Стрес через відсутність кіловатів!
З ліхтариками і вдень і вночі люди долають марафон у 14 поверхів. А як пенсіонеру із хворими ногами підняти в квартиру звичайний пакет із покупками з ринку? Чому за борги ЖЕКу перед «Херсонобленерго» розплачуються люди?
Обленерго навмання обирає якому гуртожитку бути зі світлом а якому ні. Часто жереб випадає не на користь добросовісних платників. «Якому гуртожитку захотіли відімкнути електрику – такому й відключили, – дивується Віталій Берлинський, заступник директора КП «Центр». – Вони при відключенні не спираються на жодні цифри, показники, розрахунки. Чому не розділять рахунки за електроенергію по кожному гуртожитку окремо?»
Наелектризовані стосунки. Херсонські підприємці втрачають прибутки через часті поламки та планові роботи на електромережах. Приватному підприємцю Костянтину Воскобойнику залишається лише підраховувати збитки, адже кожен день без світла – це тиждень рентабельності його кафе.
Напруга навколо «Херсонбленерго» зростає. Координатор громадської кампанії по боротьбі з діями «Херсонобленерго» «EnergoTerroru.NET» https://energoterroru.net/ Дмитро Козонак, висловлює думку багатьох підприємців Херсонщини: «Чому місцеві бізнесмени мають постійно бігати й якось вирішувати проблеми з працівниками обленерго, які створює їм енергопостачальна компанія, замість того, аби сконцентруватися на розвитку власного бізнесу?»
Телеканал «Херсон плюс» з’ясує: чому монополіст провокує соціальні вибухи? Чому обленерго до лампочки співпраця з бізнесом і який вихід пропонують самі підприємці?
Ось так з напівтемряви виникають силуети людей, які висвітлюють собі дорогу у під’їзді, щоб випадково не впасти і це о 10 годині ранку. Аби дійти до своєї квартири на верхніх поверхах 14-поверхівки для більшості мешканців будинку потрібно 20-30 хвилин. Більше місяця жителі багатоповерхівки, що по проспекту Святих Кирила та Мефодія 14-а в Херсоні, навпомацки відшукують свої квартири, бо комунальне освітлення у будинку вимкнули, а з ним зупинився і ліфт. Тому щодня молоді мами з візочками, пенсіонери, інваліди мають підкорювати висоту у повній темряві.
Від таких щоденних марафонів найбільше потерпають люди похилого віку. Ніні Миколаївні – 90, жінка без допомоги сусідів на вулицю не спускається, та найбільше її турбує, що в разі потреби і лікарі «швидкої допомоги», і соцпрацівники відмовляться підніматися на верхні поверхи без ліфта. І такі випадки вже були!
Тамара Танська, мешканка цієї багатоповерхівки, розповіла про два трагічні випадки, які сталися за останній місяць саме через відсутність електрики: «На чоловіка – сусіда – скоїли напад у темному під’їзді. Побили, обібрали, зламали ніс. Ми викликали наряд поліції, але, звичайно ж, нікого не знайшли. Кримінальне провадження за статтею «Грабіж» відкрито. Другий випадок, інший повертався додому, не мав ліхтарика, спіткнувся у під’їзді й зламав ногу».
У сусідньому будинку по проспект Святих Кирила та Мефодія, 14-б така ж біда. Тамара Миколаївна, мешканка цього будинку, розповіла, що її сусідка – Лідія Гасенко вже три місяці не може не зійти, не піднятися на свій 14-й поверх: «З квартири не виходить! У чоловіка хвороба хребта – така ж біда. І всі ці три місяці діти їздять до своїх стареньких батьків, возять їм продукти, навіть хліб!»
Без комунального освітлення, з непрацюючими ліфтами в Херсоні на сьогодні 32 будинки, усі належать колишньому ЖЕКу, а на сьогодні ТОВ «Україна». Причина – заборгованість перед «Херсонобленерго», яка складає 647 тисяч 855 гривень на 1 грудня 2017 року. Конкретно по будинку по проспект Святих Кирила та Мефодія, 14-а заборгованість склала лише 6 тисяч гривень. Але ця заборгованість по комунальному освітленню виникла через те, що Херсонський міськвиконком не перерахував на ТОВ «Україна» гроші по субсидіях. Укласти угоду з «Херсонобленерго» і напряму сплачувати усі витрати за комунальне освітлення будинку мешканці не можуть, оскільки юридичною особою виступає ТОВ «Україна», ну а там чекати на відповідь доведеться довго.
Зв’язатися з начальницею ЖЕКУ так і не вдалося, натомість ситуацію не відмовився прокоментувати в. о директора департаменту ЖКГ Херсонської міської ради Олексій Войтенко, вже не один тиждень ведуться перемовини з «Херсонбленерго», проблему пропонують вирішити кількома варіантами:
– Як один з варіантів вирішення проблеми, ми розглядали можливість передачі обслуговування цих будинків на підприємство – на комунальний ЖЕК. Спілкувалися з керівництвом «Херсонобленерго» й домовилися про можливість укладення тристоронньої угоди про передачу боргів між ПрАТ «ЕК «Херсонобленерго», ТОВ «Україна» та комунальним ЖЕКом №1. На жаль, керівництво приватного ЖЕКу відмовилося підписувати таку угоду. Уже більше двох років у нас немає монополії ЖЕКів, законодавством України передбачені можливості: перша – створити ОСББ й мешканцям самотужки обслуговувати власний будинок; друга – запросити керуючого; третій – укласти договір з керуючою компанією. Все це реально й можна зробити досить швидко.
Виходить, новостворене ОСББ розпочинає працювати з чистого аркушу, борги через які відключили освітлення йому не переходять, а лишаються проблемою ЖЕКу, у даному випадку приватного підприємства ТОВ «Україна», з яким зараз і судиться «Херсонобленерго».
На офіційний запит телеканалу «Херсон плюс» прес-служба «Херсонобленерго» повідомила, що станом на 29 грудня 2017 року заборгованість ТОВ «Україна» складає 541 997 гривень і саме тому «відключені об’єкти споживача». Виходить вирішувати проблему освітлення люди мають самотужки. Їм доведеться або самим взятися за управління власними будинками, або ж – віддатися в руки керуючим компаніям, а до цих пір варто набратися терпіння і вчасно замінювати батарейки у ліхтариках.
Схожа фінансово-договірна ситуація і з гуртожитками в Херсоні, але ускладнюється вона тим, що світло в гуртожитках вимикають повністю, а в більшості таких будинків – електричні плити. Тож помешкання стають практично не придатними для життя особливо взимку.
Раїса Федорівна, мешканка гуртожитку по вул. Тираспольській, 5, що в центрі Херсона, помітно нервує, коли згадує як майже два тижні взимку, а потім і влітку вони жили без світла. Люди перекривали дорогу, оголошували голодування, мітингували під стінами мерії та «Херсонобленерго». До того ж, гуртожиток, по вул. Тираспольській, 5 опинився в числі тих, на яких звалили чужу провину. Чому у повній пітьмі виживали майже 800 мешканців, які насправді не мали заборгованості перед обленерго, пояснює Віталій Берлинський , заступник директора КП «Центр»: «На балансі комунального підприємства – 14 гуртожитків. Усі вони на одному розрахунковому рахунку під одну угоду з «Херсонобленерго». Я неодноразово звертався до керівництва обленерго з проханням розділити рахунки по кожному гуртожитку окремо. І КП «Центр» уклало б окрему угоду по кожному гуртожитку. Тоді було б зрозуміло, що відключають від електропостачання гуртожитки, в яких є борги. Зараз – все навпаки. Відключають гуртожитки, які краще платять».
Вирішити проблему влітку 2017 року вдалося за допомогою бюджетних коштів, зі скарбниці міста на погашення боргів лише КП «Центру», перед Обленерго виділили майже півмільйона гривень, при чому реальний борг складав 300 тисяч, а 180 тисяч – пеня та відсотки.
Олексій Войтенко, в. о директора департаменту ЖКГ Херсонської міської ради підкреслює: «Обленерго – приватна структура. І всі їхні дії спрямовані виключно на отримання прибутку. Соціальні питання та життєдіяльність міста їх не турбує. Коли у наших комунальних підприємств по 150-200 багатоповерхівок на обслуговуванні, ось і виникає така ситуація: один будинок не має заборгованості, інший – має. А для обленерго це не має значення. Відмикають усіх, не розбираючись. Тому місто – заручник монополіста».
У гуртожитку на по Тираспольській, 5 90 відсотків мешканців готові напряму укладати угоду з «Херсонобленерго» аби не залежати від недобросовісних сусідів, вони вже встановили окремі лічильники на кожну кімнату, секцію і навіть окремо на електроплити . Для керівництва комунального підприємства, це також було б полегшенням та додало прозорості в роботі, а от монополіст з відповіддю не поспішає. Не дивлячись на те, що є позитивний приклад у взаємовідносинах з ПАТ «Херсонгаз» і боргів по газу жоден гуртожиток в Херсоні не має.
Чому обленерго найбільше створює проблем для підприємців? Вулиця Суворова – історичний, культурний центр Херсона і що важливо улюблений район для містян. Чимало підприємців відшукують можливість зосередити свій бізнес саме в таких жвавих місцях.
Костянтин Воскобойник відкрив на вулиці Суворова два заклади, в одному через планові роботи електромереж, які проводить «Херсонбленерго» світло вимикається раз на рік, у іншому – кожен місяць. Восени таке відключення тривало більше двох діб. На запитання від підприємців: «Що нам робити, коли у нас в непрацюючих холодильниках псуються десятки, а то і сотні кілограмів продуктів?», – в обленерго по суті, посміялися з підприємців. Мовляв, ми маємо право три доби вести ремонтні роботи й не постачати вам електрику.
Ночами на центральній пішохідній вулиці міста працював великий генератор, який хоч якось намагався забезпечити електрикою десяток магазинів та кафе, аби врятувати запаси продуктів. Мешканці будинків по вулиці Суворова скаржилися на шум від генератора, але іншого виходу у підприємців не було.
Підраховує збитки і Сергій Багненко, щомісяця він добросовісно платить більше 12 тисяч гривень за товар, який отримує з перебоями, та найбільше підприємця дивує, чому Обленерго проводить планові роботи саме в привабливі для бізнесу дні – на свята. Приватний підприємець розповів, як зібрались бізнесмени й написали колективного листа на обленерго: «Але на зустріч обленерго не пішло. Якщо ж говорити про аварійні ситуації в центральній частині міста – їх величезна кількість. І все через зношеність мереж, які ніхто не ремонтує».
Підприємці також наглядно демонструють халатність і безгосподарність монополіста. Кабельні транзитні ящики, від роботи яких залежить безперебійне освітлення частини вулиці Суворова в аварійному стані: «Вони були відкриті повністю. Одного разу в такий ящик залізла кішка, її вбило струмом, все замкнуло, повигорало. Причому обленерго стверджує, що ці кабельні ящики не перебувають у них на балансі, ЖЕК теж відмовляється від них. Словом – безгосподарність повна»»
Влітку 2017 від замикання в одному з таких кабельних ящиків дивом не згоріла аптека на розі вулиці Суворова та Успенського провулку. Й досі на даху аптеки – сліди від пожежі.
Запит телеканалу «Херсон плюс» прес-служба «Херсон обленерго» не проігнорувала, проте й не потішила змістом. Вони лише підтвердили, що ремонтують електромережі у цьому районі частенько, і вже у грудні перед Новим роком констатували два аварійні відключення: 5 та 28 грудня 2017 року.
Оплачуючи за спожиті кіловати добросовісно, херсонські підприємці вимагають зворотнього зв’язку – якісного сервісу від енергопостачальної компанії. Як приклад, наводять правила на ринку електроенергії за якими живуть у Європі.
Сергій Багненко розповів про випадок, свідком якого став у Польщі, перебуваючи в гостях у свого колеги-ресторатора:
– Моєму другу зателефонували й повідомили, що вимушені відімкнути електрику через аварію. Але запитання, яке вони йому поставили здивувало мене найбільше: «Куди підвести генератори на час відключення, щоб не було серйозних перебоїв з електрикою?» В Європі не стоїть питання, мовляв, ми тут будемо ремонтувати скільки треба, а ви викручуйтесь як можете.
Костянтин Воскобойник теж поділився досвідом із свого європейського життя, яке тривало кілька років:
– Там зовсім інший сервіс. Там кілька енергопостачальних компаній, серед яких ти можеш обирати. Інше ставлення. А ще – резервні лінії. Якщо платиш за тарифом як підприємець – отримуєш бізнес статус й привілеї. Планові ремонтні роботи виконуються тільки в нічний час. Там всі розуміють, що на відключенні електрики в бізнесі втрати колосальні. Тому їх мінімізують…
Серед найбільших претензій малого та середнього бізнесу: кабальні умови договорів, які «Херсонобленерго» укладає з підприємцями, авансові платежі, слабка напруга в мережі та плата за повторне підключення, що часто хоронить бізнес не давши йому народитися. Так це теми вже наступної програми, наразі бізнесмени підраховують збитки, намагаються вирішити свої проблеми цивілізовано і чекають коли ж запрацює нова модель на ринку електроенергії де буде можлива конкуренція і вибір постачальника.
Автори
Ірина Мєзєнцева та Володимир Косюк,
телеканал «Херсон плюс».
P.S. Після виходу першої програми «Стрес від зайвих кіловатів» керівництво ПрАТ «ЕК «Херсонобленерго» виконало одну із вимог, яку оприлюднили на телебаченні активісти громадянської кампанії «EnergoTerroru.NET», – відновити можливість сплати за послуги електропостачання через програму «Приват 24» та відділення ПриватБанку. Адже в цьому були зацікавлені більше половини жителів Херсонської області.