Носити українське – більше ніж просто модно

Я подумала, що це гарна ідея. Адже це будуть не просто футболки, а речі, які будуть нести в собі великий зміст. Завдяки цьому одягу люди за кордоном зможуть демонструвати свою позицію, привертати увагу оточуючих та ще й підтримувати українську армію», – Анна Чорна.

Знайомтеся, це наша землячка, 25-річна Анна. Наразі вона живе у Польщі, однак це не стало на заваді її бажанню допомогти рідній Україні. Дівчина запустила інтернет-магазин з виробництва одягу з сучасними українськими «символами» на воєнно-патріотичну тематику. А частину вилучених від продажу коштів – передає на гуманітарні та військові потреби.

Життя «ДО»

Я виросла в невеличкому селі на Херсонщині – Дудчине в Каховському районі. Тут жила і навчалася до 15 років. Далі поступила до педагогічного коледжу в місті Берислав, який закінчила на відмінно. Однак душа тяготила до чогось іншого, тож вчителем я так і не стала, – розповідає Анна Чорна, – Шляхом самостійних рішень я опинилася в Західній Україні – поступивши до Львівського національного університету ім. Івана Франка аби отримати спеціальність менеджера з туризму».

Цей період життя дівчина і досі згадує з неймовірним теплом. Адже Львів став для неї справжнім другим рідним містом. Доречи, попри те, що тут вона спочатку розмовляла виключно російською.

У Львові мій світогляд «дозрів». Я стала ширше дивитися на світ, бачите більше можливостей. Тож по закінченню бакалаврату – вирішила їхати до Польщі, щоб закінчити навчання та набратися досвіду в сфері туризму за кордоном. Тому зараз я у Варшаві, закінчую Академію фінансів і бізнесу за спеціальністю «Управління в туризмі», – додає Анна.

Саме тут вона і дізналася, що вдома розпочалася війна. Про це говорить так:

Ранок 24-го лютого почався з повідомлення моєї подруги, яка теж живе у Варшаві: «Поки ти спокійно спиш – там Україну бомблять». Я спочатку не зрозуміла цих слів, подумала що це невдалий жарт, але почало якось трусити. Тож одразу зайшла в новини і просто завмерла, наче на декілька хвилин перестала дихати. А далі вже дзвінки рідним та друзям додому…»

Відстань – не привід нічого не робити

Сидіти просто у квартирі наша землячка не змогла. Тож, коли відписала усім знайомим свою адресу і що у разі чого вони можуть розраховувати на неї, вона їх прийме – почала шукати способи допомоги далі. Не приховує, хотілося бути максимально корисною, до того ж можливостей було також чимало.

Адже в Польщі люди дуже швидко активізувалися, не зважаючи на такі трагічні новини. Зокрема того ж дня були організовані пункти збору гуманітарної допомоги для біженців. Туди вже днем Анна з друзями відвезли продукти харчування та засоби гігієни. А ввечері – пішли на мітинг біля посольства РФ. 

Перші два тижні я була «нон-стоп» в телефоні: то в новинах, то шукаючи потрібні контакти волонтерів, то інформаційно допомагаючи розповсюдити повідомлення. Коли вже пройшла перша хвиля вимушених переселенців, я зрозуміла, що люди які змогли виїхати закордон – у безпеці. А ось родини, які зосталися в нашій країні – потребують підтримки. Ще більше уваги необхідно нашим військовим. Свої зусилля вирішила спрямувати в цих напрямках»,  – ділиться Анна Чорна.

На очі дівчині стали потрапляти різні ілюстрації на воєнно-патріотичну тематику, наприклад картинки вже з легендарною фразою про російський корабель чи «Добрий вечір, ми з України» від миколаївського губернатора Віталія Кіма. Вони дуже стрімко набирали попит («лайки») та «розліталися» в репостах по всіх соціальних мережах. Тоді в Анні і виникла ідея, втілити ці малюнки в життя. 

Я десь на інтуїтивному рівні відчула що задум друку на футболках ось таких «символічних» ілюстрацій – вдалий. Крім того час, який я приділяла темі війни – реорганізувала в таку нестандартну, а головне корисну діяльність. І наразі вважаю, що це було досить правильне рішення», – підкреслює дівчина.   

Друкарня у Варшаві, де виготовляють українські патріотичні футболки

Від ідеї до втілення – кілька кроків

За словами Анни, запустити справу лише здається легко. Насправді ж, знадобився певний час та врахування багатьох аспектів.

Спочатку я написала художникам, чи можна використовувати їх творчість, пояснивши суть і мету своєї роботи. Більшість з них підтримали мене, надавши дозвіл та доступ на скачування ілюстрацій. Але й були такі, що відмовили. Аргументували це тим, що малюють не для комерції, а для людей… Якщо чесно, мені це не зрозуміло, але у кожного своя думка – порушувати авторське право я не збираюся. Для мене це ключове, бо поважаю роботу інших», – зазначає Анна Чорна.

Далі дівчина почала аналізувати ринок друкарень у Варшаві. Зважала і на ціну, і на якість друку – навіть робила пробні варіанти футболок. Оцінивши усе – обрала найбільш відповідну фірму.

Та й це ще не все. Попереду був чи не найскладніший етап – запустити ідею у маси. Для цього Анна створила в соціальній мережі «Instagram» сторінку крамниці. До речі, назву для нього обрала у дусі задуму – «palyanytsya_ua» (укр. «паляниця»).

Врешті офіційно продажі я відкрила 11 березня. Тоді вже були пропрацьовано кілька варіантів футболок, продумано усі деталі та узгоджено перевірений фонд, куди будуть відправлені вилучені з продажу кошти. І, здається, вже 13 березня я отримала перше замовлення», – розповідає дівчина.

Крім того, до просування своєї благодійної справи Анна залучила блогерів – українців, які живуть у Польщі з 20-40 тисячною аудиторією. Про співпрацю домовлялася із ним за допомогою бартеру (реклама взамін безкоштовно наданої футболки). Зазначає, це було необхідно, аби люди не просто дізналися про магазин, а й довіряли, захотіли підписатися та щось придбати за рекомендацією.

Співпраця з «UNITERS»

Перераховувати частину коштів Анна Чорна вирішали у офіційний польській фонд  ФУНДАЦІЯ «UNITERS».

«UNITERS» (раніше – Ініціатива Героїв Майдану) – волонтерський фонд, зі штаб-квартирою у Варшаві. Організація діє з 2014 року та займається підтримкою дітей та родин українських військових і добровольців, які загинули, отримали поранення чи зараз обороняють Батьківщину.

«В нашій базі є діти з усіх регіонів України, від новонароджених до 18 років. Щороку ми оновлюємо ці данні спільно з організаціями, військовими та волонтерами України. З 24 лютого 2022 року, у зв’язку з вторгненням Росії в Україну – ми почали також займатися ще й наданням гуманітарної допомоги. Для цього ми співпрацюємо з МОЗ України, лікарнями, армією та цивільними, залученими у боротьбу. Завдяки чому ми завжди маємо актуальні списки потреб та швидко реагуємо», – йдеться на сторінці фонду.

Наразі на сайті фонду триває відкритий збір на 2 000 000 злотих, до якого може доєднатися усі бажаючи. Зібрані кошти спрямовують на закупівлю амуніції, медикаментів, а також на найнагальніше для парамедиків, військових та територіальної оборони України.

Зазначимо також, що на сторінці збору відображається кожен переказ. В тому числі можна відслідковувати і перекази від інтернет-магазину Анни – «palyanytsya_ua».

На сьогоднішній день маю вже близько 50 оформлених замовлень, при цьому в одній покупці могло бути 2-4 футболки. Внесок з кожного придбаного товару по вартості як чашка капучино з круасаном. Таким чином вже вдалося відправити на благодійний рахунок 1 500 злотих, це близько 10 500 гривень. Це, звичайно, не дуже велика сума… Але за такий короткий час, я вважаю, що це хороший результат, – наголошує Анна Чорна.

Не приховує дівчина і того, що у квітні активність людей зменшилася, в порівнянні із лютим та березнем. Говорить так: «Наче усі звикають до жахливих новин та благодійних зборів навкруги. Це стає буденністю, не знаю як ще це пояснити, але це додає суму»…

Українські фрази – «на слуху»

Сторінку крамниці Анна Чорна веде українською мовою, бо наразі орієнтує свою діяльність на емігрантів. Але на меті – розширювати географічні межі покупної аудиторії, адже попит на футболки спостерігає і в багатьох країнах ЄС.

Я дуже хвилювалася, щоб все було не дарма, щоб людям сподобався цей формат, вони довірили мені та придбали товар. Тому звузила коло покупців. Проте футболки з сучасними воєнно-патріотичними символами без перебільшення зайшли. Перший тиждень був дуже активним за всіма показниками, – ділиться Анна. – Навіть писали люди з Франції, Португалії, Чехії, Німеччини та Нідерландів. Тож наразі шукаю способи доставки в європейські країни, аби це не було надто дорого для клієнтів».

Що ж стосується польської аудиторії, відповідає так: «Поляки дуже сильно підтримують українців, не словами, а ділом. І розуміють всі воєнні «жарти», захоплюються тими циганами, які вкрали трактор».

Відмітимо також, що наразі дівчина займається і розширенням асортименту. У виробництво вже запустила друк кількох шоперів, шкарпеток та світшотів (светрів). Усе за запитом людей. Благодійний аспект стосуватиметься і цих речей.  

І усім цім Анна займається в основному сама: від ведення сторінки та спілкування з клієнтами до оформлення та відправки замовлення. Іноді на допомогу залучає свого хлопця, теж українця. Він відвозить її до клієнтів або до друкарні.

Про допомогу українцям

Запитали ми у нашої землячки і про те, як у Польщі на сьогодні ставляться до подій в Україні. Адже саме ця країна була однією з перших, яка відкрила кордон та прийняла біженців.

Якщо говорити у цілому, то в Польщі дуже добре ставляться до переселенців. Поляки безкоштовно надають житло, іноді навіть просто беручи до себе жити, допомагають знайти роботу. Деякі крамниці надають можливість безкоштовно взяти необхідний одяг, хто потребує чого звісно. А також на законодавчому рівні діє безкоштовний громадський транспорт, прийняття людей по внутрішнього паспорту», – розповідає Анна.

Звертає нашу увагу дівчина і на те, як об’єдналися українці в Польщі. Крім гуманітарної допомоги та вирішення великої кількості організаційних питань – вони організовують мітинги та різні протести. Наприклад, на кордоні кілька діб протестували проти російських перевізників – перекриваючи дорогу та не даючи російським фурам перевезти товар. Також підприємці надають робочі місця, а звичайні люди закладають з нуля волонтерські організації, створюють сайти для пошуку і надання допомоги.

Ось кілька з них:

І таких прикладів ще багато… Тому я неймовірно пишаюся силою та згуртованістю нашого народу заради однієї мети – Перемоги!», – наголошує Анна Чорна.

Автор: команда “Херсон плюс”

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.