Прийняли понад 16 тисяч заявок: херсонські волонтери самотужки вивозять людей з окупації

«І ночували в полі, і потрапляли під обстріли – було різне. Та наші водії вже загартовані і знають, як поводитись у тій чи іншій ситуації. Попри те, що вони систематично долають близько 400 кілометрів небезпечного шляху, у будь-якому випадку закликають людей не засмучуватися і вірити у найкраще»…

Виїжджаєш з Херсонщини? Подбай і про інших! Саме під таким гаслом у Херсоні працює волонтерський штаб «Евакуація Херсон. Безкоштовно». Наразі команда складається з 16-ти водіїв, серед яких одна жінка, та 4-х волонтерів. Вони допомагають людям з інвалідністю, жінкам та дітям виїхати з тимчасово окупованої Херсонщини, а також знайти кількаденний прихисток на підконтрольній території.

Одеса, Кривий Ріг, Запоріжжя – куди тільки за чотири місяці активної роботи не доводилось доставляти херсонців. Кошти за свої послуги волонтерська команда не бере, а найкращою оплатою для водіїв є посмішки дітей та слова вдячності від пасажирів.

Боротьба за життя з перших днів окупації!

Сильні вибухи, звуки сирен та окупація змусили людей шукати шляхи виїзду з регіону задля безпеки власної родини. Це стало своєрідним бізнесом для херсонців. Послуги перевізників коштують від 6 тисяч гривень до 600$ за людину. Тож важкохворі, малозабезпечені та херсонці без власного транспорту залишаються у пастці російських окупантів. Зі слів херсонської волонтерки Юлії Ситник, саме це і стало поштовхом для створення штабу безкоштовних перевезень:

З перших днів війни соціальні мережі були переповнені оголошеннями з проханням знайти вільне місце для жінки з дітьми, для сімейної пари чи цілої родини. Тоді наші хлопці вирішили не залишатись осторонь і допомогти тим людям, які виїхати хочуть, але мають певні фінансові обмеження чи проблеми зі здоров’ям. Вони не мали на меті заробити кошти, а просто зробити добру справу. При цьому використовуючи свій особистий транспорт».

Ініціативу херсонці оцінили і вже за кілька тижнів кількість заявок на безкоштовну евакуацію з Херсонщини сягала до сотні. Тож водії-волонтери прийняли рішення пересісти з легкових автомобілей на транспорт побільше – автобуси. Кожен автобус вміщує в себе від 20 до 27 пасажирів, не враховуючи багаж. Наприклад, об’єднуючи 5 автобусів,  вдається вивозити до 140 людей.

Перевозити людей, давати оголошення, оброблювати заявки одній людині неможливо. Також люди вже натрапляли на шахраїв, які використовували наші оголошення і деякі просили кошти. Тоді ми вирішили створити офіційну сторінку «Евакуація Херсон. Безкоштовно» у телеграмі і щоденно там інформувати людей про виїзд, надавали корисні поради чи нагадуємо про правила. Наразі в групі близько 20 тисяч підписників і лише вона є офіційною у нашому штабі», – кажуть волонтери.

На сьогодні всі евакуаційні автобуси курсують єдиним шляхом – через Василівку на Запоріжжя. На кожному майорять наліпки «Діти», а водії мають посвідки волонтерів та соціального транспорту. Це дає можливість не стояти у довгій черзі та швидше діставатись підконтрольної території.

До цивільних авто завжди більше уваги. Неодноразово наші водії ставали свідками того, як всіх людей просили вийти з авто, дістати багаж і розглядали кожну річ. Навіть ноутбуки змушують вмикати. Це все час, який на вагу золота під час евакуації. Звичайно ж, і у наших пасажирів можуть запитати документи. А якщо люди з інвалідністю чи на операцію, то відповідні довідки. Тож ми рекомендуємо не підробляти документи і казати правду»,- ділиться Юлія Ситник.

Безкоштовний виїзд у кілька кроків або Як отримати допомогу волонтерів

Приймати щодня по кілька сотень заявок від людей телефоном – справа нереальна, до того ж з травня Херсонщина залишилась без зв’язку. Саме тому вирішили створити єдину google-форму, заповнивши яку, людина автоматично потрапляєте в чергу на безкоштовну евакуацію. Оператори команди опрацювали вже понад 16 тисяч заявок, а їх кількість продовжує зростати з кожним днем. Зі слів адміністраторів групи, все просто і не потребує зайвих зусиль:

У групі є закріплене повідомлення, натискаючи на яке, на екрані вашого смартфону чи комп’ютера висвітиться google-форма. Далі необхідно вказати ім’я, прізвище, кількість бажаючих виїхати, контактний телефон, месенджер, яким зручно користуватись,  а також відмітити з переліку місто, країну, до якої плануєте виїжджати. У полі коментарі ми просимо людей розповісти про свою ситуацію, власне чому вони зібрались виїжджати і чи є з ними люди з інвалідністю. Ситуації бувають різні: домашнє насильство, коли чоловік б’є дружину, а самотужки впоратись вона з ним не може і тоді думає про виїзд з дітьми».

Та найчастіше у коментарях волонтери читають історії погроз, викрадення чоловіків чи родичів херсонців, що власне і підштовхує інших членів родини на переїзд. Також водії акцентують увагу на тому, що звертатись з проханням безкоштовної евакуації можуть виключно жінки з дітьми, інколи пенсіонери. Чоловіки під перелік не підпадають, адже тотальні перевірки херсонців призовного віку на кожному блокпості, забирають багато часу. Натомість, інколи роблять виключення.

Ми вже зіштовхувались з такими випадками, коли чоловіки потребують термінової операції і в нього із собою є весь перелік підтверджуючих документів. Або коли чоловіки мають інвалідність – теж таке виключення із правил. Нещодавно ми отримали заявку на евакуацію від багатодітної родини, де були малюки від 2 тижнів і до 9 років. Ми розуміли, що роз’єднувати родину не треба, бо та жінка сама не впорається з 4 дітьми. І так хоч чоловік допомагав їй у дорозі»,- ділиться пані Юлія.

За чотири місяці евакуації волонтери зіштовхнулись і з людьми, котрі подолавши небезпечний шлях все ж хочу повернутись додому. Траплялись прохання від онуків привезти 82-річну бабусю з Херсона в Одесу на кілька днів у гості. Волонтери наголошують, виїхати вже не так і просто, це стрес для водіїв, пасажирів. А скільки люди чекають на повідомлення, адже для декого цей виїзд – остання надія.

Щодо кількості речей, то водії радять не набирати із собою по 5-10 валіз на одну людину, адже треба враховувати кількість пасажирів, серед яких є і тварини, і малі діти.

Повертаючись на Херсонщину, не забувай про гуманітарну допомогу!

Аби у напрямку тимчасово окупованої Херсонщини водії не їхали з порожніми автобусами, волонтерки домовляються про перевезення вже спакованого гуманітарного багажу для своїх підопічних херсонців. Це переважно підгузки, життєво необхідні ліки.

Доки дівчата оброблюють заявки, а хлопці знаходяться у дорозі, Юлія Ситник займалась роздачою привезеної гуманітарної допомоги тим, хто цього потребує: багатодітні, пенсіонери, херсонки з маленькими дітьми:

 Ми завжди волонтерили дуже тихо і майже непомітно! Наш центр невеликий і налічує кілька осіб, але задля своєї безпеки намагались не розповідати на всі соціальні мережі про благодійну діяльність. Перебуваючи в окупації, ти ніколи не знаєш, чим закінчиться твій день. І тим паче ми читали інформацію, що активних херсонців неодноразово викрадали або їм погрожували. Проте, ми знали людей, які потребують нашої підтримки і всі зусилля спрямовували на допомогу їм».

Наразі Юлія Ситник спільно з представниками влади працюють над розширенням автобусного парку, що дозволить евакуювати з Херсонщини більшу кількість людей. Навіть розглядається варіант залучення карет швидкої допомоги, що так необхідно під час перевезення тяжкохворих. А також порушується питання про єдиний шелтер у Запоріжжі, де саме евакуйовані херсонці зможуть відпочити після довгої та складної дороги.

Автор: команда “Херсон плюс”

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *