям більш-менш спокійно. На мою думку, батьки дітей з інвалідністю психічно сильніші за батьків нормотипових дітей, вони прийняли свою «особливу» дитину і щодня стикаються з безліччю викликів у повсякденному житті. Тому зараз вони намагаються робити все, щоб їх діти не втратили набутих навичок та психічного здоров’я»,- ділиться своїми думками пані Тетяна

Аби врятувати психологічний стан дітей і в такі непрості часи подарувати їм трохи безтурботної буденності, батьки разом з педагогом прийняли рішення про проведення творчих та пізнавальних онлайн-уроків. Зі слів педагога, як проводити онлайн-навчання для дітей з інвалідністю знає ще з моменту перших карантинів та хвилювання було присутнє.

Розумієте, організувати дистанційне навчання для дітей з особливими освітніми потребами – процес не з легких, але за допомогою батьків та нормотипових учасників театральної студії це вдається. Кожен урок намагаємось зробити повноцінним, цікавим та ефективним. Вже є досягнення – один з наших студійців під час війни полюбив малювати»,- розповідає педагог.

Кожен онлайн-урок особливий, та чи не найбільше пані Тетяні запам’ятала першу зустріч з дітьми після того злощасного 24 лютого:

Діти розказували, де вони ночували, як вони почуваються. Ми не говорили про війну, слухали патріотичну пісню, грали і танцювали. Мій емоційний стан був не стабільний, але я розуміла, що діти будуть почуватися добре, якщо я буду посміхатися, говорити слова підтримки, танцювати з ними і радіти зустрічі. Тому працювала над собою!»

Від запальних танців до лялькових вистав

Ні для кого не є секретом те, що нудними лекціями та розповідями увагу дітей надовго не затримати. Тож пані Тетяна вирішила піти іншим шляхом і навіть під час онлайн-зустрічей проводити круті заняття, яких з початку війни вже вдалось провести 17.

Розумієте, дітям потрібно грати та комунікувати з іншими дітьми, адже гра – це природний механізм стабілізації. На заняттях ми вчилися знімати психологічне напруження, малювали, танцювали, грали. Протягом цих двох місяців ми зустрічалися двічі на тиждень і нам вдалось зібрати команду з 10 учасників. Діти дуже раділи зустрічам»,- каже Тетяна Михайлова

 

І яка ж студія «Світло в тобі» без лялькового театру? Розуміючи, що юним херсонцям не вистачає театрального мистецтва у житті, пані Тетяна присвятила кілька уроків саме цьому. Більше того, дітям запропонували не лише бути героями казок, а й долучитись до створення своїх персонажів. Так із маленьких ґудзиків, шкарпеток, помпонів та шматочків тканин народжувались різноманітні тваринки.

«Саме за допомогою цих ляльок дітей вдалося залучити до театрального мистецтва через екран монітора. Я запропонувала дітям лялькову виставу «Подорож до країни Невмиванії». Це історія про школярів, які  не  турбувалися  про  своє  здоров’я  і  не  звертали  уваги  на  корисні  поради. Розподілили ролі, зробили з батьками ляльки і онлайн поставили ляльковий театр»,- ділиться Тетяна Михайлова

Під час таких творчих онлайн-занять не варто забувати про те, що кожна дитина – особистість, а отже одна радіє від танців, а іншому – цілком нормально спокійно малювати. Зі слів пані Тетяни, завжди намагаються знайти баланс, аби від занять були всі у захваті. Тож, без участі батьків тут не обходиться:

Готуючись до занять, я питаю у батьків про захоплення їх дітей, щоб їм було цікаво. Під час заняття раджуся з дітьми щодо діяльності під час наступної зустрічі. У кожній дитині шукаю її сильні сторони, вміння, якими вона володіє краще, і намагаюсь розвивати їх. Часто підлаштовуюсь під настрій дітей. Шукаю в інтернеті цікаві завдання та деякі ідеї вигадую самостійно.»

Наразі команда Інклюзивної театральної студії «Світло в тобі» готується до дистанційної участі у Всеукраїнському фестивалі, що має відбутися в червні цього року! Телеканал «Херсон Плюс» бажає юним містянам успіхів у подальшому навчанні та успіхів на конкурсі.

Автор: команда «Херсон плюс»

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.