Сортування сміття у часи війни – порятунок Херсона від екокатастрофи!

Переповнені сміттєві баки, забруднені прибудинкові території та неприємний запах! У часи воєнного стану Херсон зіштовхнувся з відсутністю систематичного вивозу сміття. Тож, аби уникнути збільшення кількості несанкціонованих сміттєзвалищ та загострення епідеміологічної ситуації, керівництво Херсонської міської ради закликає всіх жителів територіальної громади нарешті долучатись до сортування.

Через незнання, деякі херсонці сприймають процес сортування як щось надприродне.   Команда «Херсон плюс» поспілкувалась з екоактивісткою Ольгою Новохацькою та екологинею Ольгою Машковою, які на власному прикладі доводять, пляшки, папір, поліетилен та метал мають друге життя, а процес розподілення відходів займає не так вже і багато часу.

Починай з малого!

Перед тим, як приступити до сортування, варто оцінити масштаби ваших побутових відходів і розділити їх на органічні (очистки, кісточки) та неорганічні (папір, метал, скло). Куди простіше розпочати з неорганічних, адже вони можуть зберігатись на вашому балконі або в коморі протягом кількох місяців, при цьому лише займаючи трохи місця.

Для початку виділіть пакет для макулатури, привчайтесь споліскувати тару після молока, соків та інших продуктів харчування. Не забувайте все сушити, аби уникнути плісняви. У мене замість сушилки звичайна корзинка, встановлена на підвіконні. А ось основу для сухих відходів цілком можемо розмістити на балконі. Останній раз я вивезла вторсировину 23 лютого 2022 року, тому з початку війни на смітник ще нічого не виносили», – ділиться власним досвідом екологиня Ольга Машкова.

Два роки тому із малих кроків сортувати розпочали і в родині екоактивістки Ольги Новохацької. А сьогодні вже без цього процесу не уявляють свого життя.

До цього процесу наша родина звикла за 21 день. Відсортоване зберігаємо на балконі, місця займає небагато, якщо гарно утромбовувати, бо пакування об‘ємне. Збираємо 3 місяці, потім відвозимо на сортувальну станцію. Раджу розпочати з сортування паперу та пакування – це займає великий об‘єм сміттєвого відра: папір окремо, поліетилен, скотч, металеві та пластикові частини – окремо. Папір згодом можна здати 3,5 – 4 грн/кг», – каже пані Ольга.

Під час сортування не варто і забувати про стиснення так як відходи зменшаться в об’ємі і їх більше поміститься в сміттєвоз. Якщо це пакування від соків, молока чи горнятка з-під кави, то стиснути  їх можна навіть ногою. А ось у випадку з металевими бляшанками їх бажано складати одна в одну.

Не варто засмучуватись, якщо щось не виходить. За словами Ольги Новохацької, навіть маючи досвід у сортуванні, ще деякі предмети відправляються до контейнерів спільного сміття:

Наразі до звичайних контейнерів потрапляють брудні кульки, які неможливо відіпрати, а також забруднений їжею папір. Ми над цим працюємо – купуємо м‘ясо, молочку в свою тару, яку легше вимити після використання. Використовуємо вощєні серветки.»

До того ж, для дітей сортування можна перетворити на гру. Просіть малечу, аби вона допомогла зняти з пляшок плівку, окремо збирати кришечки. А ось на питання: для чого це? Розповідайте про турботу за природою та тваринами.

Органічні відходи – користь для землі та тварин

З органікою куди складніше! За кілька днів від шкірки овочів, фруктів та м’яса вже відчувається сморід, а інколи і виділяється рідина. Та попри всі складнощі Ольга Машкова закликає людей розпочинати шлях у сортуванні саме з цього, адже їх чи не найбільше збирається вдома за день.

Так як органічних відходів 40-50%, то я наполегливо шукала варіанти. Ми використовуємо ЕМ-контейнер і ферменти бокаші, завдяки яким органічні відходи зменшуються в об’ємі. Наприклад, відро на 35 л наповнюється 1-2 місяці і поступово перетворюються на гумус. І жодного неприємного запаху в квартирі. І лише подумайте, яка це користь для землі. Органічні рештки прикопуємо приблизно раз на 2 місяці. Для нас це вже звична справа», – каже Ольга Машкова.

Важливо, що в одному такому ЕМ-контейнері можна ферментувати змішані залишки: фруктів, овочів, горіхів, ягід, а також рештки рослин, кавової гущі, чайну заварку (але без пакетиків). Для повної ферментації вистачає 10-14 днів. А ось отриманим результатом можете підживити місцеву клумбу.

А ось родина Новохацьких закликає дивитись на сортування органічних відходів куди ширше. Адже сьогодні такі дії допомагають не лише зберігати наше навколишнє середовище від забруднення, а й допомагає робити добрі справи для тих, хто цього потребує. З нами діляться своєю історією.

І якщо очистки овочів і фруктів ми намагаємось також захоронити, щоб підживити землю. То ось рибні та м’ясні відходи ми трохи збираємо у коробку, а потім виносимо на вулицю і годуємо вуличних котів та собачок. Впевнена, що безпритульні тварини нам за це вдячні», – каже Ольга Новохацька.

Куди простіше організувати сортування органіки мешканцям приватних будинків, створивши компостну яму. Все що для цього потрібно – клаптик городу, піддони або інші дерев’яні дощечки, які слугуватимуть основою, і звичайно ж, садові прилади.

Дивись у майбутнє – не купуй одноразові речі!

Не менш важливу роль у зменшенні кількості несанкціонованих сміттєзвалищ грає і відмова суспільства від одноразових речей. Зокрема, поліетиленових пакетів, пластикових соломинок чи посуду. Зазвичай ці речі не підлягають сортуванню і йдуть на спалювання. Ольга Машкова надає кілька лайфхаків всіх херсонцям:

Ходіть на закупи із своїми сумками, торбинками або пакетами, які вже колись придбали. У мене багато шоперів, торбинок, декілька авосьок. Люди в чергах і продавчині  мене за це хвалять. Зламалась річ? Не поспішайте викидати і спробуйте відремонтувати або ж створити з неї декоративний предмети у стилі апсайклінг.»

А вже після перемоги України всі посортовані речі ви зможете привести до єдиного в регіоні Сортувального центру, який приймає понад 50 видів матеріалів.

Задля чистоти вулиць міста, наразі у Херсоні організовано систематичне вивезення сміття – через день.

Заявки на вивезення твердих побутових відходів з контейнерів приймаються за телефонами відповідальних менеджерів:

⁃ (050)-415-26-72 (Антоніна, начальник відділу по співпраці з ОСББ та керуючими компаніями;
⁃ (050) – 415-14-03 (Галина Анатоліївна, начальник відділу по роботі з комерційними клієнтами).

Заявка буде прийнята за умови, якщо ваші контейнери наповнені сміттям на 100%, сміття, або якщо сміття, яке поруч із контейнерами, спаковане в мішки та підготовлене для завантаження.

Автор: команда “Херсон плюс

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *