Підрив Каховської ГЕС: без питної води

«Це перший прецедент такої величини екокатастрофи після Чорнобильської АЕС. І він потягнув за собою величезну кількість небезпечних наслідків. Постраждали люди, ліси, флора та фауна, течія змила велику кількість сміттєзвалищ, трупи тварин, каналізаційні стоки. Усе це несе загрозу для нашого навколишнього середовища, а також життю та здоров’ю людини», – розповідає Юлія Мархель, лідерка найбільшого екоруху країну Let`s do it Ukraine.

Тероризм чистої води, другий Чорнобиль та трагедія десятиліть! Саме так в Україні та Європі називають події 6 червня 2023 року на Півдні України. Підрив окупантами дамби Каховської ГЕС – найбільший акт екоциду, який росіяни вчинили з початку повномасштабного вторгнення в Україну. За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, внаслідок цього водним ресурсам завдано збитків на мільярди гривень.

Ось такий вигляд мали ліси, поля Херсонщини після підриву Каховської ГЕС. Джерело: Національний природний парк «Нижньодніпровський»

Вода завдала найбільшу шкоду… воді

Відео та фото стихії – коли рукотворне Каховське море (ціле море!) вирвалося за підірвану дамбу й змивало все на своєму шляху того ж дня облетіли весь світ. Зі слів заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергія Власенка, через підрив греблі Каховської ГЕС постраждали 150 000 га природоохоронних територій загальноєвропейського значення, підтопили 64 000 га лісу, 17 мисливських угідь площею 403 000  га.

За інформацією філії «Каховська ГЕС імені П.С. Непорожнього» ПАТ «Укргідроенерго» в обладнанні станції та маслосховищі до моменту підриву, містилося 465 тон мастила, яке з великою ймовірністю потрапило у природне середовище. До зони підтоплення також увійшли території Херсонської нафтобази, річкового та морського портів, які також є місцями зосередження ПММ та небезпечних відходів.

Але це була лише верхівка айсбергу… Бо найбільшу шкоду було завдано самій воді, її хімічному складу. У водоймах півдня України вода перетворилася на брудну каламутну жижу, використовувати яку навіть у побутових цілях було небезпечно.

Близько 700 тисяч людей в Україні залишились без питної води через підриву Каховської ГЕС. Про це в інтерв’ю Associated Press заявив заступник генсекретаря ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс. Йдеться про людей, які перебувають як на підконтрольних Україні областях, так і на окупованих росією територіях. З проблемою водопостачання після затоплення зіштовхнулася більша частина Херсона.

Питну воду підвозили на човнах

«Ранок 6 червня для нас став ще одним початком війни. Немов 24 лютого 2022 року повторилося. В магазинах паніка та довжелезні черги. Люди розбирали з полиць продукти харчування та бутильовану воду. Пам’ятаю, що жінки в черзі плакали та говорили, що якщо без їжі ще можна прожити, то без питної води не протягнемо довго. Водопостачання в місті відключили одразу. Так, усі розуміли, що «велика» вода дійде до Херсона, та масштабу катастрофи ніхто не міг уявити», –  пригадує волонтер ГО «Спілка журналістів «Альтернатива» Олександр Щербаков.

Волонтери спільно з рятувальниками на човнах вивозили людей з підтоплених будинків та вулиць. Хто залишався – забезпечували питною водою та їжею. Джерело: ДСНС України

Ще одне випробування, теракт на Каховській ГЕС, жителі Херсонщини та Миколаївщини зустріли мужньо, зціпивши зуби та інколи не стримуючи емоцій люди покидали свої домівки в чому були, рятуючи лише документи і розуміючи, що можуть сюди ніколи не повернутися.

Проблему з питною водою з перших годин затоплення вирішували волонтерські організації. Місцева влада, рятувальники, поліція і волонтери організували евакуацію людей із затоплених територій, але всіх переправити на «велику» землю на човнах під постійними обстрілами було неможливо. Тим, хто не міг чи не хотів евакуйовуватися зі своїх квартир чи приватних будинків, човнами доставляли питну воду та продукти харчування.

Під водою опинилися понад 30 об’єктів водопостачання

Росіяни ще з осені 2022 року погрожували підірвати Каховську ГЕС. Розуміючи, що це може вивести з ладу системи централізованого водопостачання та каналізації, влада спільно з фахівцями міського комунального підприємства «Херсонводоканал» попередньо обговорювала план дій. Зі слів директора КП Олексія Савченка, як тільки з’явилася офіційна інформація про підрив дамби, біля об’єктів посилили чергування.

«Спрогнозувати ріст води на 5-6 метрів було складно. Та ми робили все можливе, аби врятувати насосно-силове обладнання, котре за попередніми підрахунками могли опинитися у зоні затоплення. А це понад 30 об’єктів, серед яких каналізаційні, водопровідні помпові станції, – розповідає Олексій Савченко. – Працівники постійно звітували про рівень води. І коли ми зрозуміли, що наші об’єкти точно будуть затоплені, то прийняли рішення про їх консервацію – герметизацію. Фахівці вивели об’єкти з технологічної експлуатації і перекрили доступ до мереж – води та електроенергії.»

Працівники МКП «ХерсонВодоканал» постійно контролювали ситуацію на об’єктах. За потреби одразу ремонтували, відкачували води. Джерело: МКП «Херсонводоканал»

На п’яту добу вода почала поступово спадати і об’єкти МКП «Херсонводоканал» почали виринати з-під води. Та чи всі вони функціонують і, чи врятував метод консервації від руйнувань?

«У нас є водовід «Верхньоантонівський», який раніше забезпечував 60% потреб водопостачання Херсона, але він проходить між автомобільним та залізничним мостом. У зв’язку з постійними обстрілами, затопленням, він не функціонує і виведений з технологічного регламенту. Загалом з шести помпових станцій водопроводу у місті працюють п’ять. З 17 помпових станцій каналізації, працює 15. Деякі свердловини так і залишаються у законсервованому стані, адже населення міста зменшилося з 300 тисяч жителів до 70 тисяч, тож нема потреби в їх роботі. До того ж вони знаходяться у береговій зоні під постійними обстрілами. Деякі навіть зруйновані, але неможливо підрахувати всі збитки», – повідомив директор підприємства.

Там не лише інфекції з кладовищ та сміттєзвалищ

З перших днів підтоплення Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, спираючись на інформацію локальних структур заявляло, існує потенційна загроза для здоров’я людей від потрапляння небезпечних відходів у природне середовище.

Команда Держекоінспекції Південного округу одразу визначилися з місцями забору води і систематично брали проби з річки Кошова, Інгулець поблизу Дар’ївки, акваторії Каховського водосховища та пониззя Дніпра. Результати аналізу за 27 червня свідчать про наступне:

«У пробі з річки Кошова в Херсоні виявлені перевищення гранично допустимої концентрації. Зокрема, загальне залізо у 2,5 рази, завислі речовини в 1,44 рази, нітрати в 1,25 рази. У річці Інгулець поблизу Дар’ївки у 2,4 рази перевищений показник загального заліза, у 1,6 рази – завислі речовини, хлориди – у 1,1 рази, сульфати – у 2,4 рази.»

Працівниця водоканалу перевіряє якість води. Джерело: КМП «Херсонводоканал»

Протягом липня-вересня фахівці Держпродспоживслужби у Херсонській області провели 19 позапланових перевірок підприємств централізованого питного водопостачання. Відбирали на дослідження 134 проби питної води, відхилення виявили у 87 пробах. З них у 37 пробах за мікробіологічними показниками та у 50 – за санітарно-хімічними. А яка ж ситуація від перших днів була у самому Херсоні?

«Двічі на добу лабораторія «Херсонводоканалу» відбирали воду на показники безпеки. Наші фахівці відбирали проби раз на тиждень. Річ у тім, що через окупацію та постійні обстріли нашу лабораторію розікрали. Тому найближча для нас – Миколаїв, – розповідає голова Херсонського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Марина Малахова. – Але ми всі працювали комплексно. Коли вода почала відступати, то фахівці перевірили стан свердловин, насосних станцій. За потреби їх повністю висушували, вичищали, фарбували. Наразі ще не всі свердловини у нашому доступі, адже тривають бойові дії.»

Окремо Марина Малахова підкреслила, що станом на листопад вода в Херсоні відповідає нормам. Але до цього твердження ми ще повернемося.

Екоактивісти Let`s do it Ukraine разом з волонтерами тричі проводили забір води та донних відкладень. Досліджуватимуть як в Україні, так і Європі. Джерело: Let`s do it Ukraine

До досліджень стану водойм долучаються й екоактивісти спільно з найбільшим екорухом країни Let`s do it Ukraine та Українським науковим центром екології моря. Вони вже тричі провели забір води, донних відкладень та свердловин.

Зі слів лідерки Let`s do it Ukraine Юлії Мархель, екоактивісти працюють на заздалегідь визначених локаціях з певними часовими проміжками. Це дозволяє спостерігати, як змінюється якість води та чи знижуються показники шкідливих речовин.

«Першу експедицію ми провели 15 червня, друга експедиція була у нас в липні, потім у нас тривала перерва і ось 2 листопада ми втретє робимо забір води. Зокрема, проби взяли у свердловині та водоймах Снігурівської громади Миколаївської області: смт Снігурівка, с. Афанасіївка, яка сильно постраждала від затоплення. Також в Очаківській громаді, с. Радісний Сад, с. Лупарево Миколаївської області та на Херсонщині: м. Херсон, смт Білозірка, с. Софіївка. Більшість точок знаходяться на лінії фронту, тож доступ до них є не завжди, – розповідає Юлія Мархель. – Перші результати показали зовсім невтішні прогнози. Починаючи від р. Дніпро поблизу м. Херсон, в Дніпро-Бузькому лимані, в Чорному морі поблизу м. Очаків та в Одеській затоці показали однакову структуру забруднення. На всіх цих станціях вміст нафтопродуктів, токсичних металів (цинк, кадмій, миш’як) та хлорорганічних сполук перевищує граничнодопустимі концентрації.»

Про реальну якість води говорять херсонці

Журналісти телеканалу Херсон плюс пішли в люди, аби про якість та безпечність питної води, що тече з крану, дізнатися  з перших вуст. Обрали два мікрорайони міста, які постраждали від затоплення, – Шуменський та Корабел.

Ось так виглядають резервуари для питної води. Джерело: херсонка Олена Бірюкова

Резервуари з питною водою у дворах багатоповерхівок, які завозили і встановлювали волонтери одразу після того, як зійшла «велика» вода, стоять порожні. Та й знайти їх ще той квест, бо не всі голови ОСББ погоджувались їх ставити, адже розуміли, що це додаткова відповідальність: правильний догляд, зберігання, дезінфекція ємності та ще й постійна головоломка її наповнити якісною водою. Така картинка у мікрорайоні Шуменський, і як з’ясуємо далі подібна ситуація по місту майже скрізь. Про якість питної води в кранах красномовно говорить черга людей, які з самого ранку з порожніми пластиковими ємностями стоять біля пункту безкоштовної роздачі води, яку організували волонтери.

Та де ж питна, якщо вона сіро-зелена?

Євгенія Шуткініна разом з чоловіком проживають на першому поверсі багатоквартирного будинку, що у мікрорайоні Корабел, який був повністю затоплений після теракту на Каховській ГЕС. Зі слів херсонки, на Острові водопостачання призупинили одразу ще шостого червня о 08.00. Вже близько 13.00 родина покинула власну квартиру, адже вулиці стрімко затоплювало. До вечора в їхній оселі рівень води сягав понад 70 см. Додому родина Шуткініних повернулася за три тижні, аби розгрібати всі наслідки. Про централізоване постачання тоді ніхто й не згадував.

«Ще до підриву Каховської ГЕС у нас вода була несмачною, але її можна було використовувати для приготування їжі та щоб нормально покупатися. Для пиття ми купували у пляшках навіть в окупації. Тому у нас вдома постійно був запас води. Вона нас і врятувала коли повернулися, – згадує херсонка. – Вперше після катастрофи водопостачання у будинку відновили в липні 2023 року. Вона була і чорна, і жовта, і зелена, і сіра із запахом болота та хлору. Нас тоді попередили, що вода технічна і вживати в їжу її не можна. Вулицями нашого мікрорайону їздили волонтери і привозили воду, щодня видавали по дві пляшки на особу. Ось так ми і виживали.»

За кілька годин після підриву ГЕС у будинках жителів Острова вже були цілі ріки брудної води зі сміттям. Джерело: херсонка Євгенія Шуткініна

Зі слів пані Євгенії, про те, що вода вже придатна для споживання, влада оголосила наприкінці серпня. Після оголошення родина чекала на нормальну воду з-під крана кілька тижнів. Розуміючи, що якість не покращується, звернулися на гарячу лінію Уряду України.

«Я запевняла представників Уряду, що вода у мікрорайоні Корабел жахлива. Вона технічна і ніяк не придатна для споживання. Наголошувала на тому, що тут багато пенсіонерів і варто відновити підвіз питної води до будинків, або встановити ближче резервуари. Бо такі резервуари від нас – 15 хвилин в один бік для здорової людини, а для пенсіонерів всі 30-40 хвилин. І багато не натягаєшся тих пляшок. А ще наш мікрорайон щодня під щільними ворожими обстрілами і зайвий раз виходити на вулицю просто небезпечно, – розповідає херсонка. – На що мені просто надіслали паперову відписку, де вчергове вказали про нормальну якість води. Немає слів…»

У жовтні директор департаменту міського господарства Херсонської міської ради Сергій Манжос наголосив, що станом на 15 вересня 2023 року за черговими результатами відібраних проб, вода у мікрорайоні Корабел відповідає нормативним показникам. А завдяки комплексним заходам з відновлення водопостачання, вода придатна для питного споживання.

Міська влада Херсона запевняє, що централізоване водопостачання відповідає нормам якості

Дана відповідь шокувала родину Шуткініних та жителів мікрорайону Корабел і вони готові віддати воду, що тече вдома з-під крана, фахівцям на перевірку.

Вода і досі має жовтий колір та трохи піщаного осаду. Після миття на посуді залишаються білий наліт. Джерело: голова ОСББ з мікрорайону Корабел Наталя Демченко та херсонка Євгенія Шуткініна

Фахівці не згодні: воду можна пити!

Незважаючи на масові скарги та невдоволення якістю води місцевих жителів, спеціалісти наголошують, що вода в централізованій водопровідній мережі в Херсоні в тому числі в мікрорайоні Корабел відповідає нормам.

«Так, спочатку ми повністю призупиняли централізоване водопостачання у мікрорайоні Корабел. Та з 24 червня фахівці розпочали дезінфекцію водопровідних мереж. Для цього використовували гіпохлорит натрію. Весь процес дезінфекції та вміст дезінфікуючої речовини контролювали фахівці хіміко-бактеріологічної лабораторії питної води нашого підприємства. Ми постійно наголошували жителям, що це технічна вода і її заборонено використовувати для пиття чи приготування їжі. Паралельно для очищення води наші спеціалісти використовували ще й ультрафіолетові лампи. А ось 15 вересня фахівці Херсонського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України за черговими результатами відібраних проб зробили висновок, що вода у мікрорайоні Корабел відповідає нормативним показникам. Отже придатна для споживання», – наголошує директор МКП «Херсонводоканал» Олексій Савченко.

Фахівці в лабораторіях систематично перевіряли і перевіряють якість води. Відхилень від показників не виявлено. Джерело: МКП «Херсонводоканал»

У голови Херсонського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Марини Малахової ми поцікавилися, як бути жителям мікрорайону Корабел, якщо попри всі внормовані показники, з-під крана і досі ллється брудна вода з неприємним запахом. Фахівчиня наголосила, у такому випадку люди не мають мовчати, треба проводити чергову перевірку та брати проби води з квартир.

«Річ у тому, що фахівці міського водоканалу відповідають за інженерні мережі лише до входу в багатоповерхівки. Ми часто зіштовхуємося з тим, що люди скаржаться на якість води. Коли наші фахівці виїжджають на місця, то з’ясовуємо, що в будинках ніколи  не замінювали водогони, не робили ремонти у підвалах. Тож старі труби впливають на якість води і вона може не відповідати вимогам. Раджу людям звертатися на гарячу лінію «Херсонводоканалу» або до Держпродспоживслужби. Тоді фахівці вже будуть розбиратися, чи проблема у будинку, чи водоканал має провести чергове очищення», – радить Марина Малахова

Як проблеми з водою вже більше року вирішують у Миколаєві

Раніше за херсонців з проблемою водопостачання зіштовхнулися у Миколаєві. 12 квітня 2022 року росіяни обстріляли водогін, який постачає воду з Дніпра на Херсонщині до Миколаєва. Так, півмільйонне місто опинилось без стабільного водопостачання. Тож ще за рік до підриву Каховської ГЕС у Миколаєві шукали шляхи вирішення проблеми постачання як питної, так і технічної води. Заступник голови Миколаївської міської ради Віталій Луков наголошує, ще з перших днів вторгнення влада розуміла, проблем з водопостачанням не уникнути.

«Ще у лютому 2022 ми проводили робочі групи, на яких підіймали архіви з геолокаціями старих водогонів, великих промислових колодязів у межах міста. Ми намагалися їх запустити, взяти аналізи води, щоб розуміти, чи взагалі можна ними користуватися. У лабораторії нам повідомили, що вода непридатна, аби її одразу подавати до квартир. Визначили, що на території міста є лише два промислових джерела, які постачають сотні кубів води на добу. Ми розуміли, що ситуація може бути критичною, тому радили людям виїжджати в інші регіони, – розповідає Віталій Луков. – Коли вже росія обстріляла водогін і наше місто залишилося без води, то ми спільно з фахівцями водоканалу прийняли рішення бурити нові свердловини. Скажу чесно, ніхто перед бурінням свердловин детально не вивчав територію. У нас не було часу, нам треба було людей забезпечити водою. Так, ми обов’язково брали проби води. А всім донорам, партнерам наголошували, що нам першочергово треба очисні установки та загалом багато питної води.»

Вода, яку розвозили мешканцям Миколаєва електротранспортом. Джерело: «Миколаївелектротранс»

Основним постачальником питної води для Миколаєва стала Одеса: місцеві волонтери привезли за кілька місяців понад 1000 тон води для людей. Також до розв’язання проблеми приєдналися й інші міста, зокрема Вінниця, Черкаси. Разом надавали водіїв з машинами для перевезення води та спеціалістів, які допомогли організувати нові свердловини.

«Ми навіть не очікували, що від областей України, іноземних партнерів буде така швидка реакція. Воду у баках, пляшках, бутлях щодня привозили з різних регіонів. Ми разом визначали локації роздачі води, заздалегідь повідомляли людям. Дійсно, черги були великі, адже у квартирах води не було взагалі – ні питної, ні технічної. Згодом донори запропонували встановити у різних мікрорайонах міста великі бочки – резервуари, щоб водії підвозили, наповнювали і їхали далі. Але ж ми розуміли, що цей варіант актуальний для осені, для весни. Бо вже влітку ми зіштовхнулися з проблемою цвітіння води в резервуарах, тож постійно доводилося їх дезінфікувати. З пониженням температури на вулиці ми розглядали варіант перенесення цих бочок з водою у приміщення з опаленням або використання спеціальних дозаторів з підігрівом. Це дозволяє воді у бочках не перетворюватися на кригу. Станом на 15 листопада 2023 року у нашому місті є 200 спецмісць, де люди можуть безкоштовно набрати собі питної води», – розповідає заступник голови Миколаївської міської ради Віталій Луков.

Питна вода до 200 станцій подається зі свердловин, проходить систему очищення Осмос, що коштує досить дорого, і вже потім люди можуть набирати її. Ці системи Миколаїв отримав від іноземних донорів.

Миколаївці набирають воду на точці, де встановлено фільтр зворотного осмосу води. Джерело: «Миколаївелектротранс»

У Миколаєві є досвід як врятувати каналізацію

І якщо питну воду люди можуть набрати, то як вирішили питання з технічною? Невже і досі люди в унітази змивають з відер? Адже від нормального водопостачання залежить робота каналізації. Особливо це питання актуальне для мешканців багатоповерхівок.

«Насправді, ми дуже боялися за системи водопостачання та каналізації. Нас попередили, якщо близько двох місяців відсутнє водопостачання, то каналізаційна мережа виходить з ладу. Тому ми прийняли таке ризиковане рішення – пустити солону воду. На початку травня 2022 року фахівці КП «Миколаївводоканал» організували водозабір з Бузького лиману. З початку подавали погодинно, з червня технічна вода до квартир подається цілодобово. Щоб ви розуміли, показники солей у цій воді переважали у десятки разів. Як результат – чавунні та пластикові труби витримують, а старі труби зі сталі почали виходити з ладу і у місті в десятки разів зросла кількість поривів. Наші фахівці працюють над знезараженням води і зараз якість навіть технічної значно покращилася», – каже Віталій Луков.

Щодо стану водогону з Дніпра та збитки, які були завдані росіянами, говорити про це зарано. Попри всі намагання, відремонтувати водогін неможливо, ворог продовжує обстрілювати те місце. Внаслідок підриву Каховської ГЕС помпова станція була затоплена, там зруйнована підпірна стінка, вона остаточно вийшла з ладу. Утім, як бачимо в Миколаєві знайшли вихід, хоча б частково. Жителі міста на сьогодні мають технічну воду у квартирах та будинках, водопровідна та каналізаційна системи працюють. А ось питну завжди безплатно можна набрати у спецстанціях.

Користуйтеся виключно за інструкцією

Окрім чималої кількості питної води до Херсона та Миколаєва везли і везуть знезаражуючі засоби. Зокрема, йдеться про спеціальні пігулки та порошки, що можна використовувати для очищення води. Та чи безпечні вони і на що варто звертати увагу під час використання? Роз’яснює голова Херсонського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Марина Малахова.

«Ті засоби, які потрапляли до нас, то вони дійсно дієві. Проте, я хочу звернути увагу жителів півдня України, що під час придбання чи отримання таких засобів від волонтерів, обов’язково варто просити документи, сертифікати якості. Засоби обов’язково мають бути затверджені та дозволені нашим Міністерством охорони здоров’я України. Нам важливо знезаразити воду, а не нашкодити, – наголошує Марина Малахова. – Неправильне використання може спричинити негативні наслідки, зокрема і серйозне отруєння. Херсонці зверталися до наших фахівців за порадами. Ми радили їм робити проби води, яка тече з-під крана, здати до лабораторії і вже тоді визначитись, чи варто їм купувати фільтр, чи можна користуватися знезаражуючим засобом.»

Чи допомагають переносні фільтри очистити воду? Чи дійсно від них є результат?

«Коли їх роздавали людям, то варто було розуміти, що це за фільтр, від чого він може очистити воду та уберегти ваш організм. Зазначу, що дешеві фільтри мікробіологію не прибирають. Вони можуть очистити від механічного забруднення, знизити жорсткість, вміст солі, смакові якості. Переважно людям роздавали такі, що покращують смакові якості води. Але, якщо ви плануєте самостійно купувати і встановлювати вдома, то обов’язково консультуйтеся. Питайте, як їх треба дезінфікувати, що треба замінювати і як часто. Знову ж таки, щоб це обладнання приносило вам користь, а не стало розповсюджувачем чергової порції інфекції», – переконує Марина Малахова.

Інструкція як забруднену воду перетворити на питну

Крім цього, у Міністерстві охорони здоров’я України надають кілька перевірених та дієвих порад, як очистити воду. Знезаразити воду можна кількома варіантами. Детальніше дивіться на інфографіці.

У МОЗ виключають можливість епідемії страшних хвороб, але можуть виникнути випадки захворювань.

Південь України буде з водою, обіцяють на державному рівні

Уряд готує виділення додаткових коштів для налагодження стабільного водопостачання у Миколаєві. Про це заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Подальші обстріли та руйнування Каховської ГЕС ускладнили ситуацію. Для вирішення цієї проблеми уряд загалом уже виділив понад 1 млрд грн. Під час наради заслухали запропоновані варіанти щодо налагодження стабільного водопостачання в місто, зокрема стосовно розчищення русла річки Інгулець. Це пріоритетне завдання. Готуємо виділення на це додаткових коштів», – підкреслив Денис Шмигаль.

Мобільна станція очищення води, яку отримав Херсон. Джерело: КМП «Херсонводоканал»

А як щодо Херсона?

«Дійсно, система водовідведення та каналізації частково потребує капітального ремонту. Остаточні цифри ніхто не може назвати, бо не знаємо, куди завтра влучать росіяни і, який об’єкт опиниться під ворожими обстрілами. Уряд України розробив програми на відновлення систем життєзабезпечення. Вже є проєкти рішення про виділення для нас коштів з резервного фонду», – наголосив директор МКП «Херсонводоканал» Олексій Савченко.

Автор: команда «Херсон плюс»

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *