Українською попри окупацію! Херсонські гіди запустили проєкт «Казки кавунові»

 «Під звуки вибухів у тимчасово окупованому Херсоні вдень і вночі писалися казочки для дітей, а вже потім всією командою їх знімали у підвалі та монтували. Ми розуміли, що налякана малеча сидить у бомбосховищах і їм необхідна наша підтримка, необхідні позитивні емоції»…

Ось так команда Центру туризму і пригод «ХерсON» вже кілька місяців поспіль реалізує дитячий проєкт «Казки кавунові». Це цікаві кількахвилинні історії про природу, тварин та інших персонажів, яких так полюбляють діти. Кожна казка особлива, адже за яскравими картинками вимальовується глибокий сенс. Зі слів співзасновника Центру Олексія Білецького, цей проєкт – своєрідна підтримка української малечі, яка через російське вторгнення позбавлена звичного життя.

 Від початку березня Херсон опинився у тимчасовій окупації, а вже за кілька днів з екранів телевізорів зникло українське телебачення. Ми розуміли, що через війну наша малеча змушена невідомо скільки часу переховуватись у бомбосховищах, підвалах або ж взагалі виїжджати з родинами в інші країни. А ось реалії війни негативно відображатимуться на їх здоров’ї, психіці. Тому наша команда вирішила підтримати дітей у такий важкий час і  створити новий проукраїнський, а головне – цікавий контент», – ділиться пан Олексій.

Саме таку назву для казок обрали не випадково! Вона пов’язана з прізвиськом автора та ведучого казок. Проте у більшості глядачів одразу з’явилась асоціація з Херсоном та Херсонщиною. Що можна вважати маленькою фішкою.

Підвал замість студії: творчий процес в умовах війни

Аби створити бодай одну казку, необхідно чимало попрацювати. Саме тому до проєкту керівництво центру залучило всю творчу команду. Олексій Білецький каже, робота була розподілена чітко і кожен працював на своєму «фронті»:

Ми поспілкувалися і вирішили: один на себе візьме створення сюжетів і текстів, інший член команди роздобув камеру, спеціальне світло, що не так-то і просто в окупованому місті. А вже далі придбали зелений фон для зйомок і почалися записи першої казки у підвалі. Так, саме у підвалі ми облаштували собі маленьку студію».

А ось написання та редагування казок довірили гіду Славі Кавуну, який за професійною освітою вчитель початкових класів. Окрім цього він ще є обличчям та голосом випусків. Зі слів самого ж Славка, ідея йому сподобалась і він без роздумів взявся до роботи:

Тема казок мені близька, а коли є натхнення – історії створюються швидко. Куди більше часу займає процес редагування, бо ми маємо слідкувати за правильністю написання, чистотою мовлення. Наразі опрацьовано матеріалу на 20 казок, половина з яких вже відзнята. Взагалі вважаю цей проєкт класним, адже йде боротьба за юного глядача та його розвиток. Ми маємо змалечку вкладати в голови наших дітей нашу історію, розповідати про добрі вчинки і спонукати їх до цього. Якщо ж ми не догледимо, то потім будуть неминучі події. Те, ким вони виростуть залежить від нас!»

І яка ж казка без яскравих кольорів та привабливих героїв. Роль оформлення проєкту довірили художниці Надії Білецькій. Жінка підбирає кольорову гаму, вигадує та створює образи героїв, аби сюжети були різнобарвними, позитивними та видалися до вподоби дітям.

Казка як спосіб розвитку дітей

Кожна казка особлива по-своєму і має за мету навчити дітей робити добро, принести позитиву, заспокоїти у такий складний час та поважати один одного. Наразі із всіх випусків авторською є лише казка під назвою «Чому місяць сонце не може наздогнати». Інші ж піддаються осучасненню через застарілу мораль або сумний кінець. 

 Друга казка про курчатко в оригіналі мала негативне завершення – головний герой втопився. Я уявляю емоції дітей, які і без того зараз мають не найкращий моральний стан. Кому воно потрібно, аби вони ще плакали через те курча? Хотілось би уберегти дітей від всього негативного, що відбувається у світі і дати їм трохи позитивних емоцій, підняти настій, показати, що добро переможе. Тож в оновленому варіанті мати-квочка врятувала своє дитинча і був такий собі happy end. Тут вам і повчальний момент – батьків необхідно слухатись»,- розповідає Слава Кавун

Редагуванню піддавалася і всім нам відома казка під назвою «Кирило Кожум’яка». І якщо ж в оригіналі люди на пагорбах просто споглядали, як мужній Кирило вбиває дракона, то ось в новій версії вони стали його підтримкою. Зі слів Слави Кавуна, саме таку версію обрав невипадково:

Ми всі розуміємо, у житті не буває супергероїв, а щоб добро перемогло зло – треба всім разом гарно попрацювати. Сьогодні вся Україна об’єдналась задля єдиної мети – перемогти у цій війні, і щоб жоден ворог більше не думав приходити на наші території. Наша сила в єдності, тож вважаю ці зміни у казці доречними!»

Більше того, автор планує створити казку про військові події в Україні. Таким чином він хоче підказати батькам, як більш просто розповісти дітям про те, чому військові перебувають в їхньому місті, чому за вікном чутно вибухи, а вони з родиною мають переїжджати. 

Ми нічого не маємо приховувати від дітей, вони все відчувають. Потрібно пояснювати! Я вже замислююсь над героями цієї казки. Попередньо там будуть злодюжки, які напали на Україну, та воїни-герої, роль яких всім нам відома. Може буде добрий дракон Байрактар. Для мене ця казка – відповідальна справа. Не хочу, щоб під час перегляду діти згадували сумні події, які їм вдалось вже пережити»,- ділиться автор.

«Ми хочемо ще» або Як українська малеча відреагувала на «Казки кавунові»

У будь-якому проєкті важливий зворотній зв’язок і «Казки кавунові» – не виключення. Бо саме відгуки малечі та їх батьків дали поштовх на продовження зйомок нових історій. Зі слів Олексія Білецького, перша казка має свої недоліки. Наприклад, в окулярах автора відблискував монітор, з якого він читає текст й інші дрібниці. Натомість діти звернули увагу на ведучого, його подачу і героїв казки.

До нас посипався шторм відгуків по типу: дуже кльово, дуже круто, дітям подобається, робіть казки і надалі. Є діти, які особисто знають нашого Славу, тож сказали, що він дуже смішний і крутий. Скажу чесно, я навіть не очікував, що ці кількахвилинні розповіді викликатимуть стільки позитиву. І звичайно ж, такі слова надихають на подальшу роботу. Власне це одна із причин, чому наш проєкт просто не залишився у шухляді»,- додає Олексій

Від казок для дітей до історичних лекцій

Не казками єдиними колектив Центру туризму і пригод вирішив зацікавити малечу у часи війни. Також було започатковано проєкт «Намалюйка», в якому містяться онлайн-уроки з образотворчого мистецтва. Художниця Світлана Юр’єва малює поетапно і підбадьорює глядачів, що полегшує процес створення картинки. Наразі на Ютуб-сторінці Центру туризму вже випущено три відеоуроки: чудозвір, писанка і соняшник.

Дитячий контент не може були однаковий для всіх, адже в залежності від віку інтереси змінюються. І якщо для дітей віком від 3 до 6 років ще казки кавунові заходитимуть, то ось старшим – не дуже. Тому виникла ідея створити для 7-11 років онлайн-уроки малювання. Також плануємо запустити історичний проєкт для підлітків. Наразі вже є кілька цікавих лекцій, але на цьому не зупинимось. Ось так і будемо чередувати: казка, намалюйка, лекція»,- ділиться Олексій Білецький

Зауважимо, проєкти є соціальними, а отже перегляд казок, уроків малювання чи пізнавальних лекцій є цілком безкоштовний. Тож скоріше переходьте на Ютуб-канал центру туризму і пригод і наповнюйте дозвілля власних дітей якісним проукраїнським контентом.

Автор: команда «Херсон плюс»

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.