Благодійна кераміка: як великодні зайці перевдяглися у форму ЗСУ

Я народилася та виросла у Херсоні. Тут не лише закінчила школу та університет, а й певний час жила і працювала. До Києва переїхала лише два роки тому. Тож коли, після 24 лютого, в мене з’явилася можливість знову займатися керамікою навіть не було іншої думки ніж спрямувати частину вилучених коштів за свою продукцію до рідного та улюбленого міста», – Юлія Єпіфанова.

Військові зайці, а також моркви та яйця у патріотичних кольорах. Роботи цієї майстрині з виготовлення керамічних тарілок швидко здобули популярність у соціальних мережах. Перша партія була розпродана за лічені години, на наступні ж – черга охочих. Проте особливим цей посуд робить не лише його зовнішній вигляд та творчий задум, а й  благодійна основа. Адже їх продаж відбувається задля підтримки наших захисників та херсонців.

Великдень   Війна

Майстриня Юлія Єпіфанова себе називає самоучкою. І хоча з дитинства мала потяг до творчості, де необхідно було щось робити руками – ліпленням з глини почала займатися лише 5 років тому. Захоплення керамікою стрімко переросло у професійний напрямок. Тож наразі крім роботи на замовлення дівчина також проводить майстер-класи та приймає участь в різних проектах. Зокрема, одним з них був «Made in UA»  – підготовкою до якого Юлія була активно зайнята напередодні війни.  

Я почала готуватися до Великодня заздалегідь. І зайці, і морковки, і яєчка – це все було продумано та виготовлено спеціально до цього свята. На той момент я співпрацювала з проектом «Made in UA» та однією з українських торгівельних мереж, куди мала поступити ця авторська серія продукції на продаж. Однак війна внесла свої корективи в наше життя…», – розповідає майстриня.

Саме тому стосовно ініціативи «благодійної кераміки» Юлія одразу зазначає – нічого романтичного, нажаль, в ній не має. Про це говорить так: «Коли я знову змогла повернутися до своєї майстерні в мене вже були певні заготовки до майбутніх тарілок. Ці екземпляри ще не були розфарбовані та обпалені повторно. Дуже хотілося аби вони були завершені, але враховуючи нові обставини першочерговий задум потребував змін».

Ідея доопрацювання та нового розфарбовування робіт за словами майстрині з’явилася миттєво. Так, білі й добрі великодні зайці одягли форму ЗСУ та перетворилися на лютих, які захищають Україну. А ось тарілки у вигляді яєць замість запланованих ніжно фіолетових, жовтих та бежевих відтінків отримали вигляд у патріотичних жовто-блакитних. «Перевдягалися» в національні кольори зі звичного помаранчевого і моркви.  

Чесно кажучи, я багато про це не думала… Адже перші місяці я перебувала поза Києвом і коли було прийнято рішення повернутися ненадовго додому – навкруги була дуже напружена та невизначена ситуація, здавалося що може відбутися все що завгодно. Тому був визначений термін перебування в місті та задуманий короткий план роботи на тиждень. За цей час необхідно було встигнути зробити максимум. Загалом, напевно, це була перша спавша на думку ідея, яку я одразу почала реалізовувати», – ділиться Юлія Єпіфанова: «Однак коли я зайшла в майстерню та сіла за роботу – ці кілька днів тривають і досі».

Допомога на відстані  

Юлія не приховує, повернулася до роботи не лише задля психологічного розвантаження та своєрідного способу відволікання від подій довкола – а й через усвідомлення, що її справа також може бути корисною сьогодні. Так як вилучені кошти за продаж своїх робіт майстриня вирішила спрямувати на благодійність.

До початку квітня я не могла працювати зовсім… Гадаю, що як і всі спочатку відмовлялася приймати реальність, відчувала гнів та смуток… Але коли читаєш новини, що в Херсоні, попри ще складніші окупаційні умови є люди – волонтери, які допомагають іншим… Звичайно, захотілося зі свого боку допомогти їм чимось. Одночасно із цим, я розуміла та відчувала, що підтримка необхідна і нашим військовим», – пояснює Юлія Єпіфанова.

Тому перші зібрані за продаж 14 тисяч гривень були розділені навпіл та відправлені, як до захисників, так і до волонтерів. За словами дівчині, на сьогодні є ще одна сума, яка також буде надіслана для допомоги в найближчий час.

Дуже швидко пішла реакція від людей у соціальних мережах. Завдяки їх підтримки та відгукам мій перший пост буквально «злетів у топ». Я безмежно вдячна людям, бо мені здавалося, що в такий час зовсім не до кераміки. Мала сумніви, що зможу щось взагалі продати із того, що в мене було. Але виявилося навпаки. Вся продукція, яка була підготовлена заздалегідь, це близько 30 тарілок – була розкуплена в перший же вечір», – розповідає Юлія: «Людям сподобався задум посуду. Плюс велике бажання допомогти коштами нашій армії та херсонським волонтерам».

Зайці «ЗСУ»: люті та добрі

Кількість бажаючих придбати роботи Юлії Єпіфанової сьогодні лише зростає. Тому дівчина вирішила, поки дозволяє обстановка у місті – продовжувати свою діяльність. Наразі свою увагу здебільше зосереджує на тарілках у вигляді зайців «ЗСУ», адже ними люди цікавляться найбільше. А ось керамічні моркви та яйця виготовляє лише під замовлення.

В мене є два види зайців: один усміхнений та добрий, а другий лютий. Чому так? Бо коли читаєш новини, про певні успіхи нашої армії та людей – радієш. А коли дізнаєшся скільки українців вмирає – з’являється лють, праведний гнів… Тому це такий двоякий стан, як і у кожного з нас… Бо якщо місяць назад більше замовляли лютого зайця, то наразі – прохають саме усміхненого», – зазначає Юлія.

У планах дівчині є і нові задуми, так як має бажання урізноманітнити асортимент цієї «патріотичної» серії тарілок. Навіть відкриває нам таємницю, що наразі в процесі виготовлення є пробний варіант котика. Він також буде у військовій формі. Крім того за бажанням замовника, іноді заєць «ЗСУ» може стати зайцем «СБУ». Такий одиничний екземпляр індивідуального замовлення у своєму досвіді майстриня вже має.

Зазначимо також, що до Юлії поступали запити про придбання її виробів і закордону. Проте через хрупкість робіт – поки вона шукає надійний та безпечний спосіб відправки робіт до інших країн

Кераміка – це не швидко

Юлія Єпіфанова зазначає, будь-яка нова ідея в цьому мистецтві потребує певного часу і детального опрацювання для втілення, а також терпіння, зосередженості, точності.  До того ж на будь-якому етапі створення керамічного виробу є свої правила, яких необхідно ретельно дотримуватися. Однак й це іноді не рятує від того, що щось може піти не так. Наприклад поява тріщини чи сколу.

Я працюю в техніці ручної ліпки. Це коли кожна тарілка виготовляється шляхом розкочування пластів глини. З них вирізається форма виробу, надається глибина та загинаються краї. Додаткові деталі, там хвостик моркви чи вуха зайчика – вирізаються окремо. Потім усе з’єднується та загладжується», – пояснює Юлія.

В такому вигляді тарілка сохне кілька днів природним чином. Після цього перше обпалення, та розфарбовування. Зокрема, на розпис одного зайця «ЗСУ» майстриня витрачає близько 4-5 годин. Наголошує, це дуже кропітка робота, особливо зображення військової форми, яка містить багато деталей для прорисовки. Далі – покриття глазур’ю, аби тарілка стала глянцевою і водонепроникна. І нарешті друге обпалення, після якого з печі достається вже готовий виріб. 

В середньому, процес виготовлення займає півтори-два тижні. Адже я роблю не одну тарілку одразу, а партію на 10-12 екземплярів. Саме тому, кераміка – це не швидко», – ділиться майстриня.

Що ж стосується наявності матеріалів, то Юлія не приховує – ситуація в цьому плані погіршується. Так як керамічний завод в місті Слов’янськ, Донецької області, який постачав глини в інші регіони на сьогодні зачинений і коли відновить свою роботу невідомо.

Дефіцит вже відчувається і через місяць знайти глину буде майже неможливо. Але мені пощастило і на днях вдалося закупити сировину наперед. Тож нині в мене є запас і найближчі кілька місяців я можу спокійно працювати. Головне, аби ще й до Києва завозили з Німеччини глазур, спеціальне покриття для керамічних виробів. Тут я не знаю, як буде розвиватися ситуація… Сподіваюся та вірю, що все буде добре», – підкреслює Юлія Єпіфанова.

Автор: команда «Херсон плюс»

Можливо, вам також сподобається…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *