Відпочинок та психологічна реабілітація: діти з Херсонщини побували у Польщі та в Карпатах

«Першочергово ми робимо це для дітей, аби побачити їх сяючі очі та щасливі посмішки. Крім того ми хочемо, щоб вони змінили «картинку» довкола себе: відпочили, набралися позитивних емоцій, завели нових друзів, подивилися нові місця. Тому ми не лише забезпечуємо організацію самої поїздки, а й за допомогою нашої волонтерської команди кожного разу розробляємо цікаву і насичену програму. Ми прагнемо, щоб діти з прифронтових територій взагалі повністю забули про неспокійну обстановку вдома», – засновниця Благодійного фонду «Крила Фундейшн»», волонтерка Олександра Книга.

Відвезти дітей подалі від війни та подарувати відпочинок без звуків повітряних тривог, вибухів та обстрілів. Команда БФ «Крила Фундейшн» продовжує розширювати напрямки роботи з дітьми Херсонщини. Раніше ми вже писали про діяльність фонду. Цього разу, у співпраці з Релігійною Місією «Карітас-Спес» Римсько-Католицької Церкви в Україні та за підтримки Віцеспікерки Верховної Ради України Олени Кондратюк волонтерам вдалося відправити дітей з прифронтових територій до таборів у Західній Україні та до Польщі.

Діти Херсонщини на відпочинку в Закарпатті та у Польщі

Як «сонячні» діти Херсонщини побачили Карпати

Засновниця Благодійного Фонду «Крила Фундейшн» Олександра Книга ділиться: влітку 2023 року вона познайомилася з Віцеспікеркою Верховної Ради України Оленою Кондратюк. Під час одного зі спілкувань пані Олександра розповіла пані Олені, що вже багато років опікується дітьми з особливими потребами і що в них існує проблема з відпочинком поза межами Херсонщини.

Олександра Книга, засновниця Благодійного фонду «Крила Фундейшн»», волонтерка

«Справа в тому, що діти з ментальними порушеннями взагалі не підпадають не під яку програму таборів, їм дуже складно організувати відпочинок і потрапити до соціальних проєктів від інших організацій. Так як вони мають категорію інвалідності, але перебувати без супроводжуючого в таборі не можуть. Їм необхідна цілодобова підтримка, бо деякі речі вони не можуть роботи самостійно, – пояснює волонтерка, додаючи. – Олена Кондратюк стала справжнім янголом-охоронцем нашого фонду, я це так називаю. Тому що вона допомагає у наших справах, опікується дітьми Херсонщини. За її сприяння ми почали співпрацю з Благодійним Фондом «Карітас-Спес», які мають осередки в різних областях України та країнах ЄС».

Таким чином вже у вересні цього року вдалося організувати перший виїзд групи дітей з інвалідністю з Херсонщини до осередку «Карітас-Спес» на Закарпатті. На базі табору в селі Яблуниця на 12 днів розмістилися група з 37 людей. Це діти з синдромом Дауна, їх батьки, сестрички, братики та волонтери «KRYLA».

«Сонячні» діти Херсонщини відпочивали на Закарпатті 12 днів

«Від фонду усього було вісім волонтерів, які працювали в дві зміни по чотири людини. Бо все ж таки «сонячні» дітки потребують більшої уваги та енергії, та й передбачаючи роботу на майбутнє, я вирішила змінювати супроводжуючих, аби вони мали змогу перепочити. Кожен з членів нашої команди був не просто супроводжуючим, а й аніматором, вчителем, психологом. Загалом, ми хотіли, аби в дітей був час поспілкуватися один з одним, розважитися, навчитися чомусь цікавому і щоб в них залишилися якійсь вироби на згадку про цю поїздку. Вважаю, що в нас це вийшло», – говорить Олександра Книга.

Волонтери «KRYLA» розробили для дітей цікаву та насичену програму

Табір був розташований в українських Карпатах, подалі від міської урбаністики. Адже природа здійснює терапевтичну дію: заспокоює нервову систему та відновлює ресурси організму. А ще Олександра Книга, яка має відповідний туристичний досвід, зробила з дітьми сходження на гору – перше у житті для багатьох з них.

Сходження на гору

Емоції від сходження

Допомагала організувати поїздку і голова ГО «Сонячні діти Херсонщини» Ірина Ханікова, яка виховує дитину з особливими освітніми потребами – 11 річного Артема. Вона наголошує, такі ініціативи є вкрай важливими на сьогодні, бо вони об’єднують родини, відновлюють психоемоційний стан дітей та батьків, дають поштовх в емоційному розвитку дітей з синдромом Дауна.

«Психоемоційний стан роди нашої ГО «Сонячні діти Херсонщини» дуже погіршився після пережитого в окупації, вимушеної евакуації та життя в статусі ВПО. Всі родини мріяли провести час разом, відновитися та перезавантажитися. Поїздка вийшла дивовижною. Щодня проводилися різноманітні заходи для дітей та батьків спрямовані на спілкування, творчість, оздоровчу фізкультуру. Особливо дітям сподобалися щовечірні дискотеки, а найбільше запам’яталося вогнище наприкінці табору, сходження на гору та поїздка в Буковель», – розповідає пані Ірина.

Ірина Ханікова, голова ГО «Сонячні діти Херсонщини» та її син Артем

Польща: відпочинок та психологічна реабілітація дітей

Після повернення з першої подорожі команда «KRYLA» одразу почала готуватися до наступної. Цього разу на меті було відвезти дітей з прифронтових територій Херсонщини на відпочинок у Польщу.

Олександра Книга не приховує, підготовка до другого туру була значно складнішою, ніж до першого:

«Особисто мені довелося зробити понад три тисячі дзвінків та кожному з батьків пояснювати детально, що в нас за програма, куди та навіщо поїдуть діти, тощо. Батькам складно наважитися відпустити дитину від себе у такий непростий час для країни».

Зокрема, складно було організувати саму поїздку дітей до табору. На допомогу волонтерам прийшла Херсонська військова міська адміністрація – групі забезпечили безкоштовний вагон у потягу з Херсона до Львова. Надалі дістатися до Польщі допомагала Львівська обласна рада. Крім наданих автобусів вони також нагодували дітей гарячим обідом у місці пересадки.

Поїздку дітей до табору в Польщі забезпечили представники Херсонської та Львівської влади

«Такий алгоритм трансферу діяв в обидві сторони дороги. Насправді ми вкрай відповідально ставилися до цього туру. Адже в нас не просто стояло завдання відвезти дітей закордон без батьків, а повернути їх в піднесеному настрої, з позитивними емоціями, незабутніми враженнями, врешті здоровими й неушкодженими», – ділиться Олександра Книга.

Загалом у польському місті Боянов протягом 10 днів відпочивало 43 дитини з Херсона та області, віком від 7 до 17 років. Увесь цей час їх супроводжували шість дорослих, серед них медсестра Наталія Костиря, психолог Оксана Колюжна та чотири волонтери Тетяна Дівущак, Євгенія Кірсанова, Інна Буганова, Галина Коваль.

Діти Херсонщини відпочивали у Польщі 10 днів

«Ми знову підготували окрему програму для дозвілля дітей. Та поляки нас здивували, бо вони підготували свою програму. Це було дуже неочікувано, але вийшов крутий та неймовірний подарунок. Бо діти кожного дня мали нове заняття: то їм привозили конструктори LEGO, то вони ходили в ліс на прогулянки, то їх відвозили до басейну, торгівельного центру чи кінотеатру. А ще вони були на екскурсіях в соляній шахті та Сандомирському замку, а також їх неодмінно годували в ресторані чи кафе», – зазначає пані Олександра.

Польська сторона підготувала для українських дітей окрему програму відпочинку

Про втілення цього проєкту на своїй сторінці у Facebook розповіла і Віцеспікерка Верховної Ради України Олени Кондратюк:

«Разом з БФ «Карітас-Спес», який очолює В’ячеслав Гриневич та волонтеркою Олександрою Книгою продовжуємо опікуватися дітьми Херсонщини. Цього разу нам вдалося домовитися з нашими польськими друзями і партнерами про поїздку дітей з прифронтових територій до Польщі. У мальовничій місцевості поряд з лісом українські діти проходили психологічну реабілітацію та відпочивали від тривог, обстрілів, вибухів. Дуже важливо дарувати дітям війни позитивні емоції та відчуття радощів дитинства, яке у них крадуть російські окупанти. Особливі слова вдячності польській стороні, яка з відкритим серцем і душею прийняла наших дітей. Поїздка до Польща вийшла чудовою і насиченою активностями! Діти та їх батьки в захваті!»

Українських дітей приймали не лише в Польщі

Поспілкувалися ми і з представниками Релігійною Місією «Карітас-Спес» Римсько-Католицької Церкви в Україні, які стали надійними партнерами херсонських волонтерів та безпосередньо приймали дітей Херсонщини на відпочинок на базі власних таборів.

ДОВІДКА: Релігійна Місія «Карітас-Спес» Римсько-Католицької Церкви в Україні є однією із 48 учасників Федерації «Карітас Європа» та членом «Карітас Інтернаціоналіс», глобальної конфедерації, яка об’єднує 162 католицькі організації. В Україні Місія працює вже близько 30 років по всіх регіонах країни, має Національний офіс та сім регіональних осередків, які діють у кожній дієцезії Римсько-Католицької Церкви (РКЦ).

«Дуже часто на локальному рівні наші організації-партнери мають іншу назву, але всі ми допомагаємо церкві служити на благо людей. У нас дуже широкий спектр діяльності: від психологічної допомоги в рамках різних проєктів до відбудови зруйнованих через обстріли та окупацію будинків. Окрема увага – підтримці дітей та молоді, їх родин. Власне, ідея психологічної реабілітації та відпочинку дітей подалі від війни не нова. Даний напрямок роботи ми розпочали минулого року, після повномасштабного початку війни. А так як частина наших таборів чи осередків «Карітас-Спес» перебуває на тимчасово окупованих територіях або потенційно небезпечних, ми написали нашим партнерам в Італії, Хорватії та Словенії: чи зможуть вони прийняти на літній відпочинок наших дітей? Вони відгукнулися і ми стартували з виїздами закордон», – розповідає проектний менеджер Релігійної Місії «Карітас-Спес» Римсько-Католицької Церкви в Україні Яна Трубійчук.

Яна Трубійчук, проєктний менеджер Релігійною Місією «Карітас-Спес» Римсько-Католицької Церкви в Україні

Ініціатива отримала продовження і цього року. При цьому до переліку країн, які запросили українських дітей додалися Угорщина та Польща. Програма турів була різною, адже на базі кожного табу існує свій окремий підхід та своя програма активностей, які розробляються в залежності від місцевості, культури й можливостей осередку. Однак всі вони спрямовані на забезпечення повноцінного та комплексного відпочинку дітей.

БФ «Карітас-Спес» вже другий рік відправляє дітей з України відпочивати закордон

«Якщо говорити про Польщу, то там розгалужена система таборів, що функціонує вже багато років. Наприклад, в Україні ми маємо 5 таборів, а там кілька десятків. І кожен з осередків має свої домовленості з місцевими волонтерами та організаціями, наприклад, для тих же туристичних екскурсій. Схожий відпочинок, який отримали діти Херсонщини, отримала кожна група українських діток, яка відвідувала цього року Польщу за нашою програмою. І загалом за літо та у вересні у польських таборах побувало близько тисячі дітей з України», – пояснює пані Яна.

Яна Трубійчук не приховує, їх організація прагне максимально залучити до проєкту дітей, які постраждали від війни. Передусім тих, хто живе біля прикордонних територій чи на прифронтових територіях. Крім того, до окремої категорії учасників програми вони відносять дітей-ВПО, дітей військовослужбовців та дітей з соціально-незахищених категорій.

Українських дітей приймають на базах своїх таборів Польща, Італія, Словенія, Хорватія, Угорщина

 «Хочу звернути увагу, що наші партнери та донори підтримують нас не лише в цьому напрямку роботи. І загалом після початку повномасштабного вторгнення ми були приємно вражені реакцію закордонних партнерів нашої організації. При цьому вони постійно запитують у чому є найбільша потреба у людей і досить швидко закривають ці запити. Гуманітарна допомога, шелтери, соціальна кухня, грошові виплати особливим категоріям – це лише частина діючих на сьогодні проєктів. Також наразі посилена увага звертається на відбудову України, зокрема Люксембургом, Норвегію, Німеччиною. І ми вже пишемо під це відповідні проєкти. Закордонні партнери та донори розуміють, що цей напрямок роботи розрахований на багато років, але вони готові бути з нами до самого кінця. Лише разом ми здобудемо нашу Перемогу та відновимо Україну!», – зазначає пані Яна.

«Ми працюємо задля щасливих очей дітей»

Волонтери проєкту одностайно наголошують, найбільшою винагородою для них є щасливі діти та позитивні відгуки від батьків. Ці емоції, обійми та слова подяки вартують того обсягу роботи й докладених фізичних та моральних зусиль.

Херсонка Наталія Козюра ділиться, майже увесь час знаходиться на роботі, а 11-річна донька Вероніка сама вдома. Тому, коли жінка дізналася про можливість відправити дитину на відпочинок, не зволікала й одразу погодилася. Всі необхідні документи родина зібрала за добу.

«Страшно було відпускати від себе, але в Херсоні перебувати ще страшніше. Хоча б на певний час Вероніка побула в безпеці, мала живе спілкування з однолітками та справжній літний відпочинок. Це було їй необхідно – вона приїхала іншою, більш дорослою, в неї з’явилися нові захоплення та багато друзів. Важливим моментом було те, що крім різноманітних розважальних моментів в турі з дітьми працював психолог. Та й взагалі вся організація подорожі була на якісному рівні, моя велика подяка всім дотичним людям до цього!», – говорить пані Наталія.

Наталія Козюра та її донька Вероніка

З такою думкою погоджується і мама 10-річного Олександра – Ніна Сироєженко. Херсонка не приховує, така поїздка до Польщі стала першим досвідом для них. Тому наважитися на неї було вкрай важко:

«Мені довелося відкинути свої страхи та подумати першочергово за сина, бо йому це було дуже потрібно. В наших дітей забрали найважливіше – дитинство. Вони знаходяться в постійній небезпеці, чуючи вибухи та бачачи їх наслідки, а іноді речі значно гірші. А до їх щоденних турбот додалися регулярні перебої зі світлом, необхідність бігти у підвал, відсутність можливостей гратися на вулиці та спілкуватися з друзями офлайн».

Ніна Сироєженко та її син Олександр

Пані Ніна додає, про своє рішення не пожалкувала жодного разу. Олександр повернувся з сяючими очами, його переповнювали емоції і він ще понад тиждень розповідав батькам враження про мандрівку.

«Незабутнім було все! Бо Сашко вперше їхав на потязі, а тут ще й з такою кількістю дітей. Він побачив гарні краєвиди України та Польщі. Сам табір знаходився на території лісу, де було чисте, м’яке та корисне для здоров’я повітря. Окремо зазначу про програму туру: кількість та різноманітність занять вражаюча! Він дізнався та навчився багато чого новому, зокрема отримав досвід самостійності та командної взаємодопомоги. В моєї дитини стоїть Google Family Link контроль і я помітила, що в нього зовсім не було часу на телефон», – ділиться Ніна Сироєженко.

Ще кілька фото з відпочинку дітей Херсонщини у Польщі

А ось херсонка Вікторія Дудка до туру відпустила двох дітей: 14-річну Марію та 12-річного Івана. Зазначає, робила це легко, бо розуміла, що ця подорож стане для них ковтком свіжого повітря, свободою руху та відчуттям повної безпеки. Цього на сьогодні просто немає в Херсоні.

«Мені та моїм дітям дуже сподобався відпочинок. По-перше, тому що вони змогли побути під мирним небом. По-друге, через прекрасні умови самого табору та безліч цікавих поїздок. І по-третє, це найважливіше, завдяки прекрасним командам фондів «KRYLA» та «Карітас-Спес», які працювали з дітьми 24/7», – ділиться пані Вікторія.

Вікторія Дудка та її діти: Марія та Іван

Батьки додають, організовувати виїзди за кордон для дітей необхідно на постійній основі. Адже це можливість абстрагуватися від страшної реальності довкола та зануритися в дитинство, з якого вони так швидко перестрибнули в доросле життя. Крім того такі подорожі налагоджують психоемоційний стан дітей, надають змогу спілкуватися з однолітками не через екрани телефонів та є активним відпочинком для зміцнення фізичного здоров’я.

Автор: команда “Херсон плюс”

Можливо, вам також сподобається…

1 Response

  1. Світлана :

    Велика подяка всім спонсорам,вожатим за чудовий відпочинок наших діточок.Дякуємо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *