Освіта в умовах окупації! Як війна вплинула на життя студентів та абітурієнтів Херсонщини

Замість дзвінків у навчальних закладах – вибухи за вікном, а замість підготовки до ЗНО – термінова евакуація! Повномасштабне вторгнення російських військ на територію України внесло свої корективи у роботу освітніх закладів і Херсонщина – не виключення. Через тимчасову окупацію регіону школи завершили навчальний рік ще у квітні, провівши останні уроки та контрольні у дистанційному форматі. А ось херсонські вищі навчальні заклади були змушені переїхати в інші області.

Команда телеканалу «Херсон плюс» поспілкувалася з керівництвом, студентами Херсонського державного університету (ХДУ) і дізналася чи вдалося якісно організувати роботу навчального закладу на новому місці та виконати всі поставлені на початку року задачі.

ХДУ – друга домівка для жителів Херсона на початку війни

Події 24 лютого змусили керівництво ХДУ оголосити незаплановані канікули. І створити на базі університету та гуртожитків прихистки для здобувачів, співробітників, херсонців, які проживають поряд. Завдяки активній роботі волонтерського штабу та педагогів, люди, які перебували у гуртожитках та укритті, мали все необхідне для забезпечення гідних умов життя. Адже систематично здійснювався підвоз продуктів та приготування гарячих обідів.

До роботи долучались і студенти університету. Всі разом готували смачні страви, дотримувались порядку та підтримували один одного у тяжкий час. Крім того, розпочала роботу їдальня на базі університету.

Звісно, не за таких обставин ми планували довгоочікуваний запуск оновленої їдальні Херсонського державного університету. Однак, все ж та підготовча робота, яку попередньо провів проректор Максим Вінник, дозволяла забезпечити всі необхідні умови для приготуванні їжі для наших студентів, викладачів, співробітників та херсонців, що перебувають в укриттях університету», – коментує ректор ХДУ Олександр Співаковський. 

Відновлення освітнього процесу та переїзд

Маючи досвід у дистанційному навчанні, необхідну матеріальну базу, відповідні сервіси й платформи керівництво Херсонського державного університету приймає рішення про відновлення освітнього процесу в онлайн-форматі.

Нам вдалось переформувати навчальні плани кожної освітньої програми під формат дистанційного навчання з урахуванням можливих ризиків. Наприклад, не сталого інтернету, відсутній зв’язок, виїзд здобувача чи викладача на іншу територію України чи за кордон. З кожним здобувачем на той момент був встановлений зв’язок, кожен отримав свій індивідуальний навчальний план, який передбачає асинхронний формат роботи та режим консультацій. Викладачі надсилали матеріали на опрацювання – здобувачі виконували їх»,- ділиться пан Олександр.

Крім навчання, студенти мали доступ до чатів, де порушувались важливі для них теми. А також була можливість поставити питання як викладачам, так і ректору. Олександр Співаковський додає, комунікація завжди важлива:

Велику роль відіграли наші групи у соціальних мережах. Якщо питання адресоване особисто мені чи я знаю відповідь на питання, яке цікавило здобувача, то напряму відповідав у чаті. Звичайно, що таке спілкування інколи перетворювалося у довгі дискусії, ми й це розуміли, бо студентам треба було виплеснути емоції, почути зважену позицію. Дехто потребував простого заспокоєння, психологічної підтримки. І це нормально, бо ніхто з нас емоційно, психологічно не був готовий до тих обставин, в яких ми опинилися».

Вже у квітні центр управління ХДУ тимчасово перенесено до Івано-Франківська, а роботу херсонський вищий навчальний заклад продовжив на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Це дає можливість виконувати усі фінансові зобов’язання перед студентами та співробітниками.

Лише з підконтрольної території у нас є доступ до ЄДЕБО, без якої ми не можемо працювати, до казначейських рахунків, через які надходять стипендії та зарплати. Ми зробили все, щоб захистити права здобувачів на отримання якісної української освіти – перенесли всі наші ресурси, документацію на надійні сервери. Цінність нашого університету не у будівлях, а в наших викладачах, здобувачах, співробітниках, випускниках. Наразі ХДУ працює у форматі двох офісів, бо частина співробітників знаходиться у Херсоні», – запевняє ректор ХДУ.

Складання державних іспитів та захист робіт відбувався в онлайн-форматі. А враховуючи труднощі зі зв’язком та інтернетом, що наразі виникають на тимчасово окупованих територіях, передбачено резервні дні для участі в атестації:

З 6 червня розпочалася атестація здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Більше 90% здобувачів випускного IV курсу вийшли на зв’язок і беруть участь у підсумковій атестації – захистах бакалаврських кваліфікаційних робіт та атестаційних іспитах. Хочу відзначити неймовірну вмотивованість самих студентів. Попри труднощі, вони намагаються знаходити можливість, аби все ж таки взяти участь в підсумковій атестації. До своїх обов’язків відповідально ставляться й викладачі, які також продовжують виконувати свою роботу й забезпечувати освітню діяльність. Так, 96,2% випускників-бакалаврів ХДУ вже пройшли підсумкову атестацію».

Освіта під час війни: враження херсонських студентів

Не менш стурбовані ситуацією і студенти Херсонщини, адже після зовсім недовгого навчання в очному форматі їх знову позбавили нормального університетського життя. З нами діляться, готові навчатись навіть без вихідних, аби тільки скоріше повернутись до звичного студентського життя.

Ми більше не ходимо в університет, не сидимо за партами, не спілкуємося з друзями в тихому місці. Та попри війну за вікном, ми по можливості продовжували навчатись у дистанційному форматі. Звичайно, були студенти з віддалених сіл, які сиділи без інтернету, зв’язку у підвалах. Але всі намагались не пропускати пари і спільно працювати з викладачами. Навчальний рік добіг кінця і тому іспити мусили здавати онлайн, а хотілося в аудиторії, де ми проводили багато часу. Та все ж я вірю, що це скінчиться незабаром і ми знову зустрінемось в нашому університеті з дружнім колективом та чудовими педагогами», – ділиться студентка ХДУ Катерина, яка залишилася в окупованому Херсоні.

Для мене навчання стало справжнім рятівником під час війни. Відкривали ZOOM, слухали лекції від педагогів, виконували надані завдання і надсилали. До того ж, викладачі розуміли всі обставини кожного, тож без проблем кілька днів чекали на виконанні завдання. Особисто я не відчула ніяких змін. Ми майже завжди навчались дистанційно через коронавірус. Єдине – тоді ми не чули ці жахливі вибухи і не лякалися кожного шороху»,- каже студентка ХДУ Анастасія теж з Херсона.

Саме навесні деякі студенти мали проходити практику за фахом, а також допрацьовувати над своїми курсовими та бакалаврськими роботами. Зі слів студента Віктора, ця напружена ситуація та неочікуваний переїзд все зіпсував, тож вже не так думав про навчання як про безпеку:

Окупація Херсона змусила мене переїхати в інше українське місто, адже постійно навчатись під звуки вибухів – неможливою. А через вимушений переїзд з тимчасово окупованої території втратив деяку частину важливих навчальних матеріалів (чернетки з інформацією для написання дипломної роботи). Та і всі ж зошити, нотатники не вивезеш із собою, а вони потрібні при підготовці до державних іспитів. Ця війна зіпсувала нам все, і навчання – не виключення».

І якщо попри війну навчання все ж вдалось завершити, то як бути із дипломом? Олександр Співаковський закликає студентів не перейматися цим питанням, адже документ про освіту замовлять всім, хто пройшов атестацію:

За вимогами Міністерства освіти і науки України, дипломи та додатки до них виготовляються виключно на підконтрольній Україні території. Зберігатимуться вони в Івано-Франківську. Випускники можуть не хвилюватись – вони обов’язково отримають паперові документи, цей процес ми організуємо, але в ЄДЕБО – єдиній державній базі даних – всі відомості будуть внесені. Хочу підкреслити, що документи про освіту ми будемо видавати українського зразка, навчаємо та будемо навчати ми здобувачів за українською програмою».

Мрія сильніша за обставини або Вступ до університету попри окупацію

З багатьма проблемами зіштовхнулись й 11-класники Херсонщини. Так, через воєнні дії випускники не відчули атмосферу свята, а плани щодо вступу в омріяний вищий навчальний заклад – під загрозою. У такій ситуації опинилась і випускниця Херсонського академічного ліцею ім. Олега Мішукова Єлизавета. З нашою командою дівчина ділиться своєю історією:

Через ситуацію в країні навчання ми закінчили набагато раніше, ми не встигли насолодитися найкласнішим періодом у школі, адже це був наш останній рік шкільного життя.  Однокласників розкидало по всьому світу і випускний звичайно ж скасували. Дуже боляче за всіх  одинадцятикласників, шкільний випускний один раз у житті і хотілося його просто мати. Плани були грандіозні! Переїзд до Києва, вступ до Київського національного університету імені Тараса Шевченка на спеціальність публічне управління та адміністрування. Я мріяла вступити саме до цього університету, тому старанно готувалася до іспитів».

Вступити до вищого навчального закладу наразі цілком можливо. Замість зовнішнього незалежного оцінювання достатньо скласти національний мультипредметний тест. І якщо зареєструватись можна онлайн, то ось під час сесії необхідна фізична присутність. Це стало ще однім викликом для жителів Херсонщини, адже виїжджають вони на свій страх та ризик без офіційних “зелених” коридорів.

Я дуже хочу навчатися далі, тож прийняли рішення реєструватися на тест, виїжджати з області і складати іспит за фактичним місцем проживання. Від цього тесту залежить стану я студенткою чи ні. Щодо вищого навчального закладу, то поміркувавши з батьками, вирішили все ж таки подавати документи до Київського національного університету імені Шевченка, але конкретики поки ніякої немає. Я складу іспит і чекатиму на вказівки від Міністерства освіти і науки України»,- додає херсонка Єлизавета.

Леся Кучерова під час виїзду з тимчасово окупованої Херсонщини

Довгу та небезпечну дорогу заради омріяного вступу до вищого навчального закладу подолала і родина херсонської абітурієнтки Лесі Кучерової. Зі слів матері дівчинки Олени, на виїзд наважувались довго, але розуміли, що це єдиний наразі вихід у цій ситуації, враховуючи всі умови:

Виїжджали 2 доби. Коли виїхали, і з’явився зв’язок, прочитали, що дітям з тимчасово окупованих територій можна буде вступати за співбесідою. Зараз прибули у місце призначення. На неокупованій території зовсім інше життя. Таке, як і до війни, якщо не звертати уваги на повітряні тривоги. Далі будемо підтверджувати реєстрацію і готуватися. Але найважче завдання у тестуванні, виїзд з окупації, моя випускниця вже подолала».

Більше того, абітурієнтка Леся Кучерова вже визначилася з майбутньою професією, тож родина сподівається, що у дівчини все вийде.

Донька хоче вивчати графічний дизайн  і має до цього хист. До війни вона обрала харківський університет. Я розглядала наш ХНТУ, там прекрасна кафедра дизайну. Розглядали ще кілька столичних ВИШів. Туди і будемо намагатися вступити»,- ділиться мати абітурієнтки Олена.

У свою чергу керівництво Херсонського державного університету запевняє, попри переїзд до іншого міста, навчальних заклад готовий приймати нових студентів. Більше того, є вже заяви Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета та Мііністерки з питань реінтеграції окупованих територій Ірини Верещук щодо вступу без складання НМТ за результатами співбесіди та мотиваційного листа. Зараз відповідні зміни до Правил вступу знаходяться на погодженні в Міністерстві юстиції. Тобто можна казати, що питання захисту права вступників з окупованих територій вирішено на 90%.

Для нас було дуже важливо, щоб вступники з тимчасово окупованих територій мали можливість вступити до українських вишів і, звичайно, до ХДУ на бюджет. Проте ми не хочемо, аби абітурієнти разом із батьками ризикували своїм життям під час виїзду для складання НМТ. Ми чекаємо наших абітурієнтів у ХДУ, сподіваємось, що вони підтримають свій, херсонський, український заклад та будуть вступати до нас. Як тільки Херсонщина буде звільнена, університет у повному обсязі повернеться до Херсона, і будемо навчатись нормально, якісно за українським законодавством»,- каже Олександр Співаковський.

З 1 липня ВНЗ розпочав вступну кампанію-2022. Всі бажаючі вже можуть реєструвати особисті електронні кабінети. А для зручності вступників створили групу у вайбері під назвою “Абітурієнт”. Це чат, де відповідають представники ректорату, Приймальної комісії, декани.

Щодо формату, в якому проводитиметься наступний навчальний рік, то керівництво ХДУ планує розпочати навчальний рік у змішаному форматі, бо мають можливості використовувати інфраструктуру (лабораторії, кабінети) Прикарпатського Національного університету імені Василя Стефаника. Якщо певна кількість здобувачів буде знаходитись в Івано-Франківську, то вони зможуть займатись в аудиторіях, інша частина групи долучиться дистанційно.

Автор: команда «Херсон плюс»

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *